Nie możesz wyleczyć trądziku? Wypróbuj tę kurację, a zniknie!

Zaczerwieniona skóra, pękające naczynka, swędzące krostki – to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim poważna choroba skóry. Jej leczenie wspomogą zioła, które ukoją podrażnioną cerę.

Dotyka on głównie osób o jasnej karnacji i cerze naczynkowej
Dotyka on głównie osób o jasnej karnacji i cerze naczynkowejPicsel123RF/PICSEL

Niektóre rodzaje skóry zaczerwieniają się na skutek stresu, ciepła, a nawet trawienia pokarmów. Gdy rumień nie znika, tylko utrwala się, a na twarzy pojawiają się rozszerzone naczynia krwionośne i krostki - może to świadczyć o rozwoju trądziku różowatego. Dotyka on głównie osób o jasnej karnacji i cerze naczynkowej. Przyczyn choroby może być wiele (łojotok, zaburzenia hormonalne). Choć leczenie trądziku powinno być prowadzone przez dermatologa, terapię warto wspomóc domowymi sposobami.

Nalewki i napary

Z łopianu. Korzenie rośliny są szczególnie polecanym lekiem we wszelkich chorobach skóry. Nalewka działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo oraz przeciwbakteryjnie.

Przepis: pół szklanki korzeni łopianu zalej 400 ml wódki. Zamknij szczelnie i odstaw na 14 dni. Po tym czasie płyn przecedź. Pij po 20-30 kropli dziennie przynajmniej przez miesiąc.

Z nagietka. Ten wszechstronny ziołowy lek od lat z powodzeniem wykorzystywany jest w leczeniu rozmaitych problemów skórnych.

Przepis: łyżkę kwiatów nagietka zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj przez 10 minut, a następnie przecedź. Pij dwa razy dziennie po pół szklanki.

Z rdestu ptasiego. Ta roślina o niepozornych, biało-różowych kwiatach jest stosowana w leczeniu trądziku ze względu na właściwości przeciwzapalne, ściągające i bakteriobójcze.

Przepis: 50 g wysuszonego ziela rdestu ptasiego umieść w słoju i zalej 1/2 l czystej wódki 40 proc. Zawartość dobrze wymieszaj i odstaw na 3 tygodnie. Po upływie tego czasu nalewkę przefiltruj. Dawkowanie: 15-20 kropli nalewki rozpuść w filiżance wody. Pij 3 razy dziennie.

Płyny do przemywania

Z rumianku. Łagodzi procesy zapalne w organizmie i ma działanie kojące, a stosowany miejscowo ułatwia gojenie się skóry.

Przepis: łyżkę suszonego rumianku zalej filiżanką gorącej wody i zaparzaj pod przykryciem 10 minut. Po przecedzeniu stosuj w formie okładu na dotknięte trądzikiem miejsca.

Z tymianku. Choć kojarzony raczej z kuchnią, działa silnie bakteriobójczo i przyspiesza gojenie skóry.

Przepis: łyżkę tymianku zalej 1/2 szklanki wrzątku. Po wystudzeniu owiń w płócienną szmatkę i przykładaj do twarzy zimny kompres.

Z krwawnika. Zimny wyciąg z ziela (macerat) tej rośliny polecany jest do stosowania zewnętrznego nie tylko w trądziku różowatym, ale także w innych stanach zapalnych skóry oraz na rany.

Przepis: łyżkę ziela krwawnika zalej szklanką letniej wody, odstaw na 6 godzin, odcedź. W płynie namocz gazę, przyłóż do twarzy na 5 minut.

Z fiołka trójbarwnego. Ze względu na swe właściwości oczyszczające jest polecany w leczeniu trądziku.

Przepis: 1 łyżkę suszonego ziela zalej filiżanką wrzątku. Po 15 min przecedź. Stosuj w formie okładów.

Jak złagodzić objawy choroby?

Duże znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja i unikanie czynników, które mogą zaostrzać objawy. Poniżej kilka ważnych wskazówek.

Zrezygnuj z rozszerzających naczynka pikantnych, kwaśnych i gorących potraw. Ogranicz picie mocnej herbaty i kawy. Szczególnie niewskazany jest alkohol, a zwłaszcza czerwone wino.

Unikaj gorących kąpieli. Lekarze radzą też, by zrezygnować z sauny, solarium i wystawiania się na działanie promieni słonecznych.

Stosuj specjalne kosmetyki. Wskazane są wszelkie kremy i maseczki zawierające rutynę oraz wyciągi z arniki górskiej, kasztanowca zwyczajnego, mącznicy lekarskiej, a także substancje łagodzące, np. alantoinę.

Chroń skórę przed zmianami pogody. Unikaj długich spacerów czy wycieczek rowerowych w dżdżyste i wietrzne dni (w marcu podmuchy wiatru bywają wręcz lodowate). Do pielęgnacji skóry na dzień warto stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi.

Wzbogać dietę o produkty bogate w witaminy, które przyspieszają procesy naprawcze skóry i zwiększają jej odporność: - witamina A - obecna w marchewce, dyni, maśle. - witamina C - znajdziesz ją w czerwonej papryce, natce pietruszki, cytrusach. - witamina E - w dużej ilości występuje w olejach, nasionach słonecznika oraz sezamu.

Stosuj się do zaleceń lekarza. Nie przerywaj kuracji, gdy zauważysz poprawę.

Marta Jurga

Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas