Mity na temat skóry, które musisz poznać

Skóra jest naszym największym narządem. Prawidłowo zadbana zapewni nam ochronę, ale jeżeli nie zadbamy o jej kondycję, to może skończyć się to wysypką, podrażnieniami i uszkodzeniami, które mogą okazać się na tyle poważne, że będą wymagać leczenia u specjalisty. Poznaj więc najczęściej powtarzane mity na temat naszej skóry. Pomoże ci to ukształtować prawidłową opinię jak najlepiej zadbać o swoją skórę.

skóra pielęgnacja
skóra pielęgnacja© Photogenica

Mit nr 1: Więcej wypitej wody to piękniejsza skóra

nawadnianie organizmu
© Photogenica

Z pewnością nie jeden raz słyszałeś, że im więcej wody wypijesz w ciągu dnia, tym lepie będzie wyglądać twoja cera. Reguła ta sprawdza się niestety tylko w przypadku bardzo odwodnionych organizmów. Rzeczywiście odpowiednie nawilżenie organizmu skutkuje piękną skórą, jednak jeżeli poziom nawodnienia osiągnie optymalny stan, twoja skóra nie będzie wyglądać coraz lepiej z każdą wypitą szklanką. Pij więc tyle ile wymaga twój organizm, a twoja skóra nie będzie odwodniona, nie zmuszaj się jednak do kolejnych szklanek wody.

Mit nr 2: Raz w tygodniu daj skórze odpocząć od makijażu

Zrezygnuj z nałożenia makijażu jeśli chcesz, ale wiedz, że w rzeczywistości nie uczyni to skóry piękniejszą. Sam makijaż nie pogarszają stanu naszej cery. Niewłaściwe oczyszczanie, już tak. Jeżeli chcesz zapewnić sobie zdrową i czystą skórę zacznij jej oczyszczanie od olejku, który usunie wszelkie ślady makijażu i zanieczyszczeń. Następnie zastosuj łagodny żel myjący do zmycia tego, co jeszcze pozostało na skórze. Na koniec przemyj ją delikatnym tonikiem, najlepiej domowej roboty, wykonanym z naturalnych składników. Tak przygotowana skóra jest gotowa na krem.

Mit nr 3: Regularny peeling zapewnia czystą cerę

pory skóry
© Photogenica

Zbyt częste złuszczanie naskórka może powodować stan zapalny i podrażnienia. Ogranicz więc peeling do dwóch zabiegów (maksymalnie trzech) w tygodniu. Chcesz uzyskać lepsze wyniki peelingu? Upewnij się, że używasz odpowiedniego rodzaju kosmetyku. Jeśli masz skórę normalną lub tłustą, powinieneś zdecydować się na piling mechaniczny (lub stosowanie szczotki do czyszczenia twarzy); jeśli masz skórę wrażliwą lub z problemami trądzikowymi, sięgnij raczej po peeling chemiczny (czyli kosmetyk z kwasem glikolowym czy kwas mlekowym) lub piling enzymatyczny.

Mit nr 4: Można zmniejszyć pory w skórze

Wielkość porów naszej skóry w zasadzie zależy od uwarunkowań genetycznych. To, że stają się one bardziej widoczne, dzieje się raczej za sprawą ich zanieczyszczenia, a nie rozszerzenia. Jeżeli chcesz aby twoje pory stały się mniej widoczne, zadbaj o ich dokładne oczyszczenie. W ten sposób zapewnisz sobie zdrowo wyglądającą cerę. Stosuj również chłodne okłady i myj twarz w chłodnej wodzie, która dodatkowo zamknie twoje pory.

Mit nr 5: Pocenie się oczyszcza skórę z toksyn

pocenie się
© Photogenica

Nadmierny wysiłek fizyczny nie pozbędzie się toksyn z twojego organizmu ani skóry. Pot jest w 99 procentach złożony z wody, a więc oczyszczanie skóry przez pocenie się jest tylko mitem. To nie znaczy, że trening nie ma żadnych korzyści dla naszej skóry. Wzmacnia krążenie, obniża poziom stresu i pomaga zasnąć, a to wszystko jest istotne dla zdrowej cery.

Mit nr 6: Botoks chroni przed powstawaniem zmarszczek

Toksyna botulinowa czyli popularnie zwany botoks niestety nie chroni nas przed powstawaniem zmarszczek. Wstrzyknięty w precyzyjnie wybrane miejsce preparat blokuje przesyłanie impulsów nerwowych do mięśni twarzy, przez co stają się one nieruchome, a przez to zmarszczki nie są widoczne. Jednak jak wiadomo nic nie trwa wiecznie, a więc działanie toksyny botulinowej z czasem również przemija. Wówczas zmarszczki ponownie pojawiają się we wcześniej sparaliżowanych miejscach. Dodatkowo stosowanie botoksu wiąże się z szeregiem efektów ubocznych.

Mit nr 7: Naturalne kosmetyki nie podrażniają skóry i nie powodują alergii

naturalne kosmetyki
© Photogenica

Chociaż naturalne produkty nie zawierają żadnych agresywnych środków chemicznych, to zawierają liczne olejki eteryczne - jak olejek z goździków, mięty pieprzowej, imbiru, cynamonu czy drzewa herbacianego - które u niektórych osób mogą powodować reakcje alergiczne. Aby mieć pewność, że twoja skóra jest bezpieczna, zawsze szukaj najwyższej jakości składników i zrób test alergiczny zanim zastosujesz produkt na całej twarzy. Jak go zrobić? Nanieś niewielką ilość produktu w mało widocznym miejscu i pozostaw. Jeżeli po pewnym czasie nie zauważysz żadnych zmian, możesz spokojnie zastosować produkt.

Mit nr 8: Skóra przyzwyczaja się do długo stosowanych produktów

Od miesiąca używasz tego samego kremu i zauważasz, że skóra w pewnym momencie stała się przesuszona? Wniosek: twoja cera przyzwyczaiła się do produktu. A to błąd. Fakt jest taki, że to nie skóra przyzwyczaja się do kosmetyków, ale raczej zmienia swoje potrzeby w zależności od czynników wewnętrznych i zewnętrznych (jak na przykład pogoda lub zmiany hormonalne).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas