Na problemy z włosami

Sprawdzone receptury zielarzy pomogą osłabionym kosmykom. Przywrócą im gęstość i ładny blask.

Sprawdzone receptury zielarzy pomogą osłabionym kosmykom
Sprawdzone receptury zielarzy pomogą osłabionym kosmykom© Panthermedia

Myj pasma szamponem przeznaczonym do suchych włosów. Susz je letnim powiewem powietrza z suszarki. Możesz myć kosmyki w odżywczej miksturze z 2 żółtek jaja zmieszanych z sokiem z połowy cytryny.

Natłuszczaj końce. Przed myciem wetrzyj w końcówki włosów olejek ze słodkich migdałów lub kiełków pszennych (kupisz w sklepie z produktami eko lub zielarskim) i potrzymaj przez 10 minut. Możesz natłuścić je oliwą z oliwek lub lanoliną (kupisz w aptece).

Zrób kurację olejową. Zmieszaj po małym kieliszku oleju rycynowego i olejku z kiełków pszenicy. Podgrzej miksturę w gorącej kąpieli wodnej. Gdy zacznie wrzeć, zestaw z ognia i ostudź. Letnią wetrzyj w skórę głowy oraz włosy. Głowę owiń folią i ręcznikiem frotté. Potrzymaj 30 minut, po czym spłucz wodą. Stosuj raz w tygodniu.

Gdy utraciły połysk

Po każdym myciu odżywiaj włosy maseczką. Ostatnie płukanie zrób im kwaśną lub ziołową miksturą.

Wzmacniaj włosy kompresem. Do pół szklanki oliwy z oliwek dodaj garść suszonych liści pokrzywy lub rozmarynu. Podgrzewaj przez 15 minut w żaroodpornym naczyniu i odcedź. Letni olejek wetrzyj we włosy, przykryj je folią i owiń ręcznikiem frotté. Po ok. 45 min umyj głowę.

Płucz kwaśną miksturą. Zalej 2 łyżki suszonego skrzypu lub pokrzywy 1 litrem wrzątku. Do jasnych kosmyków użyj rumianku. Gdy płyn wystygnie, przecedź go i dodaj sok z połowy cytryny (lub 1 łyżkę octu winnego). Powoli polewaj płynem włosy i lekko wetrzyj go w skórę głowy.

Gdy nadmiernie wypadają

Niedobór witamin i mikroelementów w organizmie często objawia się nadmiernym wypadaniem kosmyków. Zmień swoją dietę, witaminy, minerały i białko są niezbędne do budowy keratyny (składnika włosów) oraz wzmocnienia cebulek włosowych. Potrzebują one wit. A - znajdziesz ją m.in. w nabiale, jajach, w łososiu i halibucie; wit. E, którą zawierają, np. nabiał, żółtko jaj, pestki dyni, słonecznika; wit. z grupy B - ich źródłem są m.in. nabiał, szpinak, orzechy włoskie, pieczywo pełnoziarniste. Ukrwienie cebulek włosa poprawiają żelazo, cynk i miedź. Zawiera je np. wątróbka,

warzywa strączkowe i zielone oraz ziarna zbóż.

Łykaj preparat z apteki. Zrób 1-2 miesięczną kurację suplementem diety przeznaczonym do włosów.

Gdy się przetłuszczają

Myj pasma tak często, jak tego wymagają. Zgromadzony na nich łój jest pożywką dla bakterii i grzybów. Mogą one przyczynić do powstania łupieżu. W oczyszczaniu kosmyków świetnie sprawdzają się szampony ziołowe oraz wcieranie kwaśnej mikstury. Działa ona ściągająco na gruczoły łojowe i zmniejsza wydzielanie tłuszczu.

Stosuj ziołowy szampon. Zmieszaj po 2 łyżki suszonego korzenia łopianu i korzenia mydlnicy (kupisz w sklepie zielarskim) i zalej je 2 litrami wrzątku. Pozostaw na 30 min do zaparzenia, przecedź i ostudź. Letnim szamponem kilka razy polewaj głowę, delikatnie wcierając płyn w skórę.

Osuszaj skórę głowy, wyciśnij sok z 1-2 cytryn i kolistymi ruchami wmasuj go w skórę głowy. Po 20 minutach umyj włosy szamponem ziołowym.

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas