Makijaż w zgodzie z kolorem oczu
Obok odpowiedniej techniki aplikowania kosmetyków do makijażu, istotny jest także dobór kolorów, zwłaszcza w przypadku cieni do powiek. Gdy pozostają one w harmonii z barwą tęczówki, dodają naszej urodzie blasku, a spojrzeniu - pożądanej świeżości.
Makijaż ma w kontekście upiększania olbrzymią moc. Odpowiednio dobrany do naszej karnacji, stroju i okazji potrafi skutecznie dodać nam pewności siebie i podkreślić atuty urody, pozwalając nam lśnić. Nieumiejętnie i w pośpiechu zaaplikowany, zbyt mocny lub bazujący na niepasujących do odcienia skóry kolorach, może jednak zwyczajnie nas oszpecić.
Jedną z istotnych, acz nie zawsze przestrzeganych, zasad jest właściwy dobór cieni do powiek. Powinny one pozostawać w harmonii z barwą tęczówki. Błękitne, zielone, orzechowe - bez względu na to, jaki posiadamy kolor oczu, dzięki makijażowym trikom możemy sprawić, że stanie się on jeszcze intensywniejszy i bogatszy.
Dae Sik Son, współpracujący z gwiazdami koreański artysta makijażu, zdradza, które odcienie najlepiej współgrają z naturalnym kolorem tęczówki. Od odważnych fioletów, aż po mieniące się złotem brązy i świeże pastele - jeśli zdecydujemy się na właściwy kolor, nasze spojrzenie zyska magnetyczną siłę.
Oczy zielone: Wybierz stonowaną purpurę
Tęczówka o barwie zieleni nie potrzebuje zbyt wyrazistej oprawy, dlatego posiadaczki zielonych oczu mogą sięgnąć po cienie w spokojnych kolorach.
- Jeśli twoje oczy są naturalnie jasne, nie musisz dodatkowo podkreślać ich żywymi kolorami czy eyelinerem, aby przyciągać uwagę - zaznacza Son. I dodaje, że najodpowiedniejszym wyborem będzie stonowany odcień fioletu.
- Purpura to idealna opcja na wieczorne wyjście, w ciągu dnia natomiast wystarczy połyskujący jasny brąz - wskazuje.
Oczy niebieskie: Polub neutralne barwy
Chłodny niebieski kolor oczu najlepiej uzupełniają jasne, neutralne odcienie.
- Unikaj wszystkiego, co ostre, jak choćby zbyt ciemny makijaż w stylu smokey eye - przestrzega ekspert. Zamiast czerni, granatu czy fioletów, posiadaczki błękitnych oczu niech sięgną po subtelne kolory.
- Zastosuj delikatniejsze odcienie tonalne, takie jak koral i szampan - dodadzą tęczówce blasku i świeżości, ale nie będą rozpraszać uwagi - instruuje.
Oczy szare: Postaw na kontrast
Szare oczy skomplementują ciemne, przydymione odcienie, które poprzez efekt kontrastu wzmocnią ich nietuzinkową barwę.
- Szarą tęczówkę doskonale uwydatnią cienie w kolorze mglistej szarości lub srebrzysto-niebieskim. Dobrym sposobem na subtelne podkreślenie tego rzadkiego koloru oczu będzie także cień stalowy, ciemnoszary - wyjaśnia Son.
Oczy ciemnobrązowe: Podkreśl głębię koloru
Ciemny brąz domaga się podkreślenia głębi koloru poprzez odpowiedni cień. Ten zaś nie powinien być zbyt delikatny - najlepszym rozwiązaniem będzie produkt wyróżniający się mocną pigmentacją i zdecydowanym kolorem.
- Stwórz złudzenie olbrzymich oczu dzięki silnym odcieniom, takim jak fiolet, srebro i czekolada. Aby tym mocniej podkreślić głębię ciemnobrązowych oczu, użyj czarnego linera do linii wodnej - mówi Son.
Oczy piwne: Dodaj sobie blasku
Piwne oczy aż proszą się o subtelne wzmocnienie ich koloru i uwydatnienie jego złożoności. W tym celu warto wybrać pastelowe lub metaliczne, dyskretnie połyskujące cienie do powiek.
- Ciężkie, zbyt intensywne cienie przykryją wielotonowość piwnych oczach. Dobrym wyborem będą delikatne metaliki i zakurzone róże, które zintensyfikują obecne w tęczówce plamki i sprawią, że jasnobrązowe oczy będą naprawdę błyszczeć - zapewnia Son.
Oczy brązowe: Nie bój się eksperymentować
Do barw najbardziej uniwersalnych należy klasyczny brąz, z którym współgra znakomita większość odcieni.
- Mając brązowe oczy możemy sięgać po wszystkie kolory, ale to neutralne odcienie, takie jak łosoś i złoty brąz najlepiej je akcentują. Niezależnie od wybranego koloru spróbuj zmieszać go z czernią i zaaplikować wzdłuż załamania powieki, aby dodać odrobinę intensywności - konkluduje ekspert. I zachęca brązowookie panie do eksperymentowania z kolorami.