Jak zregenerować skórę po opalaniu?

Opalenizna to jeden z symboli urlopu i wakacji, jednak kluczem do sukcesu jest umiar. Tylko delikatnie zabrązowione ciało podkreśla urodę i nie pogarsza kondycji naszej skóry. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne bez stosowania fotoprotekcji to recepta na łuszczenie się naskórka, podrażnienia, a nawet groźne choroby skóry. Przede wszystkim jednak zbyt częste opalanie się drastycznie wysusza skórę, uszkadza włókna kolagenowe i znacznie przyspiesza procesy starzenia się. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry po przebywaniu na słońcu. Sprawdź, jak ją odżywić, zregenerować i nadać jej blask za pomocą naturalnych metod.

Jak zregenerować skórę po opalaniu?
Jak zregenerować skórę po opalaniu? ©123RF/PICSEL
Wyjątkowy dziwny i skuteczny sposób na oparzenia słoneczneInteria.tv

Sposoby na podrażnioną skórę po opalaniu

Mąka owsiana
©123RF/PICSEL

Zaczerwieniona i piekąca skóra to charakterystyczne objawy poparzenia słonecznego. W takiej sytuacji należy przyspieszyć proces gojenia się i regeneracji. Natychmiastową ulgę przyniosą okłady ze zsiadłego mleka lub kefiru – mają lekką konsystencję i nie obciążą dodatkowo skóry. Zawierają też sporo witaminy A, D i E, które przyspieszają regenerację naskórka. Przede wszystkim złagodzą jednak świąd i pieczenie.

Ratunkiem w przypadku oparzenia słonecznego są też białka jaj. Zawierają one cystatynę, która redukuje stany zapalne i działa jak naturalny antybiotyk. Białka wystarczy ubić na pianę i nałożyć na skórę. Na twarz najlepiej z kolei przyłożyć plasterki świeżego ogórka. Doskonale schłodzimy w ten sposób skórę, nawilżymy ją i odżywimy. Po nadmiernym opalaniu się warto również wziąć kojącą kąpiel z dodatkiem mąki owsianej. Zawiera ona substancję, która chroni skórę przed nadmierną utratą wody i skutecznie ją odżywia. Do wanny z wodą (nie powinna być zbyt ciepła) wystarczy wsypać kilka łyżek mąki.

Domowe sposoby na przebarwienia skóry

Przebarwienia na twarzy
©123RF/PICSEL

Przebarwienia, czyli ciemne plamy na skórze, to częsty efekt nadmiernej ekspozycji na słońce, zwłaszcza jeśli nie używamy kremów z filtrem. Powstawaniu przebarwień sprzyjają zmiany trądzikowe czy zażywanie niektórych leków. Niestety, tego typu plam bardzo trudno jest się pozbyć. Niezbędne są regularne zabiegi przez co najmniej kilka tygodni, a nawet miesięcy. Kluczowe jest też to, że w czasie złuszczania i wybielania przebarwień należy całkowicie unikać słońca, by nie pogorszyć sytuacji. Aby pozbyć się przebarwień, kilka razy w tygodniu należy wykonać oczyszczający peeling na przykład na bazie cukru. Garść brązowego cukru wystarczy zmieszać z 2 łyżkami oliwy i 2 łyżkami zmielonych ziaren kawy. Na przebarwienia przez co najmniej 2 miesiące należy regularnie nakładać wybielające maseczki. Jedną z nich jest zmielony na papkę surowy ziemniak. Inną opcją jest przygotowanie maski na bazie świeżej natki pietruszki (najlepiej rozdrobnić ją w moździerzu) i odrobiny oliwy z oliwek. Polecaną metodą jest również papka z sody oczyszczonej i odrobiny wody. Świetnie sprawdzi się też sok z cytryny, którym warto regularnie przemywać skórę.

Regeneracja i odżywienie skóry po opalaniu

Domowa maseczka
©123RF/PICSEL

Jeśli spędzamy dużo czasu na słońcu, warto dbać o regularne odżywianie i nawilżanie skóry. Przede wszystkim powinno się stosować naturalne substancje, które stymulują produkcję kolagenu, zawierają witaminę A i E (nazywa się ją witaminą młodości), a jednocześnie chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, czyli wiatrem i słońcem. Najskuteczniejszym sposobem regeneracji skóry będzie więc stosowanie masła shea, ekstraktu z nasion słonecznika czy olejku jojoba. Błyskawiczne odżywienie zapewni też wcieranie świeżego miąższu aloesu.

Jak zredukować zbyt intensywną opaleniznę?

Zbyt intensywna lub nierównomierna opalenizna niestety bardziej szpeci niż podkreśla urodę. Dlatego ratunkiem po słonecznych wakacjach może być naturalna maska do ciała na bazie jogurtu naturalnego i cytryny. Sok z jednego owocu wystarczy zmieszać z połową małego jogurtu i nałożyć na skórę. Innym skutecznym sposobem jest zmieszanie soku ze świeżego ogórka z niewielką ilością naturalnego miodu. Regenerację naskórka przyspieszy też kąpiel z dodatkiem soli.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas