Reklama

Reklama

Jakie napoje skutecznie gaszą pragnienie?

Prawidłowe nawodnienie organizmu gwarantuje zachowanie maksymalnej wydolności w trakcie wysiłku fizycznego.

Co i ile pić podczas treningu?

Reklama

Wielu z moich podopiecznych pyta mnie, czy podczas treningu powinny pić napoje, które często reklamowane są w telewizji. Reklamy mówią o ich przewadze nad zwykłą wodą. Jednak część osób popełnia kilka podstawowych błędów w doborze odpowiedniego dla nich napoju przy konkretnym wysiłku. Postaram się krótko przedstawić rodzaje płynów, którymi możemy gasić pragnienie przed, w trakcie i po treningu.

Podczas ćwiczeń tracimy płyny w postaci potu i pary wodnej przy wydychaniu powietrza. Brak uzupełniania płynów na bieżąco naraża nas na odwodnienie, przegrzanie organizmu (gdyż 75proc. energii uzyskiwanej podczas ćwiczeń przekształcana jest w ciepło), szybsze zmęczenie i większe obciążenie układu krwionośnego, który musi poradzić sobie z gęstą - w wyniku utraty płynów - krwią.

Ile należy pić płynów?

Przed treningiem powinieneś wypić około 400-600 mililitrów wody. Aby organizm z niej zdążył skorzystać, wypij ją około 2. godzin przed rozpoczęciem sesji treningowej. Nie pij tej ilości na raz, lepiej powoli, małymi łykami. Podczas ćwiczeń zapewnij sobie wygodne dozowanie płynów, najlepiej korzystając ze specjalnego korka, dzięki któremu szybko i sprawnie będziesz mógł popijać płyny w ilości 150-350 ml co 20 minut. Twoje zapotrzebowanie jest zależne od wagi (osoby cięższe muszą pić więcej), gdy wilgotność powietrza jest wyższa oraz gdy twój trening jest intensywniejszy.

Lepsza kondycja fizyczna wpływa na mniejszą utratę płynów. Większe jest także zapotrzebowanie na płyny u mężczyzn niż u kobiet, gdyż panie po prostu pocą się mniej.

Według badań amerykańskich uczonych, po treningu należy wypić 150proc. utraconych płynów, co łatwo obliczyć ważąc się przed i po treningu, jednak możemy też przyjąć minimalną ilość około 500ml na każde 0,5 kg utraconej masy ciała (80proc utraconych płynów).

Ilość wody należy dostosować do dziennego wydatku kalorycznego. Jeśli wynosi on, dla przykładu, 3000 kcal, należy wypić 3 litry wody dziennie. Na każde 1000 kcal powinien bowiem przypadać 1 litr wody.

Aby odpowiedzieć na pytanie "jakim napojem najskuteczniej gasi się pragnienie" należy wpierw rozważyć, jaki typ wysiłku będziemy podejmować.

Treningi o małej lub umiarkowanej intensywności trwający mniej niż godzinę

Podczas treningów takich jak: szybki marsz, powolne pływanie i nieforsowna jazda na rowerze ubytek płynów jest nieduży i pragnienie może być zaspokajane czystą, niegazowaną wodą. Ze spożywania napojów sportowych nie odniesiemy prawdopodobnie większych korzyści, gdyż stopień odwodnienia będzie w tym wypadku niewielki.

Treningi o wysokiej intensywności, trwające mniej niż godzinę

Do treningów o wysokiej intensywności możemy zaliczyć: biegi, grę w tenisa, squasha, kolarstwo,

treningi kondycyjne i siłowe. Podczas tego rodzaju wysiłków uzupełnienie płynów na niebagatelne znaczenie. Jeśli wykonujesz je w wysokiej temperaturze i otoczeniu o wyższej wilgotności, tracisz jeszcze więcej płynów. Niedobory te uzupełniaj najlepiej napojami zawierającymi do 8 g węglowodanów na 100 ml. Mogą to być napoje hipo lub izotniczne.

Dowiedz się więcej na temat: organizm | Płyny | trening | napoje | woda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje