Niezwykłe właściwości oleju rycynowego
Olej rycynowy często bywa nazywany niezwykłym olejkiem. To ze względu na szereg jego cennych właściwości, które wpływają korzystnie na nasze zdrowie, ale także na urodę. Obecnie olejek rycynowy stanowi podstawowy składnik wielu kosmetyków, środków do kąpieli, masażu, itp. Można rzec, że przemysł kosmetyczny wyjątkowo zaufał temu preparatowi. Nieobojętna na jego działanie jest również medycyna, która z chęcią wykorzystuje go w lecznictwie chorób skóry. Olej rycynowy od stuleci znany jest ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Inwestycja w taki preparat szybko się zwraca, ponieważ nie trzeba czekać długo na efekty jego działania. Poza tym olejek rycynowy jest tanim produktem. Poniżej przedstawiamy drogocenne właściwości tego cudownego preparatu, które sprawią, że sięgniesz po niego kolejny raz.
Skuteczne leczenie skóry
Uznaje się, że olejek rycynowy popularność zyskał dzięki swojemu zastosowaniu na różnorodne schorzenia skórne. Wyjątkowo pomocny okazał się w przypadku leczenia trądziku, poparzeń słonecznych, niewielkich ran, drożdżaków czy kurzajek. Jeśli chcesz pozbyć się tego typu dolegliwości, przeczyść olejkiem chorobowo zmienione miejsca na skórze. Do zabiegu będziesz potrzebować wacika oraz buteleczki olejku rycynowego. Namocz olejkiem wacik i delikatnie wcieraj substancję w skórę. Po upływie godziny należy dokładnie obmyć miejsce aplikacji olejku. Zabieg należy powtarzać codziennie, raz rano i raz wieczorem. Efekty kuracji powinny pojawić się w szybkim czasie. Regularne stosowanie olejku rycynowego na skórę twarzy zapewni jej gładkość na długi czas oraz skutecznie zredukuje wszelkiego rodzaju niedoskonałości. Olej rycynowy jest również doskonałym preparatem nawilżającym skórę, dlatego warto go stosować, zarówno w lecie jak i w zimie, kiedy nasza skóra wyjątkowo potrzebuje nawilżenia. Olej rycynowy świetnie sprawdzi się również jako balsam. Zabiegi z olejku rycynowego przyspieszają również gojenie się ran.
Wzmacnia włosy
Olej rycynowy od lat jest stosowany również jako preparat wzmacniający włosy. To dlatego, że doskonale je nawilża i zabezpiecza przed wypadaniem. Niektórzy twierdzą, że znacznie przyspiesza także ich wzrost. Dlatego osoby, które zmagają się z wypadaniem włosów powinny spróbować kuracji olejkiem rycynowym. Najlepiej na problemy z włosami działa maseczka na bazie olejku i żółtka kurzego. Wystarczy zmieszać ze sobą te składniki i nanieść na włosy na około 10 minut. Następnie dokładnie je umyć. Po kilku tygodniach stosowania takich zabiegów włosy będą wzmocnione, a skóra głowy idealnie nawilżona. Olejek rycynowy może służyć również jako preparat, który przyciemni nasze włosy. Jego właściwości nawilżające, w połączeniu z zawartymi w nim substancjami odżywczymi, pomagają zatrzymywać wilgoć w obrębie włosa. Dzięki temu staje się on ciemniejszy. Podobnie jak na włosy, olej rycynowy działa również na rzęsy i brwi. Poprawia ich kondycję oraz wygląd. Wystarczy, że naniesiesz na włoski niewielką jego ilość przed spaniem, a kurację będziesz powtarzać przez około dwa tygodnie. Efekt? Wzmocnione i długie rzęsy, a także gęste brwi! Olej rycynowy potrafi leczyć również wiele problemów skórnych głowy. To dlatego, że działa jak preparat antybakteryjny i usuwający toksyny, dzięki czemu skóra głowy pozostaje w dobrej kondycji.
Redukuje opuchliznę oczu i poprawia cerę
To, że olejek rycynowy doskonale działa na problemy skórne już wiemy, ale warto również wspomnieć jak konkretnie oddziałuje na naszą cerę. Szczególnie sprawdza się u osób, które są właścicielami cery mieszanej, gdyż idealnie wysusza i leczy wypryski. Działa również matująco i ściągająco. By osiągnąć taki efekt, nanieś na około 30 minut olejek rycynowy na twarz. Zrób to przy pomocy wacika kosmetycznego. Jeśli chcesz pozbyć się wyprysków, nasmaruj punktowo miejsca, w których się pojawiają i pozostaw na noc. Olejek rycynowy to również produkt doskonale radzący sobie z nieestetycznie wyglądającą opuchlizną wokół oczu. Jeśli czujesz, że twoje oczy są przemęczone i źle wyglądają, po prostu nałóż w ich okolice olejek rycynowy. Następnie dokładnie umyj okolice oczu.
Właściwości prozdrowotne
Poza właściwościami, które poprawiają urodę olejek rycynowy posiada również zastosowania prozdrowotne. Poniżej kilka z nich.
Pomaga leczyć zaparcia
Olej rycynowy jest uważany za jeden z silniejszych i najbardziej skutecznych środków przeczyszczających. Dlatego już jedna łyżeczka tego specyfiku pomaga pozbyć się uciążliwych zaparć. Dzięki swoim właściwościom czyszczącym jelita, uznawany jest za najlepszy naturalny preparat przyspieszający przemianę materii. Jeśli masz problemy z wypróżnianiem lub ze wzdęciami, wypij łyżeczkę olejku rycynowego. Gwarantujemy, że zażegna on twoje problemy.
Leczy artretyzm i bóle stawów
Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym olejek rycynowy wykorzystywany jest również do leczenia artretyzmu oraz różnych dolegliwości stawów i kości. Doskonale radzi sobie także z bólami mięśni. By ulżyć swoim mięśniom lub stawom, obkładaj je dwa razy w tygodniu materiałem nasączonym w olejku rycynowym.
Poprawia kondycję wątroby oraz układu limfatycznego
By pozbyć się niepotrzebnych płynów z układu limfatycznego lub wątroby, zastosuj podobny zabieg z wykorzystaniem olejku rycynowego jak w przypadku mięśni. Obłóż konkretne miejsca namoczonym materiałem i poczekaj na efekty kuracji.
Działa antybakteryjnie
Olej rycynowy sprawdza się również jako środek dezynfekujący na otwarte rany. Jego właściwości antybakteryjne czynią z niego również skuteczne remedium na infekcje grzybicze skóry, takie jak liszaj. Pomaga również na zwykłe skaleczenia i zadrapania. Może być używany jako lek pierwszej pomocy ze względu na to, iż koi ból oraz swędzenie. Owe właściwości pomagają także w leczeniu i łagodzeniu objawów drobnych infekcji skórnych.
Inne właściwości olejku rycynowego
Olejek rycynowy może być także stosowany jako naturalne wsparcie leczenia farmakologicznego, m. in. przy stwardnieniu rozsianym, porażeniu mózgowym czy przy chorobie Parkinsona. Ponadto, leczy bóle reumatyczne i migreny, schorzenia układu pokarmowego, a także reguluje cykl menstruacyjny. Olejek rycynowy z reguły nie wywołuje skutków ubocznych. Jeśli jednak mamy zamiar stosować go wewnętrznie, należy uważać z jego ilością, ponieważ może wywołać silną biegunkę. Jeśli chcemy natomiast wzmocnić efekt jego działania na skórze lub włosach, używajmy go razem z innymi kosmetykami. Na przykład z balsamem do ciała, żelem do mycia czy maską do włosów. We wszystkich możliwych kuracjach tym preparatem, zaleca się stosować wyłącznie olejek nierafinowany.