Jakie właściwości ma ocet różany

Wokół mojego domu rośnie mnóstwo róż i ciągle eksperymentuję z ich wykorzystywaniem. Płatki róż są urocze, gdy posypiemy nimi sałatkę, są wspaniałe do wytwarzania mydła, a na moim stole w kuchni zawsze gości wielki bukiet od dzieci w wazonie. Jednak jednym z najlepszych sposobów ich wykorzystania jest przyrządzenie octu z płatków róży. Bardzo łatwo go zrobić. Po prostu zbierz pełen słoik świeżych płatków różanych (zawsze pozostawiam je na werandzie, aby upewnić się, że nie zostały w nich żadne owady. Ocet z owadów – to nie brzmi zachęcająco!). Podgrzej ocet na wolnym ogniu, a następnie wsyp płatki do garnka, tak by cały ocet został zakryty. Przykryj miksturę folią stretch, a następnie pokrywką i postaw w ciemnym, chłodnym miejscu aż pojawi się pożądany kolor – trwa to od tygodnia do 6 tygodni. Przecedź i przelej do ładnych szklanych buteleczek, w których możesz przechowywać ocet, a także podarować jako miły prezent.

Ocet z płatków róży
Ocet z płatków róży© Photogenica
Ocet jabłkowy
© Photogenica

Do sporządzenia octu z płatków róż możesz użyć obojętnie jakiego octu. Ocet jabłkowy ma dodatkowo właściwości lecznicze. Zwykły ocet spirytusowy czy winny również będą do tego celu się doskonale nadawały. (Ja używam zwykłego octu spirytusowego). Jeśli nie masz świeżych płatków z róż, możesz również użyć suszonych, choć kolor octu nie będzie już tak zniewalający.

Płatki róż
© Photogenica

Ocet z płatków róż ma nie tylko ładny kolor, ale również jest bardzo użyteczny! Ma właściwości chłodzące, więc można go stosować na przykład na miejsca ukąszeń owadów. Rozcieńcz go z wodą i przechowuj w butelce ze spryskiwaczem w lodówce, aby przyniósł ci ulgę w poparzeniu słonecznym. Istnieją doniesienia mówiące, iż ocet z płatków róż wykazuje skuteczność w leczeniu trądziku różowatego, jednak nie mam w tym względzie żadnego doświadczenia.

Pielęgnacja włosów
© Photogenica

Ocet z płatków róży jest doskonałą płukanką do włosów oraz dodatkiem do kąpieli. W przypadku małych dzieci, ocet ten należy rozcieńczyć. Zmieszaj 3 części wyciągu wodnego z oczaru wirginijskiego z 1 częścią octu. To świetna woda po goleniu.

Ocet z płatków róży zastosowanie
© Photogenica

Tego cudownego octu możesz również użyć do ulubionego sosu winegret.

Ocet z płatków róży powinien być przechowywany w ciemnej szafce, gdyż światło sprawi, ze jego piękny kolor zblaknie. Ocet taki można używać przez co najmniej rok, chociaż jego kolor jest najpiękniejszy przez pierwszych kilka miesięcy. Jeśli masz róż pod dostatkiem i chcesz zachować ich piękno w jakiś sposób – spróbuj zrobić ocet z płatków róży już dziś!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas