Olej abisyński: Właściwości i zastosowania
Olejek z nasion modraku abisyńskiego szturmem podbił przemysł kosmetyczny. Jest częstym składnikiem kremów, maseczek i odżywek do skóry i włosów. Jednak najlepsze efekty pielęgnacyjne uzyskamy, stosując olejek abisyński w czystej postaci. Nie obciąża on włosów ani nie pozostawia tłustych śladów na skórze. Szybko się wchłania i dogłębnie nawilża, odżywia i uelastycznia skórę. Zbawiennie wpływa także na włosy. Regeneruje je, nabłyszcza, wygładza i chroni przed rozdwajaniem się końcówek. Dlaczego olejek abisyński jest tak cenny i jak stosować go w codziennej pielęgnacji?
Czym jest olej abisyński?
Olej abisyński powstaje z tłoczonych na zimno nasion modraku abisyńskiego, rośliny pochodzącej ze współczesnej Etiopii. Obecnie uprawia się ją także m.in. w USA, Turcji, Egipcie i Maroko. Olej tłoczony z nasion służy nie tylko do celów pielęgnacyjnych, ale produkuje się z niego również paliwa i paszę dla zwierząt. W Afryce olejek abisyński od lat wykorzystywany jest jako naturalny kosmetyk do skóry i włosów. Ma słomkowy kolor i jest bezwonny. Jego ogromnym atutem jest też to, że szybko się wchłania i nie pozostawia tłustych i kleistych śladów na skórze. Nie obciąża też włosów.
Olejek abisyński jest składnikiem wielu kosmetyków do skóry i włosów, jednak najlepsze efekty przynosi stosowanie go w czystej postaci. Korzystają z niego salony kosmetyczne, ale podobne zabiegi z powodzeniem możemy przeprowadzić w domu. Olejek dostępny jest w drogeriach i sklepach internetowych (30 ml kosztuje ok. 30 zł). Należy go przechowywać w szklanej, szczelnie zamkniętej butelce i w miejscu zacienionym. Dzięki temu nie straci cennych właściwości.
Właściwości oleju abisyńskiego
Olejek abisyński jest naturalnym kosmetykiem, który poprawia kondycję skóry. Przede wszystkim bardzo szybko się wchłania i dogłębnie nawilża nawet najbardziej przesuszoną skórę. Tworzy też na jej powierzchni naturalną barierę, która chroni naskórek przed nadmierną utratą wody z głębszych warstw skóry. Dzięki temu regeneruje skórę, odżywia ją, a przede wszystkim ujędrnia i uelastycznia. Skutecznie opóźnia też procesy starzenia się skóry i powstawania zmarszczek (spłyca te istniejące). Regularnie stosowany poprawia koloryt skóry i niweluje przebarwienia. Olejek abisyński warto stosować o każdej porze roku, ponieważ idealnie chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi – zarówno mrozem czy wiatrem, jak i słońcem. Łagodzi także podrażnienia po opalaniu. Nie uczula i jest bezpieczny dla osób zmagających się z egzemą, łuszczycą czy alergią. Nadaje się nawet do pielęgnacji wrażliwej skóry wokół oczu.
Olejek abisyński jest także niezastąpionym środkiem do pielęgnacji włosów. Odżywia je, regeneruje i zapewnia zdrowy wygląd. Włosy stają się gładkie i błyszczące, a końcówki rzadziej się rozdwajają. Olejek jest w szczególności polecany do włosów wysuszonych i zmęczonych częstym prostowaniem, kręceniem lub farbowaniem.
Zastosowania oleju abisyńskiego
Olejek abisyński warto stosować na skórę twarzy i całego ciała, zwłaszcza jeśli zmagamy się z nadmiernym wysuszeniem lub podrażnieniami. Niewielką ilość wystarczy nanieść kolistymi ruchami na oczyszczoną skórę (nie zapominając o okolicach oczu, szyi i dekolcie). Zabieg można wykonać nawet rano – olejek stanowi świetną bazę pod makijaż i sprawia, że dłużej się on utrzymuje.
Olejek sprawdzi się również w postaci kremu do rąk i stóp – nawilży skórę i wzmocni paznokcie. Lepszy efekt uzyskamy, jeśli substancję nałożymy przed snem i założymy bawełniane rękawiczki lub skarpety. Dzięki temu zapomnimy o podrażnieniach na dłoniach czy suchych piętach.
Chcąc odżywić całe ciało, olejek abisyński najlepiej dodać do kąpieli (kilka łyżeczek olejku należy rozpuścić w wodzie). Nie tylko zapewnimy sobie odrobinę relaksu, ale będziemy się cieszyć miękką i gładką skórą na całym ciele nawet przez kilka dni.
Olejek abisyński warto stosować także jako naturalną maskę do zniszczonych i wysuszonych włosów. Najlepiej nanieść go na całą długość włosów, owinąć je ręcznikiem i zostawić na całą noc, a rano umyć jak zwykle.