Niezawodne sposoby na pozbycie się zrogowaciałego naskórka

Wiosną i latem częściej chodzimy w odkrytych butach, na przykład sandałach. Niestety, zrogowaciała i twarda skóra na piętach nie wygląda zbyt estetycznie, co może wprawiać w kompleksy. Aby cieszyć się gładkimi stopami i piętami, trzeba je odpowiednio pielęgnować. Kluczowa jest regularność, ponieważ sporadyczne zabiegi nie przynoszą pożądanego efektu. Z pomocą mogą przyjść proste metody, które usuną zrogowaciały naskórek i pozwolą cieszyć się pięknymi, gładkimi stopami. Jak to zrobić? Przekonajmy się.

Pięty
Pięty ©123RF/PICSEL
Domowy sposób na popękane piętyInteria DIY

Dlaczego należy usuwać zrogowaciały naskórek?

Ścieranie pięt pumeksem
©123RF/PICSEL

Zrogowaciała skóra na stopach to problem wielu kobiet i mężczyzn. Jest zjawiskiem naturalnym, które chroni przed zwiększonym naciskiem oraz otarciami. Okazuje się, że zgrubienia częściej pojawiają się u kobiet, które wykonują tzw. stojącą pracę, borykają się z nadwagą, czy często chodzą w butach na wysokim obcasie. Choć zrogowaciały naskórek nie jest niebezpieczny dla zdrowia, stanowi problem natury estetycznej. Zdarza się jednak, że na stopach mogą pojawiać się bolesne odciski lub zmiany grzybicze. Zrogowaciały naskórek jest również przyczyną nieprzyjemnego zapachu stóp.

Najlepsze metody na zrogowaciały naskórek

Najprostszym sposobem na pozbycie się zrogowaciałego naskórka jest codzienna kąpiel stóp. Wystarczy do miski albo wanny nalać ciepłą wodę i moczyć w niej stopy przez kilkanaście minut, aby skóra stałą się miękka. Następnie trzeba zetrzeć zrogowaciały naskórek np. pumeksem albo tarką. Należy jednak uważać na popękane i poranione stopy, gdyż zabieg może przyczynić się do bolesnych infekcji. Aby wzmocnić działanie kąpieli, do wody można dosypać dwie łyżki sody oczyszczonej lub soli, albo dolać naparu rumiankowego, lawendowego czy szałwiowego. Po zabiegu trzeba dokładnie osuszyć stopy i nasmarować je kremem nawilżającym.

Olejki

Moczenie stóp
©123RF/PICSEL

Dobrym pomysłem jest również stosowanie olejków, które skutecznie nawilżają skórę. Co można wykorzystać? Dobrze sprawdzi się olej kokosowy oraz oliwa z oliwek. Zabieg najlepiej stosować wieczorem, bezpośrednio przed pójściem spać. Po zaaplikowaniu olejków, warto włożyć ciepłe, bawełniane skarpety, a rano dokładnie umyć stopy.

Peelingi

Kofeina zawarta np. w kawie znajduje zastosowanie do wykonania peelingów do stóp. Ich działanie jest mniej inwazyjne niż w przypadku pumeksu, ponieważ zmniejsza się ryzyko powstania zakażeń. W tym celu możesz sięgnąć po gotowe preparaty dostępne w aptekach i drogeriach, ale z powodzeniem można taki peeling wykonać samodzielnie. Do tego celu świetnie nadaje się kawa, która równocześnie poprawia mikrokrążenie. Zawsze można sięgnąć po skrystalizowany miód, ponieważ, prócz usunięcia naskórka, odżywi dogłębnie stopy. Niektórzy polecają użycie domowych peelingów na bazie otrąb, ryżu czy płatków owsianych.

Odżywcze kremy

Skarpetki złuszczające
©123RF/PICSEL

Kremy przeznaczone do usuwania zrogowaciałego naskórka powinny mieć w składzie mocznik. Im większe jego stężenie, tym działanie skuteczniejsze. Jak wpływa na kondycję stóp? Prócz usuwania martwych komórek, regeneruje i pobudza skórę do regeneracji, a także sprzyja prawidłowemu nawilżeniu skóry. Przy wyborze kremu, warto kierować się również innymi składnikami. Nie powinno w nim zabraknąć gliceryny (ma silne działanie nawilżające), witamin A oraz E (korzystnie wpływają na kondycję i regenerację komórek) oraz olejków eterycznych (odświeżają skórę oraz mają działanie antybakteryjne).

Profesjonalne zabiegi

Na zrogowaciały naskórek dużą popularnością cieszą się proste zabiegi kosmetyczne, takie jak np. stosowanie ciepłej parafiny. Po jej podgrzaniu i nałożeniu na stopy wystarczy włożyć bawełniane skarpetki na kilka godzin (najlepiej na całą noc), a później dokładnie przepłukać stopy w ciepłej wodzie. Jaki uzyska się efekt? Oprócz efektu gładkiej skóry, szybciej zregenerują się bolesne popękania.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas