Kurze łapki: Jak się ich pozbyć i jak im zapobiegać?

Kurze łapki to zmora wielu osób. Drobne zmarszczki w kącikach oczu pojawiają się nawet u młodych ludzi i dodają im lat. Wszystko dlatego, że skóra wokół oczu jest bardzo cienka, co sprzyja powstawaniu zmarszczek mimicznych. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z uśmiechania się. Wystarczy jedynie odpowiednio dbać o skórę, by dłużej cieszyć się jej elastycznością i jędrnością. Podpowiadamy, w jaki sposób spłycić zmarszczki wokół oczu i zapobiegać tworzeniu się kurzych łapek.

Jak pozbyć się kurzych łapek?
Jak pozbyć się kurzych łapek? ©123RF/PICSEL
Domowy sposób na kurze łapkiInteria DIY

Przyczyny tworzenia się kurzych łapek

Zmarszczki a styl życia
©123RF/PICSEL

Zmarszczki wokół oczu powstają na skutek ruchów mimicznych, na przykład uśmiechania się czy wykrzywiania twarzy. Mogą występować nawet u bardzo młodych osób, ponieważ jest to uwarunkowane genetyczne. Warto jednak wiedzieć, że mamy duży wpływ na kondycję cery. Powstawanie i pogłębianie zmarszczek jest efektem nadmiernego opalania się (także w solarium), palenia papierosów, niewystarczającej ilości snu, a także nieprawidłowej diety – ubogiej w witaminy i minerały. Kurze łapki to również efekt zmniejszonej produkcji kolagenu po 25. roku życia, który odpowiada za elastyczność skóry. Sprawę pogorszyć może też nieodpowiednia pielęgnacja, zbyt słabe nawilżanie skóry i nieodpowiednie usuwanie makijażu oczu. Jak zmniejszyć kurze łapki i zapobiec powstawaniu kolejnych?

Okłady i maseczki

Maseczki i okłady
©123RF/PICSEL

Najlepsze substancje, które regenerują i nawilżają skórę, a przy tym stymulują produkcję kolagenu to aminokwasy, witamina A, E i K. Ważne są także antyoksydanty, które usuwają z organizmu wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia. Wszystkie te substancje znajdziemy w wielu naturalnych produktach: mleku, jogurcie naturalnym, oliwie z oliwek, białku jajka, miodzie czy zielonej herbacie. Na ich bazie można przygotować kompresy i maseczki domowej roboty, a następnie nakładać je na wrażliwą skórę wokół oczu. Warto pamiętać, że mleko powinno być tłuste i niepasteryzowane, można je zmieszać z odrobiną oliwy z oliwek. Z kolei z białka jaja przed nałożeniem należy ubić pianę – gdy wyschnie, ściągnie i napnie skórę, a przy tym ją nawilży. Po zaschnięciu pierwszej warstwy warto nałożyć kolejną, a po 15 minutach umyć twarz w ciepłej wodzie. Pomocne będą także okłady z zielonej herbaty, która jest bogatym źródłem katechin i antyoksydantów. Dotleniają one skórę, wzmacniają jej mięśnie i poprawiają elastyczność. Cenne składniki zawiera również maseczka ze świeżego soku marchwi, soku szczypiorku i miodu. Wszystkie składniki powinny być w równych proporcjach (np. po jednej łyżce). Maseczkę należy zmyć po 10 minutach.

Specjalne kosmetyki

Zbilansowana dieta
©123RF/PICSEL

Ratunkiem będą też kosmetyki przeciwzmarszczkowe i przeznaczone do cery dojrzałej. Warto też stosować krem pod oczy i inne preparaty (np. żele) zawierające kolagen, koenzym Q10, kwas hialuronowy, ekstrakt ze świetlika oraz proteiny i witaminy młodości (A i E).

Dieta i nawadnianie organizmu

Najlepszą profilaktyką powstawania kurzych łapek jest zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce oraz ryby morskie, a także właściwe nawadnianie organizmu – picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie. Regularnie powinniśmy spożywać marchew, szpinak, brokuły, czerwoną paprykę, dynię, jaja, produkty mleczne, łososia, makrelę, a także oleje roślinne, orzechy i cytrusy.

Zabiegi medycyny estetycznej

Chcąc pozbyć się głębokich zmarszczek wokół oczu, warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Najpopularniejsze wciąż są iniekcje botoksowe, które znacznie spłycają zmarszczki. Równie spektakularny efekt można osiągnąć za pomocą lasera – zabieg stymuluje produkcję kolagenu i przywraca elastyczność włókien kolagenowych. Skóra wokół oczu staje się gładsza i bardziej napięta. W salonach piękności dostępna jest również mezoterapia igłowa i zabiegi z kwasem hialuronowym.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas