Kosztuje grosze, a działa jak dobry krem. Jak stosować maść arnikową?
Maść arnikowa to jedna z najpopularniejszych maści aptecznych - stosuje się ją głównie w leczeniu stłuczeń i siniaków, ale od lat wykorzystywana jest także przez przemysł kosmetyczny. Mimo to, niewiele osób wie, że z powodzeniem może ona zastąpić drogi krem pod oczy. Jak stosować maść, by przyniosła efekty?
Głównym składnikiem maści arnikowej jest wyciąg z kwiatostanu arniki łąkowej, który wykazuje silne działanie:
- przeciwzapalne,
- przeciwobrzękowe,
- przyspieszające gojenie.
W skład arniki wchodzą flawonoidy, saponiny, olejki eteryczne, garbniki, karotenoidy oraz tymol i witamina A.
Zobacz również:
- Zapomnisz o bawełnianych poszewkach. Te są droższe, ale wspierają naturalne procesy regeneracyjne skóry i włosów podczas snu
- Maseczka z owocu kaki. Odmładza skórę, wygładza zmarszczki
- Jak nawilżyć skórę twarzy w sezonie grzewczym? Wybierz jedną z czterech metod
- Metaliczny blask i zdecydowany kolor. Oto najmodniejsze paznokcie tej jesieni
Maść arnikowa wzmacnia włosowate naczynia krwionośne, zmniejsza ich przepuszczalność, wchłania płyn z wysięku, likwiduje obrzęki i skutecznie łagodzi dolegliwości bólowe.
Przeczytaj też: Białe paznokcie są idealne na lato. Zobacz najlepsze inspiracje
Maść arnikowa stosowana jest również w kosmetyce, głównie do pielęgnacji cery ze skłonnością do pękania naczynek. Arnika ma bowiem działanie obkurczające i wzmacniające naczynka krwionośne. Z powodzeniem można ją także stosować w leczeniu zmian trądzikowych i wyprysków. Witamina A działa kojąco na skórę, wygładza ją i ujędrnia.
Maść arnikowa przeznaczona jest do użytku zewnętrznego. Stosuje się ją bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsca, od dwóch do czterech razy na dobę. Maści nie wolno stosować wewnętrznie - zawarta w niej helenalina ma silnie toksyczne działanie na wątrobę.
Maść arnikowa pod oczy. Jak stosować?
Maść arnikową z powodzeniem można stosować również pod oczy. Zmniejsza ona obrzęki i sprawia, że zasinienia szybko znikają. Podczas aplikacji należy jednak uważać, by maść nie dostała się do oczu. Między innymi dlatego warto nakładać ją na noc. Nie nadaje się ona również pod makijaż.
Kto nie może stosować maści arnikowej?
Maści arnikowej nie mogą stosować osoby uczulone na arnikę. Mocnym przeciwskazaniem są również otwarte rany - maści nie wolno bowiem stosować na uszkodzoną skórę.