Olejowanie włosów: Co to jest i jak je wykonać?

Olejowanie to tradycyjna metoda dbania o dobrą kondycję włosów, która w ostatnich latach przechodzi prawdziwy renesans. Coraz więcej osób, zamiast kosmetyków drogeryjnych, wybiera naturalne specyfiki, które stosowane były z powodzeniem przez wiele pokoleń. Co daje olejowanie włosów? Jego regularne wykonywanie zabezpiecza włosy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i pomaga zachować odpowiedni poziom nawilżenia. Efektami olejowania włosów, które doceniają wszystkie zwolenniczki tego domowego zabiegu, są miękkie, elastyczne i lśniące włosy oraz łatwość w ułożeniu fryzury. Przedstawiamy tajniki olejowania włosów dla początkujących!

Naturalna pielęgnacja włosów
Naturalna pielęgnacja włosów123RF/PICSEL

Olejowanie włosów - co to?

Jeśli interesują cię domowe sposoby pielęgnacji, olejowanie powinno przykuć twoją uwagę w pierwszej kolejności. Jest to jeden z najprostszych zabiegów, które można wykonać samodzielnie, lecz wymaga czasu i systematyczności. Przede wszystkim celem nakładania naturalnych olejów jest zachowanie nawilżenia włosów - sam olej nie ma takich właściwości, o czym wiele początkujących osób zapomina. Z tego względu konieczne okaże się połączenie oleju z innymi składnikami, do czego dojdziemy w dalszej części artykułu.

Olejowanie włosów krok po kroku
Olejowanie włosów krok po kroku123RF/PICSEL

Jaki olej wybrać?

Sięgać należy po naturalne produkty, bez zbędnych dodatków. Trzeba przygotować się na to, że wybór idealnego oleju do włosów zajmie trochę czasu i będzie wymagać przeprowadzenia co najmniej kilku prób. W pierwszej kolejności należy ocenić stopień porowatości włosów i na tej podstawie wybierać artykuły do ich pielęgnacji. Włosy podzielić można na trzy podstawowe grupy.

Włosy niskoporowate: zazwyczaj proste, lśniące i gładkie. Są odporne na elektryzowanie i puszenie się. Właścicielki takich włosów do olejowania powinny wybierać olej kokosowy, rycynowy, słonecznikowy lub masło shea.

Włosy średnioporowate: są w dość dobrej kondycji, jednak łatwo ją pogorszyć przez częste i nieumiejętnie przeprowadzane zabiegi fryzjerskie. Do włosów tego typu poleca się olej ze słodkich migdałów, awokado, arganowy i makadamia.

Włosy wysokoporowate: przesuszone, puszące się i szorstkie w dotyku. Wymagają szczególnej uwagi oraz użycia oleju z czarnuszki, pestek winogron, nasion bawełny lub lnianego.

Olejowanie włosów na sucho

Olejowanie pomoże zregenerować zniszczone końcówki
Olejowanie pomoże zregenerować zniszczone końcówki123RF/PICSEL

Po tę metodę najczęściej sięgają początkujące włosomaniaczki. Olej należy nakładać na czyste i suche włosy (najlepiej dzień po umyciu). Nie powinno być na nich żadnych kosmetyków do stylizacji włosów, np. lakierów czy odżywek bez spłukiwania. Kilka kropel oleju rozprowadź na dłoniach i wcieraj w kolejne kosmyki. Pozwól wnikać mu we włosy przez minimum jedną godzinę, najlepiej zmyć olej nie wcześniej niż po dwóch godzinach.

Olejowanie włosów na mokro

Tym razem włosy należy zmoczyć i odsączyć z nadmiaru wody. Nie używaj do tego ręcznika frotte, dużo lepiej sprawdzi się bawełniana koszulka, której już nie nosisz. Olej nakładaj jak wcześniej. Włosy owiń turbanem, czepkiem lub wspomnianą koszulką i pozostaw na co najmniej pół godziny.

Olejowanie włosów na podkład

Używanie podkładu nie jest niezbędne, lecz odpowiednio dobrane produkty będą w stanie spotęgować efekt odżywienia i nawilżenia włosów. Ponownie możesz postawić na domowe sposoby i do jego zrobienia użyć niewielkiej ilości miodu wymieszanej z wodą albo ugotowanego siemienia lnianego. Olej można nałożyć na odżywkę lub wymieszać oba produkty. Należy pamiętać, że do zmywania oleju nie stosuje się szamponu, a właśnie odżywki lub maski.

Jak często wykonywać olejowanie?

Skład olejów powinien być naturalny
Skład olejów powinien być naturalny123RF/PICSEL

Raz w tygodniu wystarczy. Jeśli włosy wymagają bardzo intensywnej regeneracji, można zdecydować się na powtarzanie zabiegu co cztery dni. Nie warto przesadzać, ponieważ zbyt częste olejowanie może doprowadzić do przeciążenia włosów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas