Jesienna pielęgnacja: Jak o siebie zadbać?

Jesień to czas, kiedy natura przygotowuje się do snu zimowego. Opadające liście i coraz krótsze dni sprawiają, że my również mamy ochotę zwolnić. Nie warto jednak na długie miesiące zaszywać się w domu pod grubym kocem. Jesień to idealna pora, by skupić się na świadomej pielęgnacji. Wbrew powszechnym stereotypom, jesienią uroda może rozkwitnąć! Umiejętnie przeprowadzone domowe zabiegi nie tylko przysłużą się kondycji naszej cery i włosów, ale także okażą się wyjątkowo przyjemne. Przekonajmy się, że pielęgnacja i relaks tworzą niezwykle zgrany duet.

Jesienią skóra i włosy wymagają szczególnej troski
Jesienią skóra i włosy wymagają szczególnej troski123RF/PICSEL

Dlaczego jesienna pielęgnacja jest tak ważna?

Rytuały pielęgnacyjne mogą być sposobem na poradzenie sobie z jesienną chandrą lub poprawę nastroju po męczącym dniu wypełnionym obowiązkami. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że jesień to czas szczególnie trudny i wymagający, gdy mowa o urodzie.

Choć po wakacjach możemy mieć wiele pięknych wspomnień, skóra i włosy wymagają specjalnego traktowania. Narażanie ich na działanie promieniowania słonecznego, wiatru czy morskiej wody często skutkuje wysuszeniem i przebarwieniami. Włosy stają się słabe, matowe i szorstkie. Skóra traci elastyczność, a brak odpowiedniej pielęgnacji może być przyczyną szybszego starzenia.

Jednocześnie wielkimi krokami zbliża się zima, która również jest trudnym sprawdzianem dla organizmu. Mowa nie tylko o sezonowych infekcjach. Mróz, wiatr, ogrzewanie, duże różnice temperatur i zanieczyszczenia negatywnie wpływają na urodę. Jesień potraktować należy jako okres przejściowy, w którym uwzględnić trzeba zarówno zabiegi regeneracyjne, jak i działania profilaktyczne.

Kobiece sztuczki: Domowa pielęgnacjaVideo Brothers

Jesienna pielęgnacja twarzy krok po kroku

Skóra twarzy jest najbardziej wrażliwa, a jednocześnie najbardziej narażona na działanie szkodliwych czynników. To również na podstawie jej stanu można stwierdzić, że naszemu organizmowi brakuje witamin, minerałów i składników odżywczych, więc ważna jest jej uważna obserwacja. Jak zregenerować skórę po lecie i jak stworzyć barierę ochronną, dzięki której cera zachowa zdrowie i promienny wygląd w zimowych miesiącach? Przedstawiamy najważniejsze etapy pielęgnacji.

Oczyszczanie: Teoretycznie to podstawa, o której pamięta każdy, ale z praktyką bywa różnie. Twarz należy dokładnie myć rano, by pozbyć się resztek zastosowanych przed snem kosmetyków, potu i roztoczy. Podczas wieczornego oczyszczania trzeba być bardzo precyzyjnym i przeprowadzić dokładny demakijaż.

Złuszczanie: Wyeliminowanie martwego naskórka to klucz do utrzymania cery w dobrej kondycji. Nie tylko pozbywamy się zbędnych zanieczyszczeń i odblokowujemy pory, ale także przygotowujemy skórę na przyjęcie składników odżywczych. Peeling stosujemy maksymalnie dwa razy w tygodniu. Dla głębokiego oczyszczania polecane są peelingi gruboziarniste. Jeśli jednak nasza cera jest wrażliwa i wykazuje skłonność do podrażnień, bezpieczniej jest postawić na łagodniejsze peelingi enzymatyczne.

Tonizowanie: Czynność ta bywa pomijana, lecz niesłusznie. Nałożenie na twarz toniku lub spryskanie jej hydrolatem przywraca cerze odpowiedni poziom pH, który może być zaburzony po użyciu kosmetyków do mycia. Jednocześnie jest sposobem na dostarczenie skórze pierwszej dawki cennych witamin.

Nawilżanie: Wśród kosmetyków nawilżających prym wiodą kremy, ale używać możemy także serum i olejków. Rozróżnianie kosmetyków na dzień i na noc nie jest chwytem marketingowym. Dzienne preparaty mają lżejsze formuły, szybciej się wchłaniają. Produkty stosowane na noc często mają cięższą konsystencję, ale są bogatsze w składniki odżywcze. W składzie kosmetyków nawilżających szukajmy np. mocznika i kwasu hialuronowego. Witamina C jest obowiązkowa dla osób, które zmagają się z pękającymi naczynkami krwionośnymi i przebarwieniami.

Odżywianie: Bez trudu zorganizujemy w zaciszu domowym własne SPA. Dla wzmocnienia zabiegów pielęgnacyjnych warto dwa lub trzy razy w tygodniu nakładać maseczkę dopasowaną do potrzeb cery. Stosowana regularnie dostarczy skórze dodatkową porcję dobroczynnych składników, a te kilkanaście minut możemy wykorzystać na relaks z ulubioną muzyką i świecami zapachowymi.

O tym nie zapominaj: Mimo że wakacyjne upały są już za nami, wśród kosmetyków nie powinno brakować preparatów z filtrem UV. Pamiętajmy, by szczególnie dbać także o delikatną skórę wokół oczu. Nie pomijajmy ust - łagodny peeling i pomadka ochronna zapobiegną ich pierzchnięciu i pękaniu.

Wybierajmy kosmetyki o naturalnym składzie, odpowiednie dla naszego typu cery
Wybierajmy kosmetyki o naturalnym składzie, odpowiednie dla naszego typu cery123RF/PICSEL

Włosy jak z żurnala?

Na zdjęciach z wakacji zachwycasz nie tylko opalenizną, ale także bujną fryzurą i dlatego zastanawiasz się, dlaczego jesienią włosy wypadają? Wspomnieliśmy już o kilku czynnikach, które latem mogą doprowadzać do tego, że w kolejnych miesiącach nasze włosy są dalekie od ideału.  Jeśli zauważymy, że na szczotce zostaje niepokojąco dużo włosów, a w ich miejsce nie pojawiają się nowe, koniecznie trzeba przyjrzeć się diecie. To zapewne oznaka braku podstawowych składników odżywczych, które należy uzupełniać zróżnicowaną dietą z sezonowymi warzywami i owocami w roli głównej. Na talerzach nie powinno brakować produktów bogatych w witaminy A oraz E, a także selen i cynk.

Jak dbać o włosy jesienią?

Oprócz odżywiania "od środka" istnieje kilka zasad i czynności, dzięki którym łatwiej będzie zatroszczyć się o swoją fryzurę w chłodnych miesiącach.

Podcinanie: Jesień to idealna pora, by wreszcie wybrać się do fryzjera. Nie musimy decydować się od razu na radykalne cięcie, ale wyeliminowanie słabych, suchych, rozdwojonych końcówek wyjdzie włosom tylko na dobre.

Oczyszczanie: To nie tylko wybór odpowiedniego szamponu i regularne mycie włosów. Wykorzystajmy sposoby znane już z pielęgnacji twarzy i zafundujmy skórze głowie peeling. Oczywiście przy zastosowaniu kosmetyków dedykowanych do tej części ciała. Drobinki zawarte w peelingu umożliwią masaż skóry głowy, który poprawia krążenie i pobudza cebulki do wzrostu.

Świadome mycie głowy: Szampon należy dobierać w zależności od naszych preferencji i struktury włosów. Tak samo jest z częstotliwością mycia. Warto jednak pamiętać o uniwersalnych zasadach. Choć wiele mówi się o tym, że nie należy używać do mycia gorącej wody, podstawą jest utrzymanie stałej temperatury. Gwałtowne zmiany podczas jednej sesji mogą zniweczyć nasze wysiłki pielęgnacyjne.

Suszenie: Nie zawsze mamy tyle czasu,  by włosy mogły wyschnąć naturalnie, dlatego sięgamy po suszarkę. Poleca się jednak nie suszyć włosów gorącym powietrzem, zamiast tego wybierać chłodne. Pomoże to uniknąć dodatkowego przesuszania włosów. Pamiętajmy, że pod żadnym pozorem nie należy wychodzić z domu z wilgotnymi kosmykami. Jesienią może być już naprawdę chłodno, a niskie temperatury w połączeniu z wodą doprowadzają do tego, że włosy stają się łamliwe. Również z tych powodów nie warto rezygnować z czapki!

Nawilżanie: Raz w tygodniu zastosuj maskę, która odżywi i nawilży włosy. To idealne uzupełnienie standardowej pielęgnacji szamponem i odżywką. Fryzura będzie bardziej elastyczna, włosy wygładzone i lśniące. Tego zabiegu nie można pomijać, gdy zmagamy się z elektryzowaniem włosów.