Jak zrobić tonik do twarzy?

Stosowanie toniku do twarzy to niezwykle ważny etap w pielęgnacji cery. Jego najważniejszą funkcją jest przywrócenie pH skóry zmienionego przez kosmetyki używane do demakijażu i oczyszczania twarzy. Tonik może mieć różne właściwości w zależności od tego, do jakiego rodzaju cery ma być przeznaczony. Może działać kojąco, nawilżająco czy wyrównywać koloryt. Zamiast kupować sklepowe kosmetyki, możesz zrobić domowy tonik, który będzie dopasowany do twojej skóry. Poniżej znajdziesz sprawdzone przepisy.

Zrób własny tonik do twarzy
Zrób własny tonik do twarzy123RF/PICSEL

Tonik z szałwii i rumianku do cery tłustej

Tonik z szałwii i rumianku świetnie matowi skórę
Tonik z szałwii i rumianku świetnie matowi skórę123RF/PICSEL

Jeśli posiadasz cerę tłustą, wybieraj toniki oczyszczające i matujące. Świetnie sprawdzą się w tym celu szałwia i rumianek. Przygotowany z nich tonik działa odkażająco i niweluje nadmierne błyszczenie się skóry. Należy zmieszać ze sobą po jednej łyżeczce każdego z ziół i zalać szklanką wrzątku. Napar odstaw na 15 minut, a następnie odcedź. Dodaj łyżkę kwasu bornego o stężeniu 3 proc., który ma właściwości antybakteryjne, ściągające i wysuszające. Można go zakupić w aptece.

Domowa emulsja dla cery trądzikowej - jak ją zrobić?Interia DIY

Tonik z łopianu do cery trądzikowej

W przypadku cery trądzikowej i skłonnej do wyprysków ważne jest, by tonik działał przeciwbakteryjnie. Takie właściwości wykazuje tonik z łopianu. Aby go sporządzić, należy zalać szklanką wody suszone lub świeże liście łopianu. Całość gotuj przez 2 minuty, a następnie odcedź. Dodaj łyżkę soku z cytryny lub octu jabłkowego. Tonikiem przemywaj twarz, dekolt, szyję i te partie, na których pojawiają się wypryski, zaskórniki czy wągry. Kosmetyk zapobiegnie ich powstawaniu i sprawi, że będą znikać o wiele szybciej.

Tonik z octu jabłkowego

Tonik z octu jabłkowego zniweluje wypryski
Tonik z octu jabłkowego zniweluje wypryski123RF/PICSEL

Na wypryski rewelacyjnie podziała też tonik z octu jabłkowego. Przywróci skórze odpowiednie pH, dzięki czemu utrzymana zostanie prawidłowa flora bakteryjna. Ocet jabłkowy działa też przeciwzapalnie, ujędrnia i napina skórę oraz ściąga rozszerzone pory.  Aby wykonać tonik, należy wymieszać 1/3 szklanki octu z 2/3 szklanki przegotowanej wody. Tonikiem przemywaj twarz i całe ciało.

Tonik z lipy do cery wrażliwej

Do cery wrażliwej świetnie nadaje się kojący tonik z lipy. Ma on również działanie lekko odkażające i wyrównujące koloryt skóry. Do jego sporządzenia potrzeba kilka świeżych lub torebkę suszonych kwiatów lipy. Należy zalać je ½ szklanki wrzącej wody i odstawić na 15 minut. Po tym czasie wystarczy przecedzić i dodać odrobinę miodu.

Tonik różany

Tonik różany ukoi skórę i wzmocni naczynka
Tonik różany ukoi skórę i wzmocni naczynka123RF/PICSEL

Delikatny dla skóry jest również tonik różany. Działa przy tym antyseptycznie, łagodzi podrażnienia, wyrównuje koloryt i wzmacnia naczynka. Aby go wykonać, wystarczy 2 garście płatków z ciemnych róż wsypać do garnka i zalać wodą destylowaną, tak by całkowicie je przykryć. Wywar należy gotować na małym ogniu, aż płatki stracą kolor. Na koniec przecedź wywar i pozostaw do ostygnięcia. Tonikiem przemywaj lub spryskuj twarz, szyję i dekolt.

Tonik z ryżu do cery suchej

Gdy potrzebujesz toniku nawilżającego, gdyż zmagasz się z cerą suchą, sięgnij po ryż. Taki naturalny kosmetyk ma właściwości zmiękczające, łagodzące i odżywcze. Wystarczy 100 g brązowego ryżu zalać gorącą wodą, przemieszać i przykryć bawełnianą ściereczką. Ryż należy moczyć przez kilka godzin, od czasu do czasu go mieszając. Gotową wodę ryżową można odcedzić i przelać do buteleczki. Tonik należy stosować 2 razy dziennie przez 3 dni, a następnie przygotować nową porcję.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas