Lato, słońce i my
Radzimy, jak wybrać krem do opalania odpowiedni do naszej skóry i wieku oraz jak się opalać, by sobie nie zaszkodzić.

Pamiętajmy, żeby chronić skórę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, nie leżeć plackiem na słońcu, zawsze osuszać skórę po kąpieli, smarować się kremami min. 20 minut przed wyjściem i robić to każdego dnia co trzy godziny.
Warto wiedzieć
1. UVA, UVB. Na każdym kremie powinna być informacja o tym, przed jakimi szkodliwymi promieniami UV ochroni nas krem. Wybieraj tylko takie, które ochronią cię przed promieniami UVA i UVB.
2. SPF oznacza współczynnik ochrony przed promieniami UVB. Liczba podana przy SPF (z ang. Sun Protection Factor) określa siłę filtra. Zakłada się, że im wyższy filtr, tym dłużej na słońcu możemy przebywać, przy czym należy pamiętać, że żaden krem nie chroni w 100 proc. Na opakowaniach kosmetyków do opalania, zwłaszcza tych zakupionych w Polsce, można również znaleźć oznaczenia jednoznaczne z SPF i są to: LSF, IP, FP, SF lub BF.
3. Kremy dla osób z jasną karnacją. Osoby z jasną karnacją podczas pierwszych kąpieli słonecznych powinny używać kremów o faktorze powyżej 30. Po kilku dniach można zacząć używać kremu o niższym wskaźniku ochrony.
4. Kremy dla osób z ciemniejszą karnacją. Osoby z ciemną karnacją szybciej się opalają, wystarczą im kremy z mniejszymi faktorami. Na takiej skórze szybciej tworzą się przebarwienia na twarzy, dlatego należy nakładać krem o faktorze powyżej 30, a w miejscu przebarwień blokery.
5. Kremy dla alergików. Osoby z alergiami nie powinny w ogóle się opalać, stosować kremy z filtrami przez cały rok, a latem te o najwyższych faktorach. Najlepsze będą kremy kupione w aptece, mogą być dla dzieci, bo zawierają zwykle więcej składników ochronnych i są nieperfumowane.
6. Blokery. Zatrzymują promieniowanie UVB w najwyższych granicach - 97-98 proc. (kremy o faktorze pow. 30 lub wyższe).
7. Przyspieszacze. Kosmetyki zawierające pochodne tyrozyny, która wspomaga syntezę melaniny, a ta z kolei pełni rolę naturalnego filtra ochronnego. Dzięki temu skóra jest lepiej chroniona przed słońcem i szybciej się opala, nabierając ładnego złocistego koloru. Uwaga! Przyspieszacz nie zastąpi nam kremu z filtrem!
8. Balsamy po opalaniu, na oparzenia, sztyfty. Warto do letniej kosmetyczki dokupić sztyft do ust z faktorem, spray chroniący włosy oraz preparaty po opalaniu, które chłodzą, nawilżają i regenerują skórę, utrwalając przy tym opaleniznę.
9. Składniki produktu. Powinniśmy wybierać te, które nas nie uczulą i będą chroniły skórę przed fotostarzeniem, nawilżały i oczywiście skutecznie chroniły przed poparzeniami.
Agnieszka Pyrkowska
Dr Carmen Vincent, dermatolog z Centrum Naukowo-Badawczego Dr Irena Eris:
Tekst pochodzi z magazynu