Miodowe kosmetyki

To, że pszczoły produkują miód, wie chyba każdy. Jednak czy potrafimy wymienić choćby trzy inne produkty z ula? Propolis, mleczko pszczele, wosk czy pierzga, choć nie tak słodkie, wykorzystywane były od wieków jako składnik kosmetyków i preparatów odżywczych.

Produkty pszczele stosowane są w produkcji kosmetyków od lat
Produkty pszczele stosowane są w produkcji kosmetyków od latAFP

Propolis

Wytwarzany jest przez pszczoły z żywicy pąków drzew. Polecany do pielęgnacji skóry zanieczyszczonej, problematycznej, i tłustej. Działa on antybakteryjne oraz regeneruje uszkodzony naskórek. Zawiera witaminy A, E i F, które są niezbędne aby utrzymać naturalną kondycję skóry. Ponadto propolis regeneruje skórę głowy i nawilża włosy, dlatego dodawany jest także do szamponów.

Mleczko pszczele

To jeden z produktów pasiecznych, który wykazuje wysokie właściwości odżywcze. Stosowany był już w kosmetyce ludowej. Koi podrażnioną skórę i odbudowuje naskórek. Ponadto mleczko zawiera dużo makro i mikro elementów m.in. miedź, magnez, potas, fosfor, żelazo, siarkę, mangan, nikiel, kobalt, krzem, chlor, bizmut, arsen. Bogate jest także w witaminy i aminokwasy. Mleczko pszczele często nazywane jest eliksirem młodości.

Wosk pszczeli

Dodawany jest często do emulsji spełniając w ten sposób funkcję stabilizatora. Stosowany także jako składnik kremów i mydeł. Dzięki zawartości karotenoidów i nienasyconych kwasów tłuszczowych działa natłuszczająco, nawilżająco i ochronnie.

Pierzga

To utrwalony pyłek kwiatowy. Jest on bogaty w witaminy A , B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12, biotynę, kwas foliowy i kwas pantotenowy. Ponadto zawiera także potas, fosfor, wapń

i magnez. Pierzga ma właściwości odżywcze i odmładza skórę.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas