Jak zadbać o pięty po zimie?
Mimo że stopy przez cały rok narażone są na podrażnienia, jesienią i zimą wielu z nas pomija ich regularną pielęgnację. Nadchodząca wiosna i perspektywa założenia sandałów uświadamia nam, że twarda skóra na piętach może być naprawdę dużym problemem i to nie tylko natury estetycznej. Niejednokrotnie pojawiają się bolesne rany, a stąd już prosta droga do infekcji. Jak temu przeciwdziałać? Poznaj domowe sposoby na pękające pięty i suchą skórę.
Spis treści:
Szorstkie pięty: Przyczyny
Co prawda zdarza się, że zrogowaciałe pięty są objawem choroby, np. cukrzycy, niedoczynności tarczycy, zaburzeń krążenia, łuszczycy lub atopowego zapalenia skóry, ale częściej przyczyny tego stanu rzeczy są bardziej prozaiczne i wynikają z błędów w codziennych nawykach. Jakie zaniedbania objawiają się suchymi piętami?
Odwodnienie: Spożywanie niedostatecznej ilości płynów wpływa negatywnie na kondycję całej skóry, a pięty nie są w tej dziedzinie wyjątkiem.
Niedobory składników odżywczych: Zły stan skóry często jest wynikiem braku witaminy A. Można skorzystać z preparatów do stóp z tą dobroczynną substancją w składzie, ale warto zadbać również o to, by pojawiała się w diecie. Znajdźmy na talerzach miejsce dla marchwi, pomidorów, jaj, brokułów, czerwonej papryki, żółtego sera, brzoskwiń, moreli, wiśni i morskich ryb.
To ci się przyda: Czy można stosować wodę utlenioną na grzybicę?
Niedopasowane obuwie: Noszenie ciasnych butów może powodować duży dyskomfort i odbić się negatywnie na stanie skóry. Jeśli zimą udajemy się do pracy w ciepłych kozakach, warto przygotować sobie lżejsze buty na przebranie. Choć wysokie szpilki też nie sprzyjają gładkim piętom, unikać należy butów z cienką podeszwą, która nie stanowi wystarczającej amortyzacji podczas chodzenia.
Skarpetki nie bez znaczenia: Wybór obuwia to jedno, ale skarpetki, które nakładamy bezpośrednio na skórę, także są ważne. W składzie najlepszych dla skóry produktów powinny dominować bawełna, wełna lub włókno bambusowe.
Jak zmiękczyć pięty domowymi sposobami?
Z zimowym zaniedbaniem pięt można poradzić sobie w domowym zaciszu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jednorazowy zabieg nie załatwi sprawy w cudowny sposób. Ważna jest systematyczność oraz cierpliwość. Jeśli zaczniemy odpowiednio wcześnie, pokazanie stóp w sezonie letnim nie będzie wzbudzać w nas lęku i, co ważniejsze, nie doprowadzimy do bolesnych dolegliwości, których wyleczenie jest dużo bardziej problematyczne.
W czym moczyć twarde pięty?
Powszechnie dostępnym, a zarazem niezawodnym sposobem na popękane pięty jest kąpiel w wodzie z sodą oczyszczoną. Do miski wystarczy wlać ciepłą wodę i dodać dwie łyżki stołowe sody. Stopy moczymy przez kwadrans. Na zakończenie możemy delikatne zetrzeć zrogowaciały naskórek i posmarować stopy kremem nawilżającym. Prosty zabieg wykonujmy raz w tygodniu.
Ziołowa kąpiel dla gładkich pięt
Aromat ziół podziała kojąco na cały nasz organizm, a ich lecznicze działanie okaże się sprzymierzeńcem w walce z bardzo suchymi piętami. Napar zmiękczający skórę można przygotować z popularnego rumianku, kozieradki, nagietka oraz ziela krwawnika. Stosowanie raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu będzie wystarczające.
Siemię lniane na popękane pięty
O walorach pielęgnacyjnych nasion lnu mówi się wiele w kontekście pielęgnacji skóry dłoni, które zimą też często stają się szorstkie i suche. Nie miejmy oporów przed wykorzystaniem właściwości siemienia lnianego na stopy!
Do miski wsypujemy 100 gramów nasion i zalewamy je dwoma litrami wrzątku. Czekamy, aż mieszanka nieco ostygnie, a nasiona zyskają konsystencję przypominającą żel. Stopy moczymy w takiej kąpieli przez 15-20 minut. Skóra będzie nawilżona i gładka. Na jej powierzchni powstanie warstwa ochronna. Jeśli mamy ochotę, do miski możemy dodać odrobinę mięty, która ma działanie odświeżające i antybakteryjne.
Polecamy: