Keratynowe prostowanie włosów: Jak zrobić w domu?

Idealnie proste i gładkie włosy to marzenie wielu kobiet. Najpopularniejszy sposób, by osiągnąć ten cel, to korzystanie z prostownicy. Niestety to czasochłonny zabieg, który na dłuższą metę wysusza i niszczy włosy, sprawiając, że stają się bardziej łamliwe. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się prostowanie włosów za pomocą keratyny. Efekt utrzymuje się nawet przez pół roku, a włosy stają się odżywione, idealnie gładkie i pełne blasku. To świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które mają dość puszących się i źle układających się włosów. Jednym minusem jest jednak wysoka cena zabiegu w salonach fryzjerskich – podpowiadamy, jak samodzielnie wyprostować włosy za pomocą keratyny.

Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?
Na czym polega keratynowe prostowanie włosów? ©123RF/PICSEL

Czym jest keratyna?

Właściwości keratyny
©123RF/PICSEL

Keratyna jest białkiem i naturalnym budulcem włosów (a także skóry i paznokci) oraz ich osłonek. To dzięki niej włosy są silne, elastyczne i błyszczące. Za łamliwość, rozdwajanie końcówek, wysuszenie i matowość włosów odpowiada właśnie niedobór keratyny. Dlatego przemysł kosmetyczny wykorzystuje ją w produkcji kosmetyków do włosów, skóry i paznokci. Dostępna w sklepach keratyna hydrolizowana pozyskiwana jest z białek znajdujących się w wełnie owczej, które bardzo przypominają te występujące w organizmie ludzi. Z łatwością więc wiąże się z białkiem w naszych włosach, błyskawicznie je odbudowując i wzmacniając. Czysta keratyna jest żółto-brunatnym płynem o specyficznym zapachu.

Na czym polega keratynowe prostowanie i jak wpływa na włosy?

Efekty zabiegu
©123RF/PICSEL

Keratynowe prostowanie polega na kilkukrotnym nakładaniu keratyny na oczyszczone i wysuszone włosy, a następnie ich prostowaniu w wysokiej temperaturze za pomocą prostownicy lub żelazka fryzjerskiego. Keratyna wnika bowiem w strukturę włosa pod wpływem wysokiej temperatury. Zabieg jest pracochłonny, wymaga dwukrotnego umycia włosów, dokładnego nałożenia keratyny, a następnie dokładnego prostowania każdego pasma. Bardzo ważne jest, by keratyna nie miała kontaktu ze skórą (zarówno głowy, jak i rąk) oraz nie przedostała się do oczu. Zabieg trwa około 2-4 godzin.

Cena profesjonalnego zabiegu w salonach fryzjerskich to koszt 350-700 zł w zależności od długości włosów. Dlatego wiele osób decyduje się samodzielnie przeprowadzić zabieg, który może dać niemal identyczny efekt.

Jak samodzielnie wyprostować włosy za pomocą keratyny?

Nakładanie keratyny
©123RF/PICSEL

Zabieg samodzielnego prostowania włosów za pomocą keratyny można bez większych problemów przeprowadzić samodzielnie. Trzeba jednak mieć świadomość, że będzie on wymagał cierpliwości i uwagi. W warunkach domowych może zająć nam nawet 5-6 godzin. Najwygodniej jest zakupić specjalny zestaw z rękawiczkami ochronnymi, szamponem, odżywką, keratyną oraz pędzelkiem do jej nakładania (koszt to około 100- 150 zł). Pierwszym etapem jest kilkukrotne umycie włosów (co najmniej dwukrotne), by pozbyć się resztek kosmetyków i zanieczyszczeń. Następnie włosy należy wysuszyć, a po założeniu rękawiczek ochronnych dokładnie nałożyć keratynę na całą długość włosów. Warstwa nie może być zbyt gruba, a keratyna nie powinna mieć kontaktu ze skórą głowy, ponieważ może wywołać podrażnienia. Kolejnym krokiem jest dokładne wyprostowanie każdego pasma włosów prostownicą o temperaturze 230 stopni Celsjusza. Następnie włosy należy umyć i nałożyć na nie odżywkę, którą powinno się pozostawić na włosach przez 20-30 minut, a potem lekko spłukać wodą, tak by na włosach pozostało około 50% odżywki, i znów dokładnie, kilkukrotnie wyprostować każde pasmo włosów.

Pielęgnacja włosów po zabiegu

Keratynowe prostowanie
©123RF/PICSEL

Bardzo ważne jest to, że włosów po keratynowym prostowaniu nie należy myć przez 48 godzin (niedopuszczalne jest też ich zamoczenie na deszczu czy przebywanie w pomieszczeniach o dużej wilgotności). Nie powinny mieć też kontaktu z jakimikolwiek innymi kosmetykami (np. perfumami czy antyperspirantem), ponieważ mogą one zniweczyć efekt lub sprawić, że niektóre pasma będą się puszyć i kręcić. Warto wiedzieć, że efekt zabiegu niszczy też kąpiel w słonej wodzie, np. w morzu.

Ważne są także kosmetyki do włosów – najlepsze będą te przeznaczone do włosów po keratynowym prostowaniu. Zawierają one keratynę i są pozbawione alkoholu, soli oraz detergentów, które przyspieszają wypłukiwanie tego cennego białka z włosów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas