Jak zapewnić sobie mocne i zdrowe paznokcie?
Stan zdrowia i mocne, piękne paznokcie mówią bardzo dużo o charakterze człowieka. Dbałość o ten z pozoru drobny element naszego ciała świadczy o stosunku do zdrowia całego organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby zarówno z powodów czysto estetycznych, jak i zdrowotnych, dbać o paznokcie i poświęcać im więcej uwagi w trakcie codziennych zabiegów higienicznych.
Przycinaj je regularnie
Regularne przycinanie paznokci jest tak samo ważne, jak ścinanie włosów. Na początek przyjmij, że będziesz je podcinać raz na dwa tygodnie, dostosowując ten okres zależnie do potrzeb. Używaj ostrych przyborów do manicure lub nożyczek do paznokci. Przycinaj swoje paznokcie najpierw prosto, a następnie delikatnie zaokrąglij krawędzie.
Zastanów się nad dietą
Twoje paznokcie zbudowane są z proteiny o nazwie keratyna, możesz mieć więc wpływ na poprawę ich wyglądu, jeśli odpowiednio dostosujesz to, co jesz. Wprowadź do niej witaminy i suplementy jak biotyna, witamina E, olej rybny, a także żywność bogatą w proteiny, jak nasiona strączkowe, ryby oraz orzechy. Kiedy dobrze dobierzesz suplementację, w nagrodę będziesz się cieszyć mocniejszymi i pozbawionymi białych plamek paznokciami.
Zapytaj swojego lekarza o biotynę
Niektóre badania naukowe sugerują, że odżywczy suplement, jakim jest biotyna, może pomóc wzmocnić słabe i łamliwe paznokcie.
Zatroszcz się o przybory
Odkażanie przyborów do pielęgnacji paznokci jest tak samo ważne, jak utrzymywanie w czystości pędzelków do make up'u i ma to dokładnie to samo uzasadnienie: zabezpieczenie przed bakteriami. Aby twoje paznokcie były szczęśliwe i wolne od infekcji, użyte do ich pielęgnacji metalowe przybory powinny być umyte w wodzie z mydłem, a następnie przetarte alkoholem. Ponadto, wymieniaj regularnie przybory wielokrotnego użycia, jak pilniczki.
Czytaj etykietki
Nie wszystkie marki lakierów są sobie równe, upewnij się zatem, że kupujesz lub używasz produktów dobrej jakości. Trzymaj się z daleka od lakierów zawierających toksyczne substancje chemiczne, jak ftalan, formaldehyd i toluen, bowiem przyczyniają się one do kruszenia się, rozdwajania i pękania paznokci.
Załatw sprawę wierzchnią warstwą
Bezbarwna wierzchnia warstwa nałożona na kolorowy lakier nadaje mu połysk i pozwala dłużej utrzymać się lakierowi na paznokciu. Spróbuj nakładać ją co trzy dni, dzięki czemu ograniczysz odpryski.
Nie zapuszczaj na siłę
Długie paznokcie potrafią być naprawdę piękne, lecz jeśli zaliczasz się do osób, których paznokcie bez przerwy się zadzierają lub pękają, staraj się utrzymywać je raczej krótkie - przynajmniej na początku. Takie paznokcie są równie estetyczne, a dodatkowo łatwiej je pielęgnować. Dzięki temu będziesz mogła skoncentrować się na zabiegach, które je wzmacniają bez żadnych dodatkowych zmartwień.
Nie wycinaj skórek
Skórki mają bardzo istotny cel do spełnienia: uszczelniają obszar przy podstawie paznokcia. Kiedy usuwasz skórkę, następuje przerwanie uszczelnienia, pozostawiając cię podatną na bakterie i różnorodne infekcje. Im lepsza będziesz w pozostawianiu swoich skórek w spokoju, tym wdzięczniejsze będą twoje paznokcie.