Kuracje domowe dla pięknych włosów
Słońce umie dokuczyć pasmom! Możesz mu w tym przeszkodzić, wykorzystując łagodne, ale skuteczne domowe kosmetyki.
Mat zamiast blasku?
Znajdź sposób na nabłyszczanie - powierzchnia pasm musi być idealnie gładka, by światło pięknie się od niej odbijało. Tak to osiągniesz:
Cytrusowy szampon: W 1/2 l wody zagotuj 2 łyżki mydlnicy. Odstaw. Zimny płyn przecedź. Dodaj 2 żółtka i 2 łyżki soku z cytryny lub pomarańczy. Umyj włosy.
Jogurtowa masa: Dobrze wymieszaj: 3 łyżeczki jogurtu naturalnego, żółtko i 2 łyżeczki miodu. Nałóż masę na świeżo umyte i osuszone ręcznikiem włosy. Spłucz po ok. 15 min letnią wodą.
Mleczna wcierka: Pół szkl. tłustego mleka wetrzyj we włosy ściereczką frotte. Po ok. 15 min spłucz.
Piwna płukanka: Wymieszaj szklankę wody i 2 szklanki piwa. Spłukuj świeżo umyte pasma.
Wzmocnij osłabione cebulki - powodów utraty pasm może być wiele. Gdy zauważysz, że nadmiernie wypadają, działaj natychmiast!
Lawendowy tonik: W butelce z szeroką szyjką zmieszaj litr octu owocowego, po łyżce lawendy i liści brzozy. Po tygodniu przefiltruj i dodaj kilka kropli olejku lawendowego. Umyte włosy i skórę głowy nacieraj mieszanką z jednej części toniku i 2 części wody.
Nie spłukuj: Odżywka z pokrzywy Garść ziół zaparz w 1/2 l wrzątku. Przecedź po ok. 3 godz. Dodaj szklankę octu owocowego. Płucz włosy po myciu i nacieraj skórę głowy.
Nalewka z cebuli: Utrzyj warzywo i odciśnij sok. Dodaj łyżkę oliwy i łyżeczkę koniaku. Wetrzyj w skórę głowy. Owiń folią. Po ok. godz. dwa razy umyj szamponem.
Papka z naftą: Połącz: 3 łyżki nafty kosmetycznej, żółtko, trochę rycyny. Na ok. 30 min nałóż na włosy. Umyj dwa razy szamponem.
Silne przetłuszczanie?
Dodaj świeżości kosmykom dłużej - szybko przetłuszczające się pasma to utrapienie wielu pań. Jak zapewnić włosom ładny wygląd na dłużej?
Ziołowy eliksir: Po łyżce: tymianku, skrzypu, szałwii i pokrzywy zalej litrem wrzątku. Przykryj na ok. 10 min. Przecedź, polej świeżo umyte pasma. Nie spłukuj.
Pianka antyłojotokowa: Ubij pianę z białka. Dodaj żółtko. Wetrzyj masę w skórę głowy. Owiń ją folią. Umyj po ok. 20 min.
Drożdżowy okład: Pół kostki drożdży rozprowadź ciepłym mlekiem. Masę wetrzyj w skórę głowy. Po ok. 30 min dobrze spłucz i umyj pasma delikatnym szamponem.
Łopianowa mikstura: Zalej szklanką wrzątku 4 łyżki łopianu. Zostaw napar do naciągnięcia, po czym przecedź płyn. Dodaj 1/2 szkl. piwa, kilka kropli witaminy A oraz sok z cytryny. Przygotowaną miksturę wetrzyj w umyte, ale już wysuszone włosy i skórę głowy. Owiń folią na ok. 30 min. Spłucz.
Czupryna jest sucha?
Dostarcz jej dużo wilgoci. Gdy pasma przypominają siano, czas na intensywną regenerację.
Szampon jajeczny: Rozrób: 2 żółtka, białko, łyżeczkę miodu, sok z cytryny i 2 łyżeczki oleju (np. z nasion pszenicy). Wetrzyj we włosy i dobrze spłucz.
Kompres z gliceryną: Wymieszaj: po łyżce gliceryny i oleju z nasion pszenicy, 2 łyżki soku z cytryny. Rozcieńcz wodą destylowaną. Wetrzyj w wilgotne włosy i skórę. Przykryj folią. Zmyj po ok. godz. Aloesowa maseczka: Kilka łyżeczek soku z aloesu połącz z żółtkiem i odrobiną miodu. Nałóż na wilgotne włosy. Przykryj folią. Spłucz po ok. 30 min.
Pachnąca oliwka: Do 1/3 szkl. podgrzanego oleju wsyp po łyżeczce liści brzozy, lipy i pokrzywy. Odcedź po ok. 30 min. Dodaj żółtko, trochę miodu i sok z cytryny. Wetrzyj we włosy na ok. 30 min. Umyj je łagodnym szamponem.
Dokucza łupież?
Oczyszczaj naskórek głowy. W walce z dolegliwością pomogą domowe kosmetyki bakteriobójcze i złuszczające naskórek głowy.
Owocowy sok: Zetrzyj jabłko, odciśnij sok. Zmieszaj go z wodą i wetrzyj w skórę głowy. Zostaw na chwilę i dokładnie spłucz. Tymiankowy napar: Dwie łyżeczki ziela zalej litrem wrzątku. Po naciągnięciu, odcedź. Płynem kilka razy polewaj umyte pasma.
Miks warzywny: Wymieszaj po łyżce soku ze: świeżego szpinaku, kapusty i cytryny. Wetrzyj w skórę. Zmyj szamponem po kilku min.
Z czosnkiem: Dwa ząbki rozgnieć i zalej szklanką gorącej wody. Po naciągnięciu, przecedź. Wetrzyj w skórę głowy. Po kilku min spłucz. Umyj włosy szamponem. Uwaga! Nie stosuj częściej niż 2 razy w tygoniu, aby nie podrażnić skóry.