Naturalne sposoby na nieświeży oddech

Ponad 80 milionów osób na całym świecie cierpi na przewlekłą halitozę, oznaczającą nieprzyjemny zapach z ust, gdzie w większości sytuacji przykry zapach jest efektem działania w ustach bakterii, rozkładu cząstek jedzenia lub nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Bez względu na to, jak pilnie i szczegółowo myjesz zęby i pilnujesz swojej diety, każdemu z nas zdarzają się momenty, kiedy z naszych ust wydobywa się przykry zapach. Oto naturalne sposoby, jak radzić sobie z tym problemem.

Naturale sposoby na nieświeży oddech
Naturale sposoby na nieświeży oddech© Photogenica

Szczotkuj

© Photogenica

Szczotkuj zęby i język przynajmniej dwa razy dziennie i upewnij się, że szczoteczka, której używasz jest w dobrym stanie. Pogryziona i odkształcona szczoteczka z całą pewnością nie dotrze do wszystkich przestrzeni. Używaj szczoteczki miękkiej lub średniej, bowiem są one delikatniejsze dla twoich zębów i nie zdzierają szkliwa.

Szczotkuj język

Język jest miejscem zasiedlanym przez ogromne ilości zarazków. Mikroby te żerują na obumarłych komórkach, które gromadzą się na górnej części języka wydzielając przy tym brzydkie zapachy. Szczotkując swój język raz dziennie, możesz pozbawić zarazki darmowego bufetu. Szczotkowanie języka nie jest jednak bardzo efektywne, bowiem nie usuwa ono zgromadzonych na nim martwych komórek. Upewnij się, że sięgasz tak głęboko w dół ust, jak to tylko możliwe. Do „drapania” języka można także użyć plastykowej lub metalowej łyżeczki. Dla zachowania bezpieczeństwa, kładź łyżeczkę z tyłu języka i drap ku przodowi. Zabieg powtarzaj przez 4-5 minut. Zdrapuj także boczne ścianki języka, tym samym ruchem ku przodowi.

Czyść zęby nitką

Czyść zęby nitką
© Photogenica

Szczotkowanie zębów pomaga usunąć bakterie i choroby, niciowanie zębów natomiast umożliwia usunięcie wszystkiego, do czego szczoteczka nie może się dostać. Jeśli regularnie nie czyścisz zębów nitką, drobiny jedzenia, które utknęły między nimi zaczną dokarmiać baterie w twoich ustach, a im więcej substancji odżywczych dostarczasz bateriom, tym więcej produkują one kwasów, które wywołują przykry zapach z twoich ust. Używanie nitki zapobiega także rozwojowi paradontozy, będącej kolejną przyczyną nieprzyjemnego zapachu.

Pij mnóstwo wody

Woda na zdrowie
© Photogenica

Kiedy jama ustna wysycha, bakterie wywołujące przykry zapach zaczynają rozkwitać. Ludzka ślina zawiera tlen, który powstrzymuje rozwój bakterii. Aby zapobiec rozrastaniu się kolonii bakterii, należy pić duże ilości płynów, najlepiej wody. Jeśli do wody tej dodasz trochę pomarańczy, truskawek albo kiwi, otrzymasz bogaty w witaminę C napój, którego kwaskowatość będzie powstrzymywała rozwój szkodliwych bakterii w twoich ustach. To bardzo silny środek przeciwko przykremu zapachowi z ust.

Używaj „naturalnych szczotek do zębów”

Naturalne czyszczenie zębów
© Photogenica

Jeśli znalazłeś się w sytuacji, gdzie koniecznie musisz umyć zęby, a nie zabrałeś ze sobą szczoteczki, spróbuj zjeść następujące naturalne pokarmy. Nie tylko zabiją szkodliwe bakterie, ale ich włóknista konsystencja sprawi, że wyczyszczą twoje zęby.

Jabłka – naturalny błonnik zawarty w jabłkach sprawi, że owoc ten jest jedną z najlepszych naturalnych szczoteczek do zębów.

Seler i surowa marchew – Oba te warzywa, dzięki swojej twardości stanowią naturalne szczoteczki do zębów, a zawarta w nich wilgoć sprawia, że w jamie ustnej pojawia się ślina, co ułatwia płukanie i utrzymywanie w czystości.

Zrób swoje własne lodowe, cytrynowe cukierki

Cytrynowe cukierki
© Photogenica

Nasze ślinianki produkują około 1,5 litra śliny każdego dnia, co poza tym, że zwalcza bakterie wywołujące przykry zapach ustach, umożliwia przedostawanie się spożytego pokarmu przez usta i gardło. Suche usta najczęściej oznaczają przykry oddech. Aby zapewnić wilgoć jamie ustnej, przygotuj kostki lodu z niewielką zawartością soku z cytryny, które po zamrożeniu połam na małe kawałeczki wielkości cukierka. Po włożeniu do ust, kostki lodu zaczną się topić nawadniając wnętrze, a jednocześnie zawarta w nich cytryna będzie stymulowała ślinianki do produkcji śliny.

Naturalny środek do płukania ust

Naturalny płyn do płukania ust
© Photogenica

Oto przepis na prosty środek do płukania ust. Wymieszaj w jednej szklance wody jedną łyżeczkę sody do pieczenia (zmienia ona czynnik pH środowiska jamy ustnej i dzięki temu zwalcza przykry oddech) i kilka kropel przeciwbakteryjnego olejku eterycznego z mięty pieprzowej. Płucz usta roztworem przez około 30 sekund, następnie wypluj i wypłucz usta.

Zielona i czarna herbata

Zielona i czarna herbata właściwości
© Photogenica

Oba typy herbaty są bardzo bogate w polifenol, przeciwutleniacz, który zapobiega przywieraniu próchnicy do twoich zębów. Nabudowanie się osadu nazębnego wywołuje nie tylko próchnicę, ale przede wszystkim skutkuje nieprzyjemnym oddechem. Badania wykazują także, że polifenol hamuje narastanie w jamie ustnej bakterii ograniczając tym samym nieestetyczne działanie wydalanych przez nie kwasów.

Nie omijaj posiłków

Mleko właściwości
© Photogenica

W sytuacjach, kiedy nie jesz przez dłuższy czas, twoje usta mogą stać się bardzo suche. Stają się tym samym doskonałym siedliskiem wylęgu bakterii. Pusty żołądek, wywołany brakiem jedzenia, może także przyczyniać się do powstawania nieprzyjemnego zapachu, kiedy zgromadzone w nim kwasy zaczynają parować.

Pij mleko

Sączenie mleka może wydatnie wpłynąć na redukcję nieprzyjemnego zapachu z ust, pod warunkiem, że popijasz je przed lub w czasie jedzenia. Tłuszcz zawarty w mleku neutralizuje siarkę, a woda pomaga w spłukiwaniu ust. Pełnowartościowe mleko jest lepsze, bowiem zawiera więcej tłuszczu niż mleko odtłuszczone.

Żuj świeże zioła

Zioła na świeży oddech
© Photogenica

Podgryzaj i żuj świeże gałązki pietruszki, bazylii, mięty, rozmarynu albo kolendry. Chlorofil zawarty w tych roślinach neutralizuje brzydki oddech. Zawierają one także monoterpentyny, które przedostają się z krwioobiegiem do płuc i wydzielane są wraz z oddechem.

Jedz cynk

Kolejną częstą przyczyną nieprzyjemnego oddechu jest niedobór mineralnego cynku w organizmie, który pomaga w utrzymaniu czystej i wolnej od bakterii jamy ustnej. Przyjmowanie cynku w formie suplementów czy naturalnych produktów, jak np. małże, chude czerwone mięso, drób, orzechy, nasiona i fasolę może w systematyczny sposób poprawić jakość naszego oddechu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas