Pedikiur krok po kroku
Perfekcyjnie wykonany pedikiur to nie tylko kwestia estetycznego wyglądu naszych stóp, ale również ich zdrowia. Podolog Magdalena Nadulna zdradza "przepis" na idealny pedikiur i przestrzega, czego robić nie należy.
"Obcięcie paznokci, wygładzenie płytki, usunięcie zanieczyszczeń i skóry z wałów paznokciowych, pomalowanie płytki to czynności, jakie wykonujemy w obrębie paznokci. Czynności te powinniśmy powtarzać raz w miesiącu. Natomiast codzienne nawilżanie skóry utrzymuje efekt otrzymany po pedikiurze na dłużej. Sprawia, że skóra jest lśniąca i aksamitna" - wyjaśnia podolog Magdalena Nadulna.
Domowy zabieg pedikiur zaczynamy od namoczenia stóp w wodzie z dodatkiem soli do kąpieli. Ta czynność nie tylko zmiękcza naskórek, ma właściwości relaksujące, ale również niweluje obrzęki stóp. "Po osuszeniu stóp, obcinamy paznokcie, usuwamy nadmiar skórek, oczyszczamy z zanieczyszczeń wały paznokciowe. Następnie usuwamy zrogowaciałą skórę i wykonujemy peeling" - wymienia podolog. W trakcie tej czynności możemy zapomnieć o pumeksie, który może przynieść więcej szkody niż pożytku.
"Podczas ścierania naskórka w szczelinach pumeksu pozostają niewielkie ilości naszej skóry, których to nie jesteśmy w stanie wyczyścić" - wyjaśnia specjalistka i zachęca do korzystania ze wspomnianych peelingów albo specjalnych tarek. Po wykonaniu peelingu ponownie myjemy i osuszamy stopy, następnie malujemy paznokcie. Na koniec zabiegu wmasowujemy w stopy odpowiedni preparat np. nawilżający, zawierający mocznik. Cały zabieg powtarzamy za miesiąc.
O czym należy jeszcze pamiętać wykonując domowy pedikiur?
"Każdy pedikiur powinien być wykonywany czystymi zdezynfekowanymi narzędziami. Co więcej, nie należy zbyt mocno wycinać skórek z paznokci. Nie powinno się wycinać płytki paznokciowej wzdłuż wału paznokciowego. No i nie należy wykonywać pedikiuru zbyt często, opcjonalnie wystarczy jak całą procedurę powtórzymy raz na miesiąc" - wyjaśnia podolog Magdalena Nadulna.