Jak złagodzić podrażnienia na twarzy?
Wrażliwa cera często narażona jest na występowanie podrażnień: zaczerwienionej skóry, świądu, pieczenia, wyprysków oraz nadwrażliwości na dotyk. Co je wywołuje? Przede wszystkim różne czynniki zewnętrzne, jak nadmierne promieniowanie UV, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, warunki atmosferyczne, a także alergie pokarmowe. Problem jest bardzo poważny, ponieważ podrażniona skóra nie wygląda estetycznie. Na szczęście istnieją łatwe domowe sposoby, by je błyskawicznie załagodzić. Co warto stosować? Po jakie naturalne środki sięgnąć? Jaką wodą przemywać twarz?
Nie dotykaj twarzy!
Dotykanie twarzy, a tym bardziej jej drapanie i pocieranie, mogą wzmagać stan zapalny. Dlatego najlepiej całkowicie ograniczyć jej kontakt z rękami. Poza tym można przenieść na nich bakterie, które mogą spotęgować dolegliwość. W pielęgnacji podrażnionej warto używać zimnej wody, gdyż poprawia ona mikrokrążenie. Przy stanach zapalnych pomogą również zimne kompresy, a także przykładanie kostek lodu owiniętych w gazę.
Aloes
Nieoceniony w walce z podrażnieniami jest aloes. Przyłożenie miąższu do podrażnionej skóry działa łagodząco: niweluje on stany zapalne, gdyż ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Roślina ta zawiera mnóstwo witamin: A, C, E (zwana witaminą młodości), a także pierwiastki: cynk, chrom i mangan, które korzystnie działają na kondycję skóry. W codziennej pielęgnacji warto sięgać po kosmetyki, zawierające w składzie aloes.
Rumianek i szałwia
Rumianek jest popularnym ziołem, który przydatny jest w leczeniu podrażnień skóry. Wystarczy przygotować z niego napar i przemywać twarz nasączonym nim płatkiem kosmetycznym rano i wieczorem. Zawiera unikalne substancje, takie jak: bisabolol i kwercetynę, które hamują uwalnianie histaminy. Warto wspomnieć również o szałwii lekarskiej: dzięki kwasom organicznym, flawonoidom i garbnikom, szybko przynosi ulgę podrażnionej skórze twarzy.
Odżywcza maseczka
Jednym ze sposobów na pozbycie się podrażnień, jest zastosowanie maseczki z ogórka. Zawiera on szereg witamin: C, K oraz E, a także pierwiastki, takie jak siarka czy potas. Wszystkie z nich działają korzystnie na skórę, czyniąc z ogórka naturalny środek przeciwbakteryjny oraz przeciwzapalny. Stosowanie maseczki z tego warzywa jest bardzo łatwe: wystarczy pokroić go w plasterki, przyłożyć do skóry i pozostawić na 30 minut. Dla najlepszego efektu, zabieg powinien być powtarzany codziennie.