Pięć sposobów na suchą cerę
Kosmetolodzy wyróżniają cztery główne rodzaje cery: normalną, tłustą, suchą i mieszaną. Typ skóry zależy od wielu czynników, znaczenie mają tutaj: płeć, tryb życia, sposób odżywiania, warunki klimatyczne, rasa oraz sposób pielęgnacji. Szacuje się, że ponad 20 proc. rasy kaukaskiej boryka się z problemem suchej cery. Odpowiednia pielęgnacja takiej skóry pozwala poczuć ulgę i sprawia, że cera pięknie się prezentuje. Oto pięć sposobów na suchą cerę.
Sucha skóra: Przyczyny
Skóra stanowi główną barierę chroniącą organizm przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Składa się z tkanki podskórnej, skóry właściwej i naskórka, którego zewnętrzną powłoką jest warstwa rogowa. Budową przypomina ona mur. Cegłami są tutaj spłaszczone, zrogowaciałe, pozbawione jąder, martwe komórki naskórka, czyli karneocyty, a przestrzeń między nimi wypełnia cement międzykomórkowy. To właśnie ta struktura chroni organizm przed bakteriami, wirusami, grzybami czy niebezpiecznymi substancjami.
Dojrzałe karneocyty powinny zawierać dużą ilość naturalnego czynnika nawilżającego, który składa się z pyrolidonowego kwasu karboksylowego, amoniaku, aminokwasów, mleczanów, mocznika, kwasu moczowego, glukozaminy, jonów sodowych, wapniowych, potasowych, chlorkowych i innych. Ponadto ogromnie ważny dla prawidłowego funkcjonowania skóry jest tak zwany płaszcz hydrolipidowy. Cienka warstwa złożona z wody, steroli, wosków, tłuszczów i witamin E, K, D i A chroniąca skórę przed utratą wody i pozwalająca na utrzymanie bariery ochronnej skóry. To niedobór lipidów oraz naturalnego czynnika nawilżającego jest bezpośrednią przyczyną suchości skóry.
Sucha skóra: Objawy
W zależności od nasilenia zaburzeń w strukturze i funkcjonowaniu naskórka suchość skóry może objawiać się nieco inaczej. W łagodnej postaci skóra ma matową powierzchnię i nierówności. Pojawiają się niewielkie łuski suchej skóry, a linie wyznaczające poszczególne poletka skóry bieleją. W bardziej zaawansowanym stadium na skórze pojawiają się suche łuski w dużej ilości, które wyglądają niczym biały proszek. W bardzo zaawansowanym stadium złuszczenie skóry jest duże i dobrze widoczne, może też pojawić się rumień.
Obok widocznego nagromadzenia zrogowaciałych komórek skóry, cechą charakterystyczną jest także szorstkość w dotyku oraz uczucie napięcia czy ściągnięcia. Część osób odczuwa dyskomfort związany z suchością skóry polegający na pieczeniu i swędzeniu. Tego typu objawy pojawiają się często po kontakcie ze zwykłym mydłem czy wodą. Sucha skóra jest podatna na podrażnienia i może mieć skłonność do alergizacji.
Olejowe mycie skóry
Osoby borykające się z problemem suchej cery w codziennej pielęgnacji powinny zamiast stosowania wody i mydła, czy innych preparatów do demakijażu, rozważyć olejowe mycie skóry. Tego rodzaju zabiegi dostarczają cerze kwasów tłuszczowych, między innymi stearynowego i linolowego i oczyszczają skórę. Olejowe mycie twarzy to jeden z sekretów pięknej skóry Azjatek.
Na początku olej trzeba ogrzać w dłoniach, pocierając jedną rękę o drugą. Gdy preparat jest już cieplejszy, należy nałożyć go na twarz i wmasować. Po około półtorej minutowym masażu trzeba usunąć brud z pomocą wyjałowionych gazików. Następnie należy nałożyć kolejną porcję oleju i wmasowywać ją w skórę przez około 30 sekund. Po tym czasie usunąć olej frotowym ręcznikiem zamoczonym w ciepłej wodzie. Po raz trzeci należy nałożyć olej i powtórzyć czynność. Cały proces powinien trwać około dwóch minut. Warto wybierać do olejowania produkty z dużą zawartością kwasu linolowego.
Do olejowania cery suchej warto wybierać olej z pestek moreli, arganowy, z ogórecznika, olejek makadamia. Podczas zabiegu sprawdzi się też oliwa z oliwek czy olej słonecznikowy. Oleje można stosować także po nałożeniu maseczki, zamiast kremów nawilżających. Szczególnie sprawdzą się w wieczornej pielęgnacji.
Domowa maseczka dla cery suchej
Idealnym sposobem na nawilżenie suchej skóry będą domowe maseczki. Do wykonania takiej kuracji warto użyć siemienia lnianego. Najwygodniejsze do tego celu będą, dostępne w aptece, sproszkowane nasiona. Należy pięć łyżek siemienia lnianego zalać wrzątkiem, tak by woda przykryła mączkę. Następnie należy odstawić siemię do przestygnięcia. Gdy substancja jest jeszcze ciepła, należy ją zamieszać i sprawdzić konsystencję. Jeśli ma ona już postać maski, można nałożyć ją na twarz. Jeśli jest zbyt gęsta, można dolać wody. Jeśli zbyt rzadka — odsączyć wodę lub dodać nieco siemienia. Maseczkę można nałożyć na twarz, dekolt i szyję. Po piętnastu minutach należy zmyć ją ciepłą wodą z pomocą gąbki lub ręcznika. Taka domowa maseczka sprawdzi się nie tylko w przypadku suchej skóry, ale także cery przesuszonej letnim słońcem.
Krem nawilżający z filtrem UV
Ostatnim etapem porannej pielęgnacji skóry suchej powinno być nałożenie kremu z filtrem UV. Na co dzień w polskich warunkach sprawdzają się kremy chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym A i B ze wskaźnikiem ochrony słonecznej między 15 a 30. W przypadku podróży tropikalnych czy turystyki górskiej należy sięgnąć po silniejsze kremy. W przypadku cery suchej powinny one także zawierać emolienty.
Emolienty: Co to jest?
Podstawowym sposobem na walkę z suchością cery jest stosowanie emolientów. Jest to specyficzny rodzaj kosmetyków przeznaczonych do cery suchej o działaniu nawilżającym, natłuszczającym i ochronnym. Emolienty w swoim składzie mają składniki okluzyjne, które nawilżają i chronią skórę. Zawarte w nich humekanty zapobiegają utracie wody, zmiękczają zrogowaciałe komórki i sprawiają, że skóra jest bardziej elastyczna. Istotnym składnikiem emolientów jest ciekła parafina, gliceryna, lanolina oraz często oleje roślinne, które charakteryzuje wysoka zawartość kwasów omega-3 i omega-6 oraz witamin E i C. Składniki te działają przeciwzapalnie, odżywiają skórę i sprzyjają jej regeneracji. Dodatkowo w takich kosmetykach często występują także: mentol, kolagen, lidokaina. Emolienty można znaleźć w mydłach, żelach pod prysznic, szamponach, balsamach i kremach. Wybierając kosmetyki nawilżające do cery suchej, warto zwrócić uwagę, by nie zawierały one substancji drażniących takich jak: alkohol, sztuczne barwniki, parabeny czy substancje zapachowe.
Odpowiednia dieta
Ważnym elementem w walce ze skórą suchą jest także stosowanie odpowiedniej diety. Ważne, by dostarczać skórze składników pozwalających budować jej włókna kolagenowe oraz płaszcz lipidowy. Niezbędne będą także karotenoidy, które odpowiadają za procesy rogowacenia naskórka. W diecie osób z suchą skórą powinny znaleźć się ryby, nasiona chia i orzechy, które zawierają dużo kwasów omega-3. W jadłospisie należy umieścić marchew, pstrągi, łososie, paprykę, pomidory, truskawki, dynię, morelę czy cukinię, które są bogatym źródłem karotenoidów. Nabiał, wątróbka, fasola czy jajka dostarczą z kolei witamin z grupy B. Warto do diety włączyć także owoce zawierające witaminę C: pigwę, kiwi, pomarańcze, cytryny i żurawinę.
Wilgotne powietrze
Jednym z czynników wpływających na cerę są czynniki zewnętrzne — jeśli powietrze wokół jest suche, zwiększa to ryzyko przesuszania skóry. Warto dbać o wilgoć w powietrzu zarówno latem, gdy przez długi czas nie ma opadów deszczu, jak i zimą, gdy włączone kaloryfery sprawiają, że w pomieszczeniach jest sucho. Nawilżyć powietrze pomogą specjalnie do tego celu stworzone urządzenia lub pojemnik z wodą ustawiony czy zawieszony na kaloryferze. Warto także w upalny, letni czas stosować hydrolaty z aloesu, kokosa, rumianku czy róży. Można spryskiwać nimi twarz w ciągu dnia, aby ją nawilżyć i odświeżyć lub stosować je jako nawilżenie przed nałożeniem olejków czy kremów.