Odżywcze kosmetyki z miodem i cynamonem

Sprawdzą się w pielęgnacji cery suchej i dojrzałej, a także trądzikowej. Miód jest znakomitym dodatkiem niemal do każdej maseczki lub peelingu, cynamon dodaj do olejku lub masła.

Miód jest znakomitym dodatkiem niemal do każdej maseczki lub peelingu
Miód jest znakomitym dodatkiem niemal do każdej maseczki lub peelingu123RF/PICSEL

Maski dla dojrzałej i suchej skóry

Miodowa z żółtkiem: Ubij widelcem żółtko z łyżką miodu, wkrop 1-2 kapsułki wit. E. Rozprowadź na twarzy, omijając okolice oczu, zmyj letnią wodą po 15 minutach.

Miodowo-cynamonowa: Do 3-4 łyżek serka homogenizowanego dodaj 2 łyżeczki miodu, białko jaja kurzego i 1/2 łyżeczki cynamonu. Nanieś na twarz i dekolt na 15 minut. Zmyj letnią wodą. Maseczka nadaje się też do spierzchniętych dłoni.

Miodowo-oliwna: Do 2 łyżek miodu dodaj 1 łyżkę oliwy i 5-8 kropli soku z cytryny. Taką papkę rozprowadź na twarzy, omijając okolice oczu. Zmyj ją ciepłą wodą po 15 minutach.

Maski dla cery tłustej

Błyszczącą skórę, na której jest pełno zaskórników, oczyści maseczka miodowa z dodatkiem białka, ziół i otrąb owsianych.

Miodowo-ziołowa: 2 łyżki miodu zmieszaj z ubitym białkiem, 1 łyżką suszonych i rozdrobnionych kwiatów rumianku, 1 łyżeczką drobno posiekanych, świeżych listków mięty. Dodaj 2-3 krople ulubionego olejku eterycznego. Papkę lekko podgrzej w szklanym naczyniu, i ciepłą nanieś na twarz. Zmyj po 15 minutach ciepłą wodą.

Miodowo-otrębowa: 2-3 łyżki miodu zmieszaj z 1 łyżką otrąb owsianych i łyżeczką olejku z kiełków pszenicy. Nanieś na twarz. Zmyj po po 10-15 min wodą.

Właściwości oczyszczające i odmładzające

Miód nawilża i oczyszcza skórę oraz działa antyseptycznie. Przyspiesza gojenie się drobnych ranek, łagodzi trądzik. Natomiast cynamon – bogaty w olejki eteryczne i flawonoidy – neutralizuje wolne rodniki lepiej niż wit. E.

Wonne mydełka

Pobaw się w ekologiczną mydlarnię i ze zwykłego mydła zrób luksusowe, pachnące aromatem miodu i cynamonu. Jest łagodne, nawilża dłonie i może go używać cała rodzina.

Miodowo-cynamonowe: Kostkę zwykłego białego mydła zetrzyj na tarce do warzyw o grubych oczkach. Przełóż do metalowej miski, dodaj ok. 5 łyżek wody i wstaw miskę do garnka z wodą. Podgrzewaj masę na wolnym ogniu w kąpieli wodnej.

Mieszaj topiące się mydło, nie dopuszczając do jego wrzenia. Dodawaj powoli 2 łyżki oliwy i 2 łyżki miodu oraz 1-2 łyżeczki cynamonu, mieszając papkę. Możesz też urozmaicić zapach, dodając do masy płatki migdałowe. Rozlej ją do małych pojemników, wcześniej posmarowanych olejem, np. silikonowych foremek o różnych kształtach do pieczenia ciastek. Odstaw w chłodne miejsce na ok. 30 min, by masa zastygła. Wyjmij mydełka z foremek i zostaw na drewnianej desce na kilka godzin do wyschnięcia.

Mydło miodowo-pomarańczowe: 1 kostkę mydła, np. Biały jeleń, pokrój w kawałki, zmieszaj z 1/2 szklanki wody i podgrzewaj w kąpieli wodnej. Do rozpuszczonej masy mydlanej dodaj 4 łyżki oliwy, na koniec 1/3 szklanki miodu oraz startą skórkę z jednej pomarańczy. Masę przelej do pojemników i poczekaj, aż stwardnieje.

Picie na czczo 1 szklanki przegotowanej ciepłej wody z sokiem z 1/4 cytryny i 2 łyżeczkami miodu oczyszcza skórę i zapobiega wypryskom.

Delikatne peelingi

Scukrzony miód: To naturalny peeling! Drobinki cukru ułatwiają złuszczanie obumarłego naskórka. Odrobinę miodu rozprowadź na twarzy, szyi i dekolcie, masuj ok. 3 minuty kolistymi ruchami i spłucz wodą.

Miodowo-cynamonowy: Zgnieć tłuczkiem w moździerzu 1 laskę cynamonu i dodaj 2-3 łyżki miodu. Takim drobnoziarnistym peelingiem masuj przez ok. minutę każdą dłoń. Dzięki temu zyskają one gładkość. Powtarzaj zabieg co 3-4 dni.

Z dodatkiem oliwy: Zmieszaj 5 łyżeczek cukru z 1 łyżeczką cynamonu, dodaj oliwę, by powstała gęsta papka. Masuj dekolt przez 2 min, spłucz wodą.

Kąpielowy olejek i masło z cynamonem

Gdy w zimowy dzień wrócisz do domu zziębnięta, cynamonowe kosmetyki przyjemnie cię rozgrzeją. Zarówno olejek, jak i masło pobudzają krążenie, zmiękczają skórę i przeciwdziałają cellulitowi.

Olejek: ok. 4-5 nakrętek dodawaj do wanny wypełnionej ciepłą wodą (o temp. 38 stopni C) i zanurz się w kąpieli na 15 minut.

Po wyjściu w lekko wilgotne ciało wcieraj kolistymi ruchami masło. Jeśli przechowujesz je w lodówce, wyjmij je przed kąpielą, by się rozpuściło.

Przepis na olejek

Umieść w szklanym naczyniu pokruszone 2-3 laski cynamonu i zalej je oliwą z oliwek, tak by je przykryła. Wstaw naczynie do kąpieli wodnej (powinno ono pływać w wodzie, nie dotykając dna garnka) i gotuj na wolnym ogniu przez 2-3 godziny. Wystudzony płyn wyciśnij przez gazę, dodaj do niego 10-15 kropli wit. E, która go zakonserwuje. Przelej do ciemnej butelki.

Przepis na masło: Stop w kąpieli wodnej 1/3 szklanki masła kakaowego (eco.spa.pl, 19,60 zł/100 g), dodaj łyżkę oleju kokosowego, łyżeczkę gliceryny, 2 łyżki olejku cynamonowego i zmiksuj. Przełóż do foremek od lodu. Trzymaj w lodówce.

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas