Najczęstsze powody przez które pachniesz inaczej niż zwykle

Nasz zapach jest poniekąd naszą wizytówką. Nikt z nas nie chce mieć brzydkiego zapachu, dlatego przestrzegamy higieny, używamy dezodorantów czy perfum. Czasami to jednak nie pomaga. Mimo dokładnej higieny i dużej ilości kosmetyków zapachowych, nie pachniemy zbyt przyjemnie. Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być kilka. Poznaj je wszystkie i przekonaj się sam.

brzydki zapach
brzydki zapach© Photogenica

Niektóre rodzaje leków

leki
© Photogenica

Jeżeli bierzesz wiele leków, musisz być świadom, że niektóre mogą zmieniać twój zapach. Oczywiście nie wszystkie. Pewne grupy leków mogą powodować wzmożoną potliwość lub wysychanie błony śluzowej jamy ustnej, a to z kolei prowadzi do przykrego zapachu. Jeżeli właśnie tobie przytrafiły się leki z takimi skutkami ubocznymi, możesz poprosić lekarza o zmianę leków lub kupić w aptece antyperspiranty i silnym działaniu. Zwróć również uwagę na swoją higienę osobistą. Być może prysznic brany kilka razy dziennie jest męczący, jednak kiedy nie możesz poradzić sobie ze swoim zapachem, może okazać się konieczny.

Ostre przyprawy

Niektóre produkty i przyprawy mogą skutecznie zmienić twój zapach. Czosnek, cebula czy curry powodują wzmożoną produkcję gazów w naszym organizmie, które następnie są uwalniane przez pory w naszej skórze, co jest przyczyną zmiany zapachu. Nawet w kilka godzin po posiłku twoje ciało może po prostu zacząć śmierdzieć, a zapach będzie uwalniał się przez długi czas. Zrezygnuj więc z tego rodzaju produktów przed ważnymi spotkaniami lub uroczystościami. .

Wysoki poziom stresu

stres
© Photogenica

Pocenie się jest naturalnym procesem w naszym organizmie. Pomaga regulować temperaturę jednak czasem pojawia się z innych przyczyn. Jedną z nich jest stres. Jeżeli denerwujesz się, twój organizm to odczuwa i zaczynasz się pocić. Im bardziej się denerwujesz, tym mocniej zaczynasz się pocić. Co prawda sam pot jest bezwonny, jednak w połączeniu z bakteriami pokrywającymi naszą skórę, odczuwalny staje się charakterystyczny zapach. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie higieny osobistej i używanie odpowiednich antyperspirantów, hamujących wydzielanie potu. Pamiętaj również o regularnym praniu twoich ubrań. Pomoże to zmniejszyć ilość bakterii na skórze.

Zakrapiany wieczór

Jeżeli będąc na imprezie wypijesz alkohol, musisz liczyć się z tym, że przejdzie on do naszego krwiobiegu i oddechu. Zarówno nasz oddech jak i my sami możemy więc mieć charakterystyczny zapach. Nasza skóra będzie wydalała pot z zawartością alkoholu znajdującego się w krwi. A wszystko dlatego, że nasz organizm odbiera alkohol jak truciznę, a więc chce jak najszybciej pozbyć się go z ciała. Jeżeli pijemy wolno i w małych ilościach, to nasza wątroba jest w stanie poradzić sobie z przetrawieniem alkoholu i wydaleniem resztek wraz z moczem. Jeżeli nie, przechodzi przez skórę z potem i do układu oddechowego.  Dlatego pij wolno i w małych ilościach, a o przykry zapach nie musisz się martwić.

Zapominasz o wypraniu bielizny

skarpetki
© Photogenica

Czy nosisz stanik dwa dni pod rząd? To duży błąd. Po pierwsze, dotyka on bezpośrednio naszej skóry ramion, dekoltu i pleców, a więc miejsc podatnych na pocenie się. Po drugie, staniki często wykonane są ze sztucznych tkanin, które powodują gromadzenie się wilgoci wewnątrz stanika, a nie odprowadzanie jej, tak jak powinno prawidłowo być. Wilgoć jest doskonałym warunkiem do rozwijania się bakterii i grzybów, a to powoduje powstanie wysypek, wyprysków i przykrego zapachu skóry. Nigdy nie noś więc staników dwa dni pod rząd.

Nie zakładasz skarpetek

Skarpetki nie służą nam jedynie do ogrzewania stóp, ale również mają ważną rolę w dbaniu o codzienną higienę. Jeżeli zakładamy buty na gołe stopy,to po chwili zaczną się nam pocić. But nie przepuści jednak wilgoci na zewnątrz i zaczniesz tonąć we własnym pocie. O ile sam z siebie nie jest jeszcze niebezpieczny, o tyle w połączeniu z bakteriami zaczyna brzydko pachnieć.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas