Olej kokosowy: Jak i gdzie go wykorzystać?

Aktualizacja

Olej kokosowy swego czasu został okrzyknięty najzdrowszym spośród olejów. Dziś już wiadomo, że tego typu poglądy były nieco na wyrost. Jednak niezmienny pozostaje fakt, że substancja uzyskiwana z kopry kokosowej ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Zawiera witaminy E i K oraz żelazo. Olej z kokosów znajduje wiele zastosowań nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce i podczas sprzątania.

Olej kokosowy ma wiele zastosowań w kuchni, kosmetyce i sprzątaniu
Olej kokosowy ma wiele zastosowań w kuchni, kosmetyce i sprzątaniu 123RF/PICSEL

Olej kokosowy: Właściwości

Olej kokosowy zawiera witaminy E i K, żelazo oraz związki fenolowe i i kwas laurynowy
Olej kokosowy zawiera witaminy E i K, żelazo oraz związki fenolowe i i kwas laurynowy123RF/PICSEL

Olej kokosowy jest tłoczony na gorąco z kopry - miąższu orzechów palmy kokosowej. Produkt, który powstaje w wyniku tego procesu, nazywany jest masłem kokosowym. Ma to swoje uzasadnienie - w temperaturze pokojowej olej kokosowy jest bowiem twardą, śliską masą w białym kolorze. W formie płynnej, po podgrzaniu, staje się lekko żółty. Na rynku dostępny jest olej kokosowy rafinowany i nierafinowany. Olej kokosowy zawiera witaminę E i K oraz żelazo. Obecne w nim związki fenolowe mają właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu hamują procesy starzenia się skóry.

Olej kokosowy w kuchni

Ze względu na wyczuwalny, kokosowy aromat ten rodzaj oleju wykorzystywany jest w cukiernictwie. Świetnie nadaje się do ciast, ciasteczek, batoników i czekolady domowej roboty. Olej kokosowy jest też wykorzystywany do smażenia ryb. Polubią go szczególnie osoby, które nie przepadają za ich zapachem podczas przyrządzania na patelni. Jeśli nie chcesz, aby kokosowy aromat był wyczuwalny w daniach, sięgnij po olej kokosowy rafinowany - ma neutralny zapach. Olej kokosowy nadaje się też do zupy marchewkowej, dyniowej, pomidorowej, czy szpinakowej. Można na nim usmażyć naleśniki. Olej pasuje do sosu do warzyw i dobrze komponuje się z daniami kuchni azjatyckiej.

Przepis: Sos do warzyw gotowanych z olejem kokosowym

Aby przygotować sos do warzyw, rozgrzej trzy łyżki oleju kokosowego w rondelku. Dodaj do niego pięć łyżek mąki i wymieszaj. Następnie wlej półtorej szklanki bulionu warzywnego i gotuj na małym ogniu, cały czas mieszając. Doprowadź do wrzenia. Gdy wszystkie składniki się połączą w jednolitą masę, dodaj szczyptę soli do smaku i łyżkę oleju sezamowego. Sos wspaniale smakuje z warzywami gotowanymi w tradycyjny sposób i na parze. Będzie doskonały do brokuła, kalafiora czy marchewki.

Olej kokosowy na włosy

Olej kokosowy może pomóc na rozdwajające się końcówki i łamliwe włosy
Olej kokosowy może pomóc na rozdwajające się końcówki i łamliwe włosy123RF/PICSEL

Olej kokosowy jest szeroko wykorzystywany w kosmetyce. Można go znaleźć w składzie wielu szamponów i balsamów zarówno tych do włosów, jak i do ciała bądź ust. Badania wykazały, że budowa cząsteczek oleju kokosowego przypomina budowę białka włosów. Olej jest triglicerydem kwasu laurynowego ma niewielką masę cząsteczkową i krótki łańcuch linowy, toteż z łatwością wnika w strukturę włosa. Dzięki temu może lepiej go odżywić. W efekcie olejowanie włosów lub nakładanie maseczki z oleju kokosowego na włosy sprawia, że lepiej rosną i są bardziej lśniące. Badania dowodzą, że olej kokosowy na włosy to także remedium na ich łamliwość. Produkt może pomóc także na rozdwajające się końcówki. Olej kokosowy może być stosowany do olejowania włosów na sucho. Jednak w przypadku osób o włosach przesuszonych, farbowanych czy latem, gdy słońce jest mocne i upalne, lepiej stosować olej kokosowy na włosy po ich umyciu. Wystarczy nałożyć produkt na czuprynę, odczekać pół godziny, a następnie spłukać i umyć jeszcze raz włosy delikatnym szamponem. Stosowanie oleju kokosowego na włosy to jedne z zabiegów pielęgnacyjnych Kourtney Kardashian.

Olej kokosowy na twarz

Olej kokosowy będzie pomocny także w pielęgnacji twarzy. Obecne w nim związki fenolowe mają działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu mogą hamować procesy starzenia się skóry. Olej kokosowy tworzy na skórze warstwę okluzyjną, która chroni przed parowaniem wody z naskórka. Kłopot w tym, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz, toteż olej kokosowy może usuwać naturalną barierę skóry. W efekcie skóra nie będzie nawilżona, ale przesuszona. Aby tego uniknąć, najlepiej stosować olej kokosowy na twarz w połączeniu z innymi kosmetykami. Przed zastosowaniem oleju można nałożyć na skórę krem z kwasem hialuronowym, hydrolat lub serum na bazie wody.

Olej kokosowy na twarde, suche i spękane pięty

Olej kokosowy może pomóc w kłopotach z twardymi, popękanymi piętami
Olej kokosowy może pomóc w kłopotach z twardymi, popękanymi piętami123RF/PICSEL

Olej kokosowy dzięki zawartości kwasu laurynowego ma właściwości przeciwzapalne. Jest to szczególnie cenne u osób, które borykają się z nadmiernym rogowaceniem skóry. Badania udowodniły, że po dwóch tygodniach stosowania oleju kokosowego u pacjentów z tego typu problemami widoczna była wyraźna poprawa. Olejek kokosowy może pomóc w uporaniu się z problemem suchych, twardych i popękanych pięt.

Domowy peeling z oleju kokosowego

Kurację na spękane pięty warto rozpocząć od peelingu, który także można przygotować na bazie oleju kokosowego. W tym celu warto zmieszać startą skórkę limonki, z odrobiną trawy cytrynowej, nierafinowanym olejem kokosowym, olejem ze słodkich migdałów, miodem, cukrem i mielonymi nasionami porzeczki.

Domowy peeling z oleju kokosowego można wykonać, mieszając jedną jego łyżkę z łyżką soli himalajskiej lub dwiema łyżkami fusów z kawy. Takie naturalne preparaty można stosować zarówno na pięty, jak i skórę całego ciała. Domowy peeling z oleju kokosowego należy wmasowywać w piętę okrężnymi ruchami przez piętnaście minut. Po tym czasie delikatnie wmasować substancję w naskórek, a jej nadmiar usunąć ręcznikiem papierowym. 

Maseczka na pięty z oleju kokosowego

Maseczka z oleju kokosowego to sposób na piękne i zadbane stopy
Maseczka z oleju kokosowego to sposób na piękne i zadbane stopy

Kolejny etap pielęgnacji popękanych stóp należy rozpocząć w kuchni, gdzie do blendera trzeba wrzucić banana, łyżkę oleju kokosowego i łyżkę miodu. Wszystko należy zmiksować. Maskę nałożyć na stopy i odczekać piętnaście minut i spłukać. Ostatnim etapem kuracji olejem kokosowym jest zastosowanie go po myciu. Wówczas odrobinę oleju kokosowego należy wmasować w skórę. 

Olej kokosowy i guma do żucia

Olej kokosowy można także wykorzystać podczas sprzątania. Sprawdzi się w przypadku wyjątkowo uciążliwych zabrudzeń, na przykład po gumie do żucia. Wystarczy posmarować gumę oraz powierzchnię wokół niej olejem kokosowym, a następnie delikatnymi ruchami usunąć uporczywe zabrudzenie. Olej zmniejsza lepkość gumy, dzięki czemu powinna być łatwa do usunięcia. W ten sposób można poradzić sobie między innymi z gumą do żucia na powierzchniach drewnianych czy we włosach.

Olej kokosowy do konserwacji

Olejem kokosowym można także konserwować drewnianą deskę do krojenia. Wystarczy rozsmarować odrobinę na jej powierzchni. Dzięki temu będzie mniej podatna na wchłanianie wilgoci, a jej powierzchnia stanie się bardziej gładka.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas