Reklama

Reklama

Łuszczyca: Jak dbać o skórę głowy

Niedawno zdiagnozowano u mnie łuszczycę. Na skórze głowy pojawiły się swędzące, zauważalne na włosach łuski. Co mogę zrobić, by się ich pozbyć? Czy chorobę można wyleczyć? Ewa, 32 lata, Przemyśl

Łuszczyca jest nieuleczalna, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji można złagodzić jej objawy. W okresie nasilenia choroby konieczne jest smarowanie skóry głowy przepisanymi przez dermatologa maściami i pastami.

Najczęściej są to preparaty z kwasem salicylowym, mocznikiem, pochodnymi witaminy D lub A oraz tzw. dziegcie, czyli produkty przemian drewna lub węgla w postaci kremów. Nie bez znaczenia są także codzienne nawyki.

Unikaj długiego czesania

Należy m.in. unikać długiego czesania, gdyż może ono podrażnić naskórek i nasilać stan zapalny. Przy suszeniu pasm suszarką, strumień powietrza nastawiamy na chłodny nawiew, a przyrząd trzymamy w odległości ok. 30 cm od głowy. W okresie zaostrzenia choroby trzeba zrezygnować z farbowania oraz trwałej ondulacji.

Reklama

Gdy objawy łagodnieją, zalecam wizytę w gabinecie trychologa (specjalista od schorzeń skóry głowy), który zaproponuje specjalne zabiegi kosmetykami dostosowanymi do skóry z łuszczycą.

Ważna rada: jeśli cierpisz na łuszczycę zwracaj uwagę na to, co jesz. Zadbaj, by twoja dieta była bogata w ryby i oleje roślinne, bo zawierają one kwasy tłuszczowe omega 3 oraz witaminę D, które poprawiają wygląd skóry.

Niewskazane są natomiast: wędliny, czekolada, kawa, kakao, miód, ostre przyprawy. Warto skonsultować się z dietetykiem, który w zależności od nasilenia choroby, ustali indywidualny jadłospis.

Naj
Dowiedz się więcej na temat: Electronic Arts | łuszczyca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy