Najlepsze kwasy na leczenie przebarwień i niedoskonałości skóry
Zdrowa cera i gładka, pozbawiona niedoskonałości skóra to oznaka dobrej kondycji całego organizmu. Niestety coraz więcej osób zmaga się z uporczywymi przebarwieniami, trądzikiem i bliznami. Tego typu skazy są niezwykle kłopotliwe i trudne do ukrycia (zwłaszcza na twarzy), przez co spędzają nam sen z powiek i niejednokrotnie obniżają poczucie naszej wartości. Jaka jest przyczyna powstawania przebarwień czy trądziku i jak z nimi walczyć?
Jakie są przyczyny powstawania niedoskonałości skóry?
Jednym z najczęstszych problemów dermatologicznych są przebarwienia, czyli ciemne plamy na skórze. Najczęściej pojawiają się w miejscach wystawianych na słońce: na twarzy, rękach i dłoniach, dekolcie oraz łydkach. Powstają na skutek zaburzeń funkcjonowania melanocytów produkujących melaninę, która jest barwnikiem skóry. Przyczynia się do tego nadmierna ekspozycja na słońce (promieniowanie ultrafioletowe jest bardzo szkodliwe w zbyt dużych dawkach), stosowanie niektórych leków (np. antybiotyków lub środków przeciwbólowych) i przebywanie na słońcu oraz używanie kosmetyków fotouczulających. Odpowiedzialne mogą być także zaburzenia hormonalne oraz stany zapalne skóry i trądzik. Ryzyko tworzenia się przebarwień zwiększa się też wraz z wiekiem.
Zmiany trądzikowe najczęściej spowodowane są nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych i nadmierną produkcją sebum, które jest świetną pożywką dla bakterii. Prowadzi to do podrażnień skóry, stanów zapalnych i wyprysków. Powstawaniu trądziku sprzyja nieprawidłowa dieta (spożywanie zbyt wielu węglowodanów i tłuszczów oraz wysokoprzetworzonej żywności), zaburzenia hormonalne, stres, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Nieprawidłowe leczenie trądziku prowadzi do powstawania blizn i przebarwień.
Jak walczyć z trądzikiem i bliznami?
Kwas salicylowy zwalczy trądzik
Kwas salicylowy to związek chemiczny, który został wyodrębniony z kory wierzby. Ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i antygrzybiczne, dlatego jest składnikiem kosmetyków i środków farmakologicznych. Kwas ten występuje w postaci płynu, maści, żelów czy plastrów i pomaga zwalczyć trądzik, a także inne problemy dermatologiczne (m.in. atopowe zapalenie skóry, łuszczycę). Działa w ten sposób, że przenika w głąb mieszków włosowo-łojowych, zwalcza bakterie, oczyszcza i zwęża pory. Likwiduje nadmiar sebum i sprawia, że cera staje się mniej tłusta. Jednocześnie kwas salicylowy ma właściwości łagodzące i regenerujące – usuwa martwe komórki naskórka, ale stymuluje jego odnowę. Dzięki temu skóra staje się gładka i elastyczna, zmniejsza się liczba zaskórników, a blizny stają się płytsze.
Kwas mlekowy pomoże na blizny
Kwas mlekowy ma właściwości złuszczające i przeciwzmarszczkowe. To także substancja silnie nawilżająca skórę. Naturalnie kwas mlekowy występuje w jogurtach i kwaśnym mleku, a także kiszonkach. Ze względu na dobroczynny wpływ na skórę, jest wykorzystywany do produkcji wielu kosmetyków peelingujących. Świetnie usuwa martwy naskórek, regeneruje i wygładza skórę, przez co po dłuższym czasie stosowania blizny stają się wyraźnie płytsze. Szczególnie cenne są specjalistyczne peelingi z wykorzystaniem kwasu mlekowego – silnie oczyszczają i regenerują skórę.
Jak walczyć z przebarwieniami?
Najskuteczniejsze w walce z przebarwieniami są kwasy azelainowy i glikolowy. Ten pierwszy naturalnie występuje w ziarnach zbóż. To silny antyoksydant usuwający z organizmu wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się. Kwas azelainowy hamuje też enzym, który stymuluje produkcję melaniny, przez co zapobiega tworzeniu się przebarwień i skutecznie rozjaśnia te istniejące. Ma także właściwości antybakteryjne, usuwa martwy naskórek, zwalcza stany zapalne skóry i sprzyja jej regeneracji.
Lekiem na przebarwienia i zmarszczki jest również kwas glikolowy, występujący w trzcinie cukrowej. Świetnie wygładza i rozjaśnia skórę, nadając jej sprężystość i elastyczność. Wykorzystuje się go w profesjonalnych peelingach (zwłaszcza gdy na skórze występują przebarwienia), ponieważ skutecznie usuwa martwy naskórek, działa antybakteryjnie i stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Dzięki temu redukuje zmarszczki i blizny, sprawia, że skóra staje się wyraźnie gładsza i jaśniejsza. Latem można walczyć z przebarwieniami za pomocą kwasu szikimowego i migdałowego, ale trzeba pamiętać o o regularnym stosowaniu fotoprotekcji (filtr SPF 50).