Kwas bursztynowy na twarz: Co warto o nim wiedzieć?
Bursztyn ma wiele właściwości prozdrowotnych dla skóry i świetnie wpływa na jej wygląd. Choć jantar kojarzy się głównie z przemysłem jubilerskim, to chętnie wykorzystywany jest w kosmetologii. Szczególne znaczenie ma kwas bursztynowy, który poleca się do pielęgnacji skóry dojrzałej i potrzebującej rewitalizacji. Co warto wiedzieć o kwasie bursztynowym? Poniżej podpowiadamy.
Spis treści:
Jakie właściwości ma bursztyn?
Bursztyn inaczej zwany jantarem, to kopalna żywica drzew iglastych. Jest to również jedyny kamień szlachetny, pochodzący od roślin. Zazwyczaj przybiera barwę od jasnożółtej po brunatną i występuje w postaci nieregularnych bryłek. Bursztyn ma działanie antyoksydacyjne i bakteriobójcze oraz zapobiega tworzeniu się wolnych rodników.
Jaki wpływ na skórę ma kwas bursztynowy?
W kosmetologii wykorzystuje się kwas bursztynowy, który ma wiele właściwości dla skóry twarzy. W szczególności przeznaczony jest dla cery dojrzałej, wymagającej dodatkowego nawilżenia oraz rewitalizacji. To wszystko dzięki zawartym w bursztynie mikroelementom: żelazu, wapniowi czy potasowi. Składniki te poprawiają nawilżenie skóry, a także zwiększają jej jędrność i przywracają jej młodzieńczy wygląd.
Dla kogo jest kuracja bursztynowa?
Kuracja na bazie kwasu bursztynowego jest w szczególności zalecana paniom, które chcą się pozbyć zmarszczek i rozjaśnić przebarwienia. Zabieg usprawnia metabolizm komórkowy: proces ten spłyca zmarszczki i wyrównuje koloryt skóry. Z dobroczynnych właściwości jantaru powinny też skorzystać osoby, które mają problemy z trądzikiem. Kwas złuszcza martwy naskórek oraz oczyszcza skórę od wewnątrz. Dzięki temu poprawia się ogólna kondycja cery i zmniejsza wydzielanie sebum.
Kiedy wykonywać kwas?
Kwas bursztynowy można wykonywać przez cały rok. Należy oczywiście odpowiednio dbać o swoją skórę i chronić ją przed słońcem w pierwszych dniach po wykonaniu zabiegu. W tym czasie ważne jest, aby stosować kremy z filtrem i nie narażać się bezpośrednie działanie promienie słonecznych.
Choć bursztyn sam w sobie to naturalny filtr słoneczny, to cera po zabiegu jest bardzo wrażliwa. Skóra twarzy po kwasach staje się cienka i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Proces jej całkowitej regeneracji może trwać nawet do miesiąca! Używaj tylko delikatnych kosmetyków i nie odrywaj łuszczących się skórek.
Domowe zabiegi z użyciem bursztynu
W domowym zaciszu również możesz wykonać zabiegi z użyciem produktów na bazie jantaru. Najprostszy będzie do zrobienia peeling bursztynowy. Potrzebujesz tylko sproszkowanego bursztynu połączonego z kilkoma kroplami olejku kokosowego (proporcje 1:2). W drogeriach dostępnych jest też wiele maści na bazie jantaru. Cienką warstwą posmaruj twarz i pozostawić do całkowitego wchłonięcia.
Zobacz też: