Naukowcy ostrzegają: Trądzik może wywołać depresję

Skóra pozbawiona blasku i witalności, widoczne przebarwienia zmarszczki. To może być wynik niewłaściwej diety i pielęgnacji, ale również naszej kondycji psychicznej. Jak wskazują specjaliści, skóra jest zwierciadłem naszych emocji.

Skóra jest najbardziej widoczną częścią naszego ciała, na którą wpływ mogą mieć czynniki psychologiczne
Skóra jest najbardziej widoczną częścią naszego ciała, na którą wpływ mogą mieć czynniki psychologicznePicsel123RF/PICSEL

Liczne badania dowiodły, że stres podobnie jak inne problemy psychologiczne może przyczyniać się do powstawania lub zaogniania stanów zapalnych skóry takich jak trądzik, łuszczyca czy egzema. Eksperci wskazują na związek między psychiką, a kondycją naszej skóry.

"Skóra jest najbardziej widoczną częścią naszego ciała, na którą wpływ mogą mieć czynniki psychologiczne, ale wciąż niewielu psychologów bada tę współzależność" - zauważa w artykule opublikowanym w American Psychological Association, prof. Psychologii Kristina G. Gorbatenko-Roth z University of Wisconsin-Stout.

Rick Fried jest jednym z niewielu amerykańskich lekarzy specjalizujących się w psychodermatologii. Podkreśla, że problemy skórne, takiej jak egzema, trądzik czy łuszczyca, są nieprzewidywalne, szczególnie w stanach zaostrzenia choroby. W przeciwieństwie do nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i innych problemów zdrowotnych, problemy skórne są zwykle widoczne na pierwszy rzut oka. Dodatkowo, pacjenci mogą wykazywać reakcje psychologiczne, które wydają się nieproporcjonalne w stosunku do rzeczywistej kondycji ich skóry.

Problemy skórne mogą wydawać się zbyt błahe, aby z ich powodu popadać w depresję. Jednak badania przeprowadzone w 2014 roku wśród 1675 pacjentów z trądzikiem różowatym wskazały jednoznacznie, że 90 proc. z nich z powodu dolegliwości skórnych ma obniżone poczucie własnej wartości i pewności siebie. 54 proc. respondentów wskazywało na niepokój wynikający z tego problemu dermatologicznego, a 43 proc. mówiło o depresji spowodowanej trądzikiem.

Jest to swego rodzaju błędne koło, bo stres, depresja i inne rodzaje problemów psychologicznych mogą nasilać problemy skórne. "Udokumentowane jest, że takie problemy jak trądzik, trądzik różowaty, łuszczyca czy pokrzywka, mogą zaostrzać się w wyniku stresu" - przyznał Fried.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas