Olej sojowy: Niezbędny w kuchni i kosmetyczce

Soja jest coraz bardziej popularna, a wraz z nią produkty powstałe na jej bazie. Tej roślinie przypisuje wiele dobroczynnych właściwości dla naszego zdrowia: pozytywny wpływ na serce, skórę czy ogólne samopoczucie. Jednym z najzdrowszych produktów, które są pochodną soi, jest olej. Okazuje się, że robi furorę nie tylko w kuchni, ale i w kosmetyce. Ma niezwykły wpływ na urodę i zdrowie. Przyjrzyjmy się jego właściwościom i zastosowaniu.

article cover
©123RF/PICSEL

Skład oleju sojowego

©123RF/PICSEL

Olej sojowy nie powodu stosowany jest w kosmetyce. To bogate źródło wielu witamin oraz minerałów. Znajdziemy w nim witaminy E, K, a także cholinę, spore ilości cynku oraz żelaza. Zawiera również nienasycone kwasy tłuszczowe, które odpowiadają za jego prozdrowotne działanie. Przyjrzyjmy się jego właściwościom.

Poprawia funkcjonowanie układu nerwowego

©123RF/PICSEL

W olejku sojowym znajdziemy również spore ilości lecytyny, która usprawnia pracę układu nerwowego, łagodzi napięcie, wspomaga leczenie bezsenności oraz zmniejsza poziom kortyzolu czyli hormonu odpowiedzialnego za stres. Z tego względu zalecany jest on osobom, które cierpią na zaburzenia psychiczne.

Pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację

Z dobrodziejstw oleju sojowego powinny korzystać również osoby, które pracują umysłowo i dużo się uczą. To dlatego, że pozytywnie wpływa on na pamięć i koncentrację.

Olej płodności

Olej sojowy nazywany jest również olejem płodności ze względu na wysoką zawartość witaminy E, która zapewnia nam nie tylko młody wygląd. Dba również o prawidłowy poziom hormonów w organizmie i zdrowie narządów rozrodczych.

Pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i układ krążenia

Obecność kwasów omega-3 oleju sojowym sprawia, że ma on dobroczynny wpływ na krążenie krwi w organizmie oraz na kondycję serca. Wykazano również, że regularnie spożywany obniża poziom szkodliwego cholesterolu we krwi, zapobiegając między innymi miażdżycy, chorobie wieńcowej, a także zawałowi serca.

Doskonale wpływa na skórę

©123RF/PICSEL

Warto wiedzieć, że olej sojowy jest ważnym składnikiem wielu kosmetyków. Znajdziemy go w balsamach, kremach, a także olejkach do masażu. Odżywia skórę, regeneruje ją, nawilża i stabilizuje procesy zachodzące w jej wnętrzu, na przykład wydzielanie sebum. Ponadto, działa przeciwzmarszczkowo i nawilżająco. Doskonale sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej i dojrzałej.

Jak stosować olejek sojowy na skórę?

Naturalne olejki najlepiej aplikować na skórę uprzednio spryskawszy ją tonikiem lub wodą kwiatową. Wówczas lepiej się wchłoną i nie wysuszą skóry.

Olej sojowy w kuchni

Olej sojowy zaleca się stosować do dań na zimno - sałatek, przekąsek czy kanapek. Ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych, które podatne są na szybki rozkład, nie powinien być wykorzystywany do smażenia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas