Jak zrobić domową wodę różaną?

Z pielęgnacyjnych właściwości wody różanej korzystano już w starożytności. Podobno była sekretem urody samej Kleopatry. Nic więc dziwnego, że do dziś znana jest jako naturalny kosmetyk, który zadba o promienny i młodzieńczy wygląd cery. To jednak dopiero początek długiej listy zalet tego wyjątkowego produktu. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, kiedy stosować wodę różaną, jakich efektów się spodziewać oraz, jak przygotować ją samodzielnie w domowym zaciszu. Do dzieła!

Domowa woda różana - poznaj jej właściwości
Domowa woda różana - poznaj jej właściwości123RF/PICSEL

Woda różana - co to jest?

Choć dała się poznać jako bardzo uniwersalny kosmetyk o naturalnym składzie, w gruncie rzeczy powstaje najczęściej jako efekt uboczny produkcji olejku różanego. Nie należy jej jednak postrzegać w kategoriach produktu niskiej jakości - wręcz przeciwnie! Zwykle wytwarzana jest z jednego z trzech gatunków róży: damasceńskiej, francuskiej lub stulistnej.

By zrozumieć, jak działa woda różana, należy przyjrzeć się dokładniej jej właściwościom. W składzie na wyróżnienie zasługuje witamina A, które znana jest ze swojego pozytywnego wpływu na skórę. Podobnie jest z witaminami C oraz E. Ta ostatnia dodatkowo określana jest mianem witaminy młodości. Usuwanie przebarwień i hamowanie procesów starzenia z wodą różaną będzie więc o wiele prostsze. W produkcie znajdują się także flawonoidy, które przydadzą się w codziennej pielęgnacji paznokci i włosów.

Jak zrobić wodę różaną?

Co prawda jest to produkt, który zdobi półki nawet ekskluzywnych drogerii, ale jego przygotowanie domowym sposobem wcale nie jest skomplikowane. Potrzebujesz jedynie trzech lub czterech garści świeżych płatków róż, pół litra wody destylowanej, bawełnianej ściereczki i szklanego słoika. Nie polecamy używać pojemników plastikowych.

Od czego zacząć przygotowanie wody różanej? Płatki kwiatów należy delikatnie, ale dokładnie oczyścić z wszystkich ewentualnych zanieczyszczeń. Po tej wstępnej obróbce ułóż je na materiale i zawiń w sakiewkę tak, by były całkowicie schowane. Włóż do słoika i zalej gorącą wodą destylowaną. Jej poziom nie powinien przekraczać wysokości płatków. Zakręć i odstaw na kilkanaście godzin. Woda różana jest już prawie gotowa. Ostatnim etapem jest wyciągnięcie i wyciśnięcie ściereczki z płatkami. Naturalna woda różana nie zawiera żadnych konserwantów, więc przechowuj ją w lodówce i zużyj w ciągu maksymalnie 10 dni.

Jak działa woda różana na skórę?

Właśnie udało ci się zrobić domowy hydrolat, więc używaj go podobnie, jak toniku ze sklepu. Najlepiej sprawdzi się po dokładnym oczyszczeniu twarzy, ale jeszcze przed nałożeniem kremu lub serum. Możesz stosować go również jako odświeżającą mgiełkę do twarzy - docenisz to zwłaszcza w upalne dni.

Do zrobienia wody różanej użyj jednego gatunku kwiatów
Do zrobienia wody różanej użyj jednego gatunku kwiatów123RF/PICSEL

Wodę różaną można stosować do każdego typu cery, jednak najpełniej z jej walorów skorzystają osoby, który zauważyły pierwsze oznaki starzenia. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej. Wszystko za sprawą działania ujędrniającego oraz witamin, które wpływają na wzmocnienie naczyń krwionośnych. Woda różana wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, więc pomaga uporać się z trądzikiem i niechcianymi wypryskami.

Co można zrobić z wodą różaną w pielęgnacji włosów?

Użyta jako mgiełka do spryskiwania włosów ograniczy plątanie się niesfornych kosmyków, puszenie się włosów oraz nada fryzurze blasku. Woda różana może być używana jako płukanka kończąca mycie włosów. Spodziewaj się nawilżenia, gładkości i mniejszych trudności w rozczesywaniu.

Przygotuj tyle wody różanej, ile będziesz w stanie zużyć w ciągu kilku dni
Przygotuj tyle wody różanej, ile będziesz w stanie zużyć w ciągu kilku dni123RF/PICSEL

Wszechstronna woda różana

Jej przyjemny zapach działa wyjątkowo kojąco, dlatego bywa używana także w aromaterapii. Dobrze jest sięgnąć po nią pod koniec dnia dla relaksu, wyciszenia i ukojenia bólu głowy. Wystarczy przygotować aromatyczny kompres. Warto dodawać ją do odprężającej kąpieli. Wody różanej nie powinno zabraknąć w ekwipunku wakacyjnym, ponieważ łagodzi podrażnienia słoneczne oraz ukąszenia owadów. Poradzi sobie nawet ze swędzącymi pamiątkami po kontakcie ze znienawidzonymi komarami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas