Reklama

Odżywcze kosmetyki z miodem i cynamonem

Sprawdzą się w pielęgnacji cery suchej i dojrzałej, a także trądzikowej. Miód jest znakomitym dodatkiem niemal do każdej maseczki lub peelingu, cynamon dodaj do olejku lub masła.

Maski dla dojrzałej i suchej skóry

Osłabiona, wiotka cera dobrze toleruje maseczki miodowe. Rozprowadzaj je nie tylko na twarzy, ale także na szyi i na dekolcie. Stosuj 1-2 razy w tygodniu. Oto proste przepisy.

Miodowa z żółtkiem: Ubij widelcem żółtko z łyżką miodu, wkrop 1-2 kapsułki wit. E. Rozprowadź na twarzy, omijając okolice oczu, zmyj letnią wodą po 15 minutach.

Miodowo-cynamonowa: Do 3-4 łyżek serka homogenizowanego dodaj 2 łyżeczki miodu, białko jaja kurzego i 1/2 łyżeczki cynamonu. Nanieś na twarz i dekolt na 15 minut. Zmyj letnią wodą. Maseczka nadaje się też do spierzchniętych dłoni.

Miodowo-oliwna: Do 2 łyżek miodu dodaj 1 łyżkę oliwy i 5-8 kropli soku z cytryny. Taką papkę rozprowadź na twarzy, omijając okolice oczu. Zmyj ją ciepłą wodą po 15 minutach.

Reklama

Maski dla cery tłustej

Błyszczącą skórę, na której jest pełno zaskórników, oczyści maseczka miodowa z dodatkiem białka, ziół i otrąb owsianych.

Miodowo-ziołowa: 2 łyżki miodu zmieszaj z ubitym białkiem, 1 łyżką suszonych i rozdrobnionych kwiatów rumianku, 1 łyżeczką drobno posiekanych, świeżych listków mięty. Dodaj 2-3 krople ulubionego olejku eterycznego. Papkę lekko podgrzej w szklanym naczyniu, i ciepłą nanieś na twarz. Zmyj po 15 minutach ciepłą wodą.

Miodowo-otrębowa: 2-3 łyżki miodu zmieszaj z 1 łyżką otrąb owsianych i łyżeczką olejku z kiełków pszenicy. Nanieś na twarz. Zmyj po po 10-15 min wodą.

Właściwości oczyszczające i odmładzające

Miód nawilża i oczyszcza skórę oraz działa antyseptycznie. Przyspiesza gojenie się drobnych ranek, łagodzi trądzik. Natomiast cynamon – bogaty w olejki eteryczne i flawonoidy – neutralizuje wolne rodniki lepiej niż wit. E.

Wonne mydełka

Pobaw się w ekologiczną mydlarnię i ze zwykłego mydła zrób luksusowe, pachnące aromatem miodu i cynamonu. Jest łagodne, nawilża dłonie i może go używać cała rodzina.

Miodowo-cynamonowe: Kostkę zwykłego białego mydła zetrzyj na tarce do warzyw o grubych oczkach. Przełóż do metalowej miski, dodaj ok. 5 łyżek wody i wstaw miskę do garnka z wodą. Podgrzewaj masę na wolnym ogniu w kąpieli wodnej.

Mieszaj topiące się mydło, nie dopuszczając do jego wrzenia. Dodawaj powoli 2 łyżki oliwy i 2 łyżki miodu oraz 1-2 łyżeczki cynamonu, mieszając papkę. Możesz też urozmaicić zapach, dodając do masy płatki migdałowe. Rozlej ją do małych pojemników, wcześniej posmarowanych olejem, np. silikonowych foremek o różnych kształtach do pieczenia ciastek. Odstaw w chłodne miejsce na ok. 30 min, by masa zastygła. Wyjmij mydełka z foremek i zostaw na drewnianej desce na kilka godzin do wyschnięcia.

Mydło miodowo-pomarańczowe: 1 kostkę mydła, np. Biały jeleń, pokrój w kawałki, zmieszaj z 1/2 szklanki wody i podgrzewaj w kąpieli wodnej. Do rozpuszczonej masy mydlanej dodaj 4 łyżki oliwy, na koniec 1/3 szklanki miodu oraz startą skórkę z jednej pomarańczy. Masę przelej do pojemników i poczekaj, aż stwardnieje.

Picie na czczo 1 szklanki przegotowanej ciepłej wody z sokiem z 1/4 cytryny i 2 łyżeczkami miodu oczyszcza skórę i zapobiega wypryskom.

Delikatne peelingi

Scukrzony miód: To naturalny peeling! Drobinki cukru ułatwiają złuszczanie obumarłego naskórka. Odrobinę miodu rozprowadź na twarzy, szyi i dekolcie, masuj ok. 3 minuty kolistymi ruchami i spłucz wodą.

Miodowo-cynamonowy: Zgnieć tłuczkiem w moździerzu 1 laskę cynamonu i dodaj 2-3 łyżki miodu. Takim drobnoziarnistym peelingiem masuj przez ok. minutę każdą dłoń. Dzięki temu zyskają one gładkość. Powtarzaj zabieg co 3-4 dni.

Z dodatkiem oliwy: Zmieszaj 5 łyżeczek cukru z 1 łyżeczką cynamonu, dodaj oliwę, by powstała gęsta papka. Masuj dekolt przez 2 min, spłucz wodą.

Kąpielowy olejek i masło z cynamonem


Gdy w zimowy dzień wrócisz do domu zziębnięta, cynamonowe kosmetyki przyjemnie cię rozgrzeją. Zarówno olejek, jak i masło pobudzają krążenie, zmiękczają skórę i przeciwdziałają cellulitowi.

Olejek: ok. 4-5 nakrętek dodawaj do wanny wypełnionej ciepłą wodą (o temp. 38 stopni C) i zanurz się w kąpieli na 15 minut.

Po wyjściu w lekko wilgotne ciało wcieraj kolistymi ruchami masło. Jeśli przechowujesz je w lodówce, wyjmij je przed kąpielą, by się rozpuściło.

Przepis na olejek

Umieść w szklanym naczyniu pokruszone 2-3 laski cynamonu i zalej je oliwą z oliwek, tak by je przykryła. Wstaw naczynie do kąpieli wodnej (powinno ono pływać w wodzie, nie dotykając dna garnka) i gotuj na wolnym ogniu przez 2-3 godziny. Wystudzony płyn wyciśnij przez gazę, dodaj do niego 10-15 kropli wit. E, która go zakonserwuje. Przelej do ciemnej butelki.

Przepis na masło: Stop w kąpieli wodnej 1/3 szklanki masła kakaowego (eco.spa.pl, 19,60 zł/100 g), dodaj łyżkę oleju kokosowego, łyżeczkę gliceryny, 2 łyżki olejku cynamonowego i zmiksuj. Przełóż do foremek od lodu. Trzymaj w lodówce.

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: kosmetyki z miodem | przepis | maski | olejek | kosmetyki | miód | Miód | cynamon | delikatne | stop | picie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy