Piękna cera w kilku krokach. Najważniejsze etapy prawidłowej pielęgnacji twarzy

Za pomocą kosmetyków kolorowych w kilka chwil możemy wyczarować piękny makijaż, który zakrywa niedoskonałości i podkreśla atuty twarzy. Co zrobić, gdy po powrocie do domu i zmyciu wszystkiego stan naszej cery nie zachwyca? Warto zacząć od regularnego przestrzegania codziennego rytuału pielęgnacyjnego, który nie tylko doda nam pewności siebie, ale także pozwoli zachować zdrową cerę i młody wygląd na długie lata.

Codzienna pielęgnacja twarzy przekłada się na uzyskanie zdrowego i młodego wyglądu
Codzienna pielęgnacja twarzy przekłada się na uzyskanie zdrowego i młodego wyglądu123RF/PICSEL

  • Właściwie dobrana i regularnie stosowana domowa pielęgnacja to podstawa dbania o skórę twarzy.
  • Najlepiej jeśli codzienna pielęgnacja składa się przynajmniej z trzech etapów: oczyszczania, tonizowania oraz nawilżania.
  • Prawidłowa kolejność nakładania kosmetyków na twarz rano i wieczorem sprzyja uzyskaniu efektu zdrowej i wypoczętej skóry.

Codzienna pielęgnacja twarzy

Sieć co chwilę obiegają nowe oraz innowacyjne trendy kosmetyczne, które mają zapewnić cudowny wygląd skóry twarzy. Od lat największą popularnością cieszy się koreańska pielęgnacja, która zawiera w sobie aż dziesięć kroków. Nie każda z nas ma jednak możliwość, by codziennie poświęcać tyle czasu na cały rytuał.

Dobrze dobrana pielęgnacja to podstawa właściwego dbania o cerę. Okazuje się, że każdego dnia wystarczy zadbać o wykonanie od trzech do maksymalnie sześciu etapów. Jeśli chcemy uzyskać najlepsze efekty, kluczowe będzie zachowanie regularności. Tylko konsekwencja, systematyczność oraz prawidłowo dobrane kosmetyki pozwolą osiągnąć wymarzony efekt. Również kolejność nakładania produktów jest niezwykle istotna i wpływa na ich dalsze działanie.

Demakijaż i oczyszczanie

Demakijaż to pierwszy krok we właściwej pielęgnacji twarzy
Demakijaż to pierwszy krok we właściwej pielęgnacji twarzy123RF/PICSEL

Prawidłowe wykonanie demakijażu oraz oczyszczania skóry to jeden z kluczowych elementów codziennej pielęgnacji. Jeśli zdecydujemy się pominąć ten etap, nawet najdroższe kosmetyki nie nadadzą skórze zdrowego blasku. Demakijaż zapobiega osadzaniu się na skórze zanieczyszczeń oraz hamuje jej nadmierne przesuszanie. Do porannej pielęgnacji najlepiej wybrać delikatne produkty myjące, np. nieperfumowane emulsje lub żele, które mają naturalne pH. Nie tylko oczyszczą skórę z kosmetyków nałożonych wieczorem, ale także pozbędą się sebum, kurzu i zanieczyszczeń. Nie naruszą także wrażliwej bariery hydrolipidowej naskórka.

Do wieczornej rutyny warto włączyć dwuetapowe oczyszczanie. W pierwszym kroku olejkiem lub płynem micelarnym ściągamy wierzchnią warstwę makijażu. Następnie całość zmywamy za pomocą kosmetyku na bazie wody. Świetnie sprawdzą się żele, pianki lub emulsje. Do zmycia preparatów użyj letniej lub chłodnej wody, która pomoże domknąć pory. Tak przygotowana skóra jest gotowa do przyjęcia następnych etapów pielęgnacji.

Dobrą praktyką jest delikatne osuszanie twarzy ręcznikiem papierowym. Lepiej zrezygnować z mocnego pocierania twarzy ręcznikiem, którego używamy np. do mycia rąk lub całego ciała. Osadzony na nim brud połączony z tarciem przyczyni się do powstania podrażnień oraz szybszego pojawiania się zmarszczek.

Tonizowanie

Kolejnym krokiem w prawidłowej pielęgnacji twarzy jest sięgnięcie po tonik. To właśnie ten kosmetyk odpowiada za przywrócenie właściwego pH skóry, które mogło zostać zaburzone działaniem kosmetyków myjących. Utrzymanie lekko kwaśnego pH cery jest niezwykle ważne, gdyż chroni skórę przed powstawaniem oraz rozwojem chorobotwórczych patogenów, m.in. bakterii odpowiedzialnych za trądzik.

Tonik pomaga usunąć resztki zabrudzeń, które mogły zostać na twarzy pomimo wcześniejszego mycia. Obecnie w drogeriach znajdziemy produkty, które w składach mają wiele cennych substancji, np.

  • wyciągi z roślin,
  • kompleksy witamin,
  • kwasy AHA i BHA.

Nakładanie serum

Serum zawiera składniki aktywne, które wpływają na polepszenie stanu cery
Serum zawiera składniki aktywne, które wpływają na polepszenie stanu cery123RF/PICSEL

Tonik się wchłonął - czas na serum. To kosmetyk o wysokim stężeniu substancji aktywnych. Zazwyczaj charakteryzuje się dość lekką, a nawet żelową konsystencją. Podobnie jak produkty do mycia oraz tonik, warto dobrać go do potrzeb skóry. Świetnie sprawdzają się sera z witaminą C, która zwalcza wolne rodniki, rozjaśnia, nawilża oraz ujędrnia skórę. Nakładanie takiego produktu codzienne rano wspomaga ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Nawilżanie i kremy z filtrem

Nawilżanie to ostatni, ale nie mniej ważny od pozostałych etap prawidłowej pielęgnacji. Do nawilżania twarzy możemy stosować nie tylko kremy, ale także olejki. Jeśli zdecydujemy się na krem, warto zaopatrzyć się w dwa produkty - lżejszy na dzień oraz bardziej skoncentrowany na noc. Stosowanie kremów w codziennej rutynie pielęgnacyjnej zapobiega utracie wody z komórek skóry. W efekcie możemy cieszyć się zdrową, promienną oraz jędrną skórą.

Kremy z filtrem to sprzymierzeńcy w walce o zachowanie młodego wyglądu twarzy. Stosowane codziennie rano chronią przed procesami fotostarzenia, utratą jędrności i elastyczności. Zapobiegają powstawaniu przebarwień i pierwszych zmarszczek. Ochronę przeciwsłoneczną poleca się w profilaktyce antynowotworowej. Promieniowanie słoneczne powoduje nieodwracalne zmiany w ludzkim DNA, a to zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka oraz raka skóry.

Produkty przeciwsłoneczne dobrze jest stosować cały rok, ponieważ promieniowanie UVA oraz UVB bez problemu przedostaje się przez chmury oraz okna wprost do pomieszczeń. Nawet w ponure, deszczowe lub mroźne dni nie warto rezygnować z nałożenia na twarz kosmetyków chroniących przed słońcem.

Złuszczanie

Peeling warto wykonywać 1-2 razy w tygodniu
Peeling warto wykonywać 1-2 razy w tygodniu123RF/PICSEL

Do pielęgnacji skóry twarzy warto włączyć również peeling. Nie należy jednak wykonywać go częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Zbyt częste stosowanie może skończyć się naruszeniem bariery hydrolipidowej oraz podrażnieniami cery. Prawidłowe stosowanie peelingu przekłada się na dogłębne oczyszczenie oraz wygładzenie skóry, może także zniwelować drobne niedoskonałości.

Cykl życia skóry trwa około czterech tygodni. W tym czasie dochodzi do tworzenia nowych komórek, stopniowego ich twardnienia, rogowacenia, a w efekcie - obumierania. W końcowym etapie powinno dojść od ich naturalnego złuszczenia, jednak stres lub nieodpowiednia dieta mogą zahamować ten proces. W takiej sytuacji naturalnym ratunkiem jest sięgnięcie po peeling. Dla cery wrażliwej najlepsze będą enzymatyczne, a skóry tłuste i normalne z powodzeniem oczyścimy peelingiem gruboziarnistym.

Daj cerze oddychać

Choć makijaż może podkreślać walory urody oraz dodawać pewności siebie, warto jak najczęściej pozwolić cerze odpocząć od kosmetyków kolorowych. Jednym z największych błędów urodowych jest brak demakijażu przed pójściem spać. Zostawienie makijażu na całą noc spowoduje zatkanie porów i uniemożliwi skórze prawidłową wentylację. Dobrą praktyką będzie także zmywanie makijażu bezpośrednio po powrocie do domu. Im dłużej trzymamy go na twarzy, tym bardziej narażamy się na nieprzyjemne skutki uboczne.

Kobiece sztuczki: Domowa pielęgnacjaVideo Brothers

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas