Jak zrobić olejek zapachowy?
Olejki zapachowe mają wiele zastosowań. Przyjemne aromaty są w stanie nas zrelaksować i wprawić w dobry humor. Dzięki nim możemy dodać sobie energii lub wręcz przeciwnie – wyciszyć się. Niektóre z nich pomagają w walce z przeziębieniami, a jeszcze inne okazują się bardzo przydatnymi sprzymierzeńcami w eliminowaniu uciążliwych insektów, które wprosiły się do mieszkania. Dobrze mieć w zanadrzu kilka rodzajów, więc sprawdź, jak zrobić olejek zapachowy domowymi sposobami. Przekonasz się, że nie jest to zadanie zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalistów.
Jak zrobić olejek zapachowy z lawendy?
Do jego przygotowania potrzebne są suszone kwiaty lawendy oraz olej. Możesz wybrać popularny olej słonecznikowy, oliwę z oliwek albo mniej oczywisty produkt, np. olej migdałowy czy sezamowy.
Do wyparzonego i suchego słoika wrzuć kwiaty i zalej je olejem. Ważne, by lawenda była całkowicie w nim zanurzona. Zamknij szczelnie i odstaw na co najmniej cztery tygodnie w ciepłym, nasłonecznionym miejscu. Pamiętaj, by codziennie potrząsnąć słoikiem. Po miesiącu odcedź olejek przez sito lub gazę i przelej do ciemnej butelki.
Jakie działanie ma olejek lawendowy? Łagodzi bóle głowy, wykazuje też właściwości odkażające. Zapach lawendy, choć przyjemny dla człowieka, skutecznie odstrasza mole.
Jak zrobić olejek zapachowy z pomarańczy?
Podstawą olejku jest skórka owocu, więc obierz go precyzyjnie, usuwając białą i gorzką warstwę znaną jako albedo. Skórkę trzeba dobrze wysuszyć. W tym celu rozłóż ją na pergaminie i ustaw w słonecznym miejscu. Dobrze sprawdzi się też kaloryfer! Owocową skórkę wysuszysz w piekarniku lub specjalnej suszarce do owoców.
Gdy będzie już sucha i twarda, zalej ją olejem lnianym. Ponownie zwróć uwagę, by była całkowicie przykryta, inaczej może zacząć pleśnieć. Postępuj jak w przypadku olejku z lawendy. Raz dziennie potrząśnij słoikiem, a po upływie czterech (ewentualnie sześciu) tygodni przelej do ciemnej butelki.
Na tej samej zasadzie przygotujesz olejek mandarynkowy i grejpfrutowy. Gdy mowa o działaniu na skórę, cytrusowe olejki eteryczne mają właściwości łagodzące i przeciwzmarszczkowe. Odświeżające aromaty pobudzają, więc świetnie sprawdzają o poranku.
Jak zrobić olejek zapachowy z sosny?
Jeśli tylko masz dostęp do świeżych igieł sosnowych, przygotuj olejek eteryczny o mocnym zapachu i właściwościach, które docenisz podczas przeziębienia lub domowych porządków. Do jego zrobienia potrzebne są dwa składniki: świeże igły oraz czysty alkohol (najlepiej 80%).
Igły rozetrzyj w moździerzu, przełóż do słoika i zalej alkoholem. Ponownie szczelnie zamknij i tym razem odłóż go na miesiąc w ciemne miejsce. Nadal miej na uwadze codzienne potrząsanie naczyniem. Odcedź, przelej do butelki i używaj do inhalacji, by oczyścić drogi oddechowe. Stosuj przy zatkanym nosie i bólu zatok. Możesz użyć go także do odświeżenia swojego prania.