Nie gwiżdż na pryszcz!

Trądzik jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń skóry - dotyka nawet 80 proc. populacji! Nie jest już tylko zmorą nastolatek. Coraz częściej staje się problemem osób po trzydziestce?

Wokół trądziku narosło wiele mitów, które często przekazywane są pocztą pantoflową. Jeśli twoje noworoczne postanowienie brzmi: od dziś walczę o piękną i gładką cerę, przeczytaj poniższy tekst i skonfrontuj swoją wiedzę z prawdą. Im więcej wiesz na temat trądziku, tym szybciej się go pozbędziesz.

Reklama

Mit 1: Trądzik powstaje na skutek braku higieny

Trądziku nie powodują bakterie zalegające na powierzchni skóry. Acne vulgaris, czyli trądzik pospolity rozpoczyna się u nastolatków w momencie zwiększonej produkcji hormonów płciowych zwanych androgenami. W trakcie dojrzewania, zarówno u chłopców, jak i dziewcząt wzrasta ilość androgenów, czyli męskich hormonów płciowych do których między innymi należy testosteron. Androgeny stymulują sekrecję łoju przez gruczoły łojowe. Łój jest substancją tłuszczową, która utrzymuje właściwą wilgotność skóry oraz keratyny, która jest głównym składnikiem włosa . Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy skóra zaczyna produkować większe ilości łoju, który zatyka ujścia mieszków włosowych (porów) i staje się pożywką dla bakterii. Częste mycie skóry nie jest najlepszym rozwiązaniem. Przesadne dbanie o czystość skóry może bowiem nasilić objawy, gdyż podrażniona i przesuszona środkami myjącymi skóra zaczyna produkować zwiększone ilości łoju. Najrozsądniej jest więc myć twarz nie częściej niż 2 razy dziennie.

Mit 2: Trądzikiem można się zarazić

Bakterie, które przyczyniają się do powstawania stanów ropnych, panoszą się również na skórze nie dotkniętej trądzikiem. I to nie one są przyczyną tej choroby, która rozwija się na skutek nieprawidłowości w funkcjonowaniu mieszków włosowych.

Mit 3: Trądzik sam mija a więc jego leczenie nie jest konieczne

Trądzik to schorzenie mieszków włosowych i gruczołów łojowych, którego podłożem jest nasilony łojotok. Leczenie pod kontrolą specjalisty jest więc jedynym sposobem na poradzenie sobie z problemem. Jeśli będziesz czekać, aż trądzik "sam minie", możesz mieć pewność, że wkrótce na twojej skórze pojawią się niemiłe niespodzianki w postaci blizn i przebarwień, z którymi będziesz walczyć równie długo jak z samym trądzikiem. Poza tym trądzik, szczególnie jego ropna odmiana, jako stan zapalny niesie zagrożenie dla całego organizmu - może być na przykład przyczyną bolesnego zapalenia stawów. Trądzik pozostawiony sam sobie może pozostawić blizny fizyczne i emocjonalne. Bez względu na to, w jakim jesteś wieku - powinieneś od razu rozpocząć walkę z tą chorobą skóry.

Dowiedz się więcej na temat: skutek | stres | problem | skóra | pryszcz | pryszcze | trądzik

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje