Jak zrobić olejek z mniszka lekarskiego?

Olejek z mniszka lekarskiego to prawdziwy eliksir zdrowia. Ma zbawienny wpływ na skórę – przyśpiesza gojenie się ran i owrzodzeń, pomaga pozbyć się kurzajek i brodawek. Poprawia też koloryt cery i jest skuteczny w walce z przebarwieniami. Warto stosować go również na bolące stawy i mięśnie. Olejek z mniszka można też w niewielkich ilościach dodawać do potraw – rewelacyjnie wpływa na zdrowie.

Olejek z mniszka lekarskiego ma zbawienny wpływ na zdrowie
Olejek z mniszka lekarskiego ma zbawienny wpływ na zdrowie123RF/PICSEL

Właściwości olejku z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski to roślina od lat wykorzystywana w medycynie naturalnej. Znajdujące się w tej roślinie substancje bioaktywne wzmacniają wątrobę i stymulują ją do działania, pobudzając jednocześnie trawienie. Mniszek działa też moczopędnie i ułatwia detoksykację organizmu. Sprzyja również regulowaniu poziomu cukru we krwi i stymuluje produkcję insuliny. Ma wysoką zawartość żelaza, dzięki czemu wzmacnia krew, a przy okazji reguluje ciśnienie tętnicze.

Olejek z mniszka lekarskiego stosowany zewnętrznie pomoże uporać się z bólem stawów i mięśni. Ma także korzystny wpływ na skórę - ułatwia walkę z trądzikiem i przebarwieniami, pomoże pozbyć się kurzajek i brodawek. Znacznie przyspiesza też procesy regeneracji naskórka i gojenia się ran.

Jak zrobić antyseptyczny olejek?Interia DIY

Jak zrobić olejek z mniszka lekarskiego?

Przygotowanie olejku z mniszka lekarskiego jest bardzo proste
Przygotowanie olejku z mniszka lekarskiego jest bardzo proste123RF/PICSEL

Do przygotowania olejku potrzebujemy świeżo zebranych kwiatów mniszka (pół litrowego słoika). Najlepiej zebrać je z łąki oddalonej od dróg i innych zanieczyszczeń, w suchy słoneczny dzień. Następnie rozkładamy je na słońcu na papierowym ręczniku, by pozbyć się ewentualnych owadów. Kwiaty umieszczamy w słoiku i zalewamy olejem rzepakowym lub oliwą z oliwek. Całość szczelnie zakręcamy i przechowujemy przez 2 tygodnie w nasłonecznionym miejscu (np. na parapecie okna). Po tym czasie płyn filtrujemy i wlewamy do ciemnej buteleczki. Olejek jest gotowy do użytku.

Stosowanie olejku z mniszka lekarskiego

Olejek z mniszka można stosować zewnętrznie i wewnętrznie
Olejek z mniszka można stosować zewnętrznie i wewnętrznie123RF/PICSEL

Olejek z mniszka lekarskiego można stosować regularnie na skórę, np. w celu pozbycia się trądziku lub przebarwień. Kilka kropel wystarczy rozprowadzić na twarzy delikatnymi kolistymi ruchami, najlepiej po wieczornej pielęgnacji. Olejek można również dodawać do kremów i balsamów do skóry. Warto wcierać go też 2-3 razy dziennie w bolące stawy i mięśnie. Łyżkę olejku dziennie można także dodawać do potraw, np. warzywnych sałatek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas