Onycholiza: Przyczyny, objawy i leczenie

Onycholiza to choroba paznokci, która polega na ich odwarstwianiu się. Płytka paznokcia zaczyna odstawać od jej łożyska, co objawia się białym zabarwieniem. Początkowo jest to widoczne na górnej krawędzi paznokcia, z czasem przesuwa się niżej. Najczęstszą przyczyną są urazy mechaniczne, nieprawidłowo wykonany manicure lub pedicure, ale też używanie lakierów i zmywaczy do paznokci. Czasem jednak onycholiza to objaw poważniejszych schorzeń skóry lub infekcji o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Sprawdź, kiedy odwarstwianie się paznokci powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty.

Czym jest onycholiza i jak się objawia?
Czym jest onycholiza i jak się objawia? ©123RF/PICSEL

Czym jest onycholiza i jak się objawia?

Objawy onycholizy
©123RF/PICSEL

Onycholiza to inaczej rozwarstwienie się płytki paznokcia, pod którą gromadzą się pęcherzyki powietrza. Może występować zarówno na paznokciach rąk, jak i stóp. Początkowo pojawia się na bocznej lub górnej krawędzi w postaci białego zabarwienia, „przemieszcza się” wraz ze wzrostem paznokcia. Z czasem zmiana staje się żółta, szara lub lekko brązowa. Charakterystyczne jest też łuszczenie się paznokcia. Onycholiza jest nie tylko problemem natury estetycznej – pod płytką paznokcia może się rozwinąć stan zapalny lub infekcja. To także ważny sygnał dotyczący kondycji naszego organizmu.

Przyczyny onycholizy

Przyczyny onycholizy
©123RF/PICSEL

Skłonność do odwarstwiania się paznokci często ma podłoże genetyczne. Jednak najczęstszą przyczyną onycholizy są urazy mechaniczne (uderzenie lub zgniecenie płytki paznokcia) i nieprawidłowa pielęgnacja paznokci (np. nieumiejętne piłowanie czy wadliwy manicure). Negatywny wpływ mogą mieć także niektóre lakiery i zmywacze do paznokci, a także (w przypadku paznokci stóp) zbyt ciasne lub niewygodne obuwie. Inną przyczyną onycholizy są także przyjmowane leki (np. antybiotyki, chemioterapia), a nawet ciąża. Niestety, rozwarstwiające się paznokcie to także objaw poważnych chorób.

Onycholiza a groźne schorzenia

Dbaj o paznokcie
©123RF/PICSEL

Odwarstwianie się płytki paznokcia może być jednym z objawów chorób skóry, na przykład łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, liszaja płaskiego, łysienia plackowatego, a także wyprysku kontaktowego. Warto jednak wiedzieć, że tego typu zmiany na paznokciach mogą dotyczyć schorzeń kluczowych gruczołów i narządów. W ten sposób dają o sobie znać np. problemy z trzustką czy tarczycą. Onycholiza może być symptomem cukrzycy, anemii oraz niedoborów witamin i minerałów, a nawet chorób autoimmunologicznych. Jeśli białe plamy pojawiają się na czwartym i piątym palcu dłoni, możemy podejrzewać nadczynność tarczycy. Rozwarstwianie się płytki paznokcia to także częsty symptom infekcji wirusowych (opryszczka, półpasiec), bakteryjnych (zakażenie pałeczką ropy błękitnej) i pasożytniczych (świerzb).

Leczenie onycholizy

Onycholiza spowodowana urazem mechanicznym czy podrażnieniem w trakcie zabiegu pielęgnacyjnego zazwyczaj nie wymaga interwencji. Rozwarstwienie znika samoistnie w ciągu kilku tygodni. Jeśli jednak kondycja paznokcia się pogarsza, warto wybrać się do lekarza. Być może konieczne będą badania laboratoryjne pod kątem cukrzycy, anemii lub chorób tarczycy. Jeśli przyczyną są infekcje bakteryjne, niezbędna będzie antybiotykoterapia. Kluczowe jest zawsze zdiagnozowanie powodów onycholizy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas