Kiedy kobiety tyją?

Ponad 30 procent Polek ma nadwagę. Dlaczego tyjemy, a potem musimy się odchudzać? Wahania wagi to niestety w sporej mierze "zasługa" przemian, które zachodzą w organizmie kobiety, a dokładnie - zmian w wydzielaniu hormonów.

fot./ Piotr Blawicki
fot./ Piotr BlawickiEast News

DOJRZEWANIE

To zwykle czas, kiedy dziewczyny stają się świadome mankamentów swojej urody. To wtedy zaczynają się odchudzać. Jedne jedzą bardzo mało, nierzadko stosują głodówki, inne odżywiają się nieregularnie i byle jak. Głód zaspokajają frytkami, chipsami, coca-colą. Jeśli jeszcze do tego mało się ruszają (zwolnienia na lekcjach w-f z powodu "tych dni" to częsta praktyka), wolny czas spędzają przed telewizorem lub komputerem, to o nadwagę nietrudno. W okresie dojrzewania gwałtowne zmiany hormonalne powodują, że dziewczyna bardzo szybko może zarówno schudnąć jak i przytyć.

Co robić? Przede wszystkim regularnie się odżywiać i aktywnie spędzać czas.

Czego unikać? Dojrzewający organizm kobiety nie może być męczony drastycznymi dietami ani głodówkami. Podjadania należy unikać zwłaszcza przed miesiączką, kiedy głód odczuwa się szczególnie silnie - wtedy można przytyć nawet 2 kilogramy.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

9 - 10 kilogramów - tyle kobieta powinna przybrać na wadze w czasie ciąży. Jej sylwetka zaokrągla się. Zwiększone stężenie estrogenów, progesteronu i hormonu laktogennego powoduje zmiany funkcjonowania układu pokarmowego. Kobieta w ciąży, a później kobieta karmiąca częściej odczuwa głód. Po porodzie poziom progesteronu i etrogenu spada. Kobieta przestaje tyć, pod warunkiem oczywiście, że stosuje właściwą dietę.

Co robić?Jeść często, ale małe porcje. Dużo pić, przede wszystkim niegazowaną wodę mineralną. Nie unikać odpowiedniej gimnastyki i spacerów. Aby po porodzie powrócić do formy, należy ruszać się - ćwiczyć, chodzić na basen, aerobik. Karmienie piersią sprzyja powrotowi do dawnej wagi. Warto stosować kosmetyki przeciw rozstępom i cellulitowi.

Czego unikać? Wbrew namowom rodziny nie jeść za dwoje. Niewskazane są: podjadanie, zwłaszcza słodyczy, siedzący tryb życia, ale i forsowne ćwiczenia. Ciąża i okres karmienia to nie czas na drastyczne odchudzanie i diety!

MENOPAUZA

Nie da się ukryć, że z upływem lat tendencja do tycia wzrasta. W okresie menopauzy z powodu zmian hormonalnych kobieta znowu przybiera na wadze. Nie powinna jednak utyć więcej niż 4 kilogramy. Otyłość w tym okresie życia może prowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego i układu kostnego. Nadwaga grozi nadciśnieniem tętniczym, wysokim poziomem cholesterolu, cukrzycą, zwiększa się też ryzyko raka szyjki macicy i sutka.

Co robić? Kobiecie nadal powinno zależeć na ładnym wyglądzie i zgrabnej sylwetce. Teraz nie tylko może, ale i musi pilnować swojej wagi - odpowiednio odżywiając się i zażywając ruchu (pływanie, aerobik, jazda na rowerze). Warto stosować kosmetyki ujędrniająco-wyszczuplające.

Czego unikać? Wyłącznie siedzącego trybu życia, późnych kolacji, wychodzenia z domu bez śniadania, "uciszania" stresu za pomocą różnych przekąsek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas