Na rozstępy są sposoby!

Im bliżej lata, tym baczniej przyglądasz się swojemu ciału. Gdy na udach, biodrach lub brzuchu zauważasz rozstępy, nie panikuj. Jeśli zaczniesz walczyć z nimi już dziś, jest szansa, że za kilka miesięcy bez skrępowania założysz bikini. Na rozstępy są sposoby.

article cover
INTERIA.PL

Brew obiegowej opinii, rozstępy nie są tylko problemem ciężarnych kobiet. Badania wykazują, że zagrożeni są nimi ci wszyscy, których nadnercza produkują zwiększone ilości kortyzolu - hormonu stresu. Kortyzol produkowany jest w nadmiarze także w okresie dojrzewania, podczas ciąży oraz w czasie nadmiernego tycia.



Gdy hormon stresu gromadzi się we krwi w zbyt dużych ilościach, zaczyna upośledzać funkcjonowanie fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję białek: kolagenu i elastyny, które nadają skórze wytrzymałość na rozciąganie i elastyczność. Zdrowe włókna kolagenu są niebywale wytrzymałe i praktycznie nie do przerwania. Jeśli jednak zostaną wytworzone przez uszkodzone fibroblasty, stają się słabe i kruche. Podczas mocnego rozciągania się skóry, które ma miejsce np. w przypadku gwałtownych wahań wagi, zamiast rozciągać się - pękają, czego efektem są właśnie rozstępy. Bywa, że w momencie ich tworzenia się skóra swędzi lub piecze. Najczęściej jednak atakują po cichu.

Rozstępy układają się prostopadle do kierunku rozciągania skóry. U kobiet zwykle "wyskakują" na biodrach, udach i piersiach. Mężczyznom pojawiają się w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, a przy intensywnych treningach na siłowni - także w obszarze obręczy barkowej.

W fazie początkowej rozstępy wyglądają jak różowe lub fioletowe prążki. Na tym etapie można je skutecznie likwidować. Z czasem ulegają rozjaśnieniu, przybierają kolor białawy i można je wyczuć przy dotyku. Na tym etapie nie ma możliwości zlikwidowania ich w zupełności, ale można sprawić, by przybrały barwę otaczającej skóry, w efekcie czego przestaną rzucać się w oczy.

Co możesz zrobić, gdy się pojawiły?



Kiedy mają różowe lub fioletowe zabarwienie, możesz się ich pozbyć. Na tym etapie zafunduj im "terapię szokową" w postaci kosmetyków. Preparaty przeciw rozstępom rozjaśniają powstałe blizny (tak, tak, rozstępy w badaniu mikroskopijnym przypominają blizny) oraz pobudzają powstawanie nowych włókien kolagenu i elastyny. Najlepsze rezultaty osiągniesz, gdy będziesz wmasowywać kosmetyk w miejsca objęte rozstępami dwa razy dziennie, przez kilka minut. Słowo "wmasowywać" odgrywa tu najważniejszą rolę. Samo nałożenie kremu czy balsamu nie wystarczy - czynność ta koniecznie musi być połączona z masażem skóry.

Biało-perłowe rozstępy to poważniejsze wyzwanie. Nie usunie ich nawet najdroższy specyfik. Oprócz kosmetyków, które będą pełnić tu jedynie rolę wspomagającą, potrzebna jest fachowa pomoc w gabinecie dermatologii estetycznej. Leczenie biało-perłowych rozstępów jest niestety dość kosztowne i długotrwałe, ale efekty są niezwykle zadowalające. Dzisiejsza medycyna dermatologia dysponuje całą gamą zabiegów, które sprawiają, że rozstępy stają się niewidoczne. Dodajmy, iż fakt, że stają się niewidoczne nie oznacza, że znikają. Nadal będą wyczuwalne przy dotyku. Pamiętaj, że każdy z wymienionych zabiegów możesz wykonać dopiero po wcześniejszej konsultacji z dermatologiem, który dobierze odpowiedni rodzaj kuracji i określi optymalną dla ciebie liczbę zabiegów.

Mikrodermabrazja

Podczas zabiegu pociera się zewnętrzne warstwy skóry przy użyciu kryształków diamentu oraz stosuje siłę ssącą podciśnieniem celem lepszego naciągnięcia skóry. Pocieranie końcówką diamentową usuwa mechanicznie nadmiernie nagromadzoną warstwę martwego naskórka i wygładza powierzchnię skóry. Mikrodermabrazja pobudza produkcję kolagenu. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga rekonwalescencji.

Koszt jednego zabiegu: 150 - 250 zł

Mezoterapia

Zabiegi mezoterapii polegają na dość głębokim ostrzykiwaniu rozstępów substancjami stymulującymi otaczającą skórę do produkcji kolagenu i elastyny (z reguły jest to kwas salicylowy i krzemionka organiczna), co daje efekt lepszego napięcia skóry i zmniejszenia samych rozstępów. Drobne rozstępy stają się niewidoczne już po 4 zabiegach. Zabiegi wykonuje się raz w tygodniu przez 8 tygodni, a następnie 1 raz w miesiącu przez 6 m-cy. O dalszym leczeniu decyduje lekarz biorąc pod uwagę indywidualne efekty osiągane u danego pacjenta.

Koszt jednego zabiegu: ok. 350 zł

Peelingi chemiczne z kwasem trójchlorooctowym (TCA)

Kwas TCA jest najbardziej rozpowszechnionym czynnikiem złuszczającym. Efektem jego stosowania jest wyraźne odmłodzenie skóry, rozjaśnienie skóry i likwidacja przebarwień, natomiast w przypadku zastosowania wyższego stężenia kwasu - spłycenie, a nawet zanik blizn. W leczeniu rozstępów wykonuje się od 3 do 10 zabiegów w odstępach co 4-5 tygodni. Dzięki tej metodzie uzyskuje się 70-80% redukcji rozstępów. Po zabiegu może pojawić się opuchlizna oraz ból. Przez kilka kolejnych miesięcy skórę należy chronić przed słońcem.

Koszt jednego zabiegu: 400 - 800 zł

Dermabrazja laserowa

Do dermabrazji laserowej, którą przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, wykorzystuje się specjalny laser, który odparowuje uszkodzone tkanki, pozostawiając żywe warstwy skóry w nie naruszonym stanie. W trakcie zabiegu lekarz przesuwa głowicę emitującą wiązkę światła po rozstępie i ogrzewa go tak długo, aż naskórek "wyparuje". Po seansie skóra wymaga kilkunastodniowej rekonwalescencji. Dla uzyskania pożądanego efektu zwykle wystarcza jeden zabieg.

Koszt jednego seansu: 3-5 tys. zł

Tekst: Maja Hawryluk

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas