Piękne zęby bez osadu i kamienia

Codzienne mycie zębów to podstawa. Ale potrzebne są też zabiegi oczyszczające.

Najpierw zadbaj o zdrowie zębów
Najpierw zadbaj o zdrowie zębów123RF/PICSEL

Najpierw tworzy się na zębach żółty osad. Powstaje z resztek jedzenia, bakterii znajdujących się w jamie ustnej oraz substancji zawartych w ślinie. Nieusuwany regularnie powoduje powstawanie kamienia nazębnego. Początkowo jest on widoczny tylko w postaci ciemniejszej obwódki przy krawędzi dziąseł. Jeśli na tym etapie nie pozbędziesz się go, będzie ciągle narastał i utworzy się także pod dziąsłami. Wtedy może stać się przyczyną chorób przyzębia. Jest jednak prosty sposób, by tego uniknąć - codziennie dbaj o higienę jamy ustnej.

Dobrze dobrane pasta i szczoteczka

Najczęściej polecane są szczoteczki o średniej wielkości i średniej twardości. Szczoteczki miękkie przeznaczone są m.in. dla osób z wrażliwymi dziąsłami, a twarde dla osób mających problem z szybkim osadzaniem się kamienia i osadu nazębnego. Dokładnie czyść zwłaszcza miejsca na granicy zębów i dziąseł. Szczotkuj powierzchnie żujące zębów ruchami wymiatającymi i okrężnymi. Rób to minimum 2-3 minuty.

Pasta do zadań specjalnych: Pasta do zębów nie powinna być zakupem przypadkowym. Wybieraj taką, która oprócz czyszczenia zębów, ma także specjalne właściwości. Jeśli np. zależy ci na rozjaśnieniu koloru, używaj pasty wybielającej, która zdecydowanie lepiej niż zwykła usuwa osad.

Nici i płyny do płukania: Nici dentystycznej używaj przynajmniej raz dziennie. Ważne jest to, by dotarłamiędzy wszystkie zęby. Natomiast płyn do płukania jamy ustnej uzupełnia szczotkowanie i nitkowanie. Zmniejsza ilość płytki nazębnej i zapewni ci na długo świeży oddech.

Zabiegi u stomatologa

Jeśli kamień nazębny już się utworzy, możesz skutecznie usunąć go tylko w gabinecie, podczas zabiegu zwanego scalingiem. Najlepsze efekty daje scaling ultradźwiękowy. Głowica urządzenia przyłożona do zęba kruszy kamień i powoduje jego odpryskiwanie. Aby usunąć też miękki, ciemny osad, który gromadzi się w przestrzeniach, do których nie może dotrzeć skaler, potrzebne jest również piaskowanie. Powierzchnię szkliwa czyści się pod ciśnieniem piaskarką. Jeśli zabieg robisz prywatnie, w cenie (od 160 zł) czeka cię też polerowanie zębów gumką i fluoryzacja. Sam scaling NFZ refunduje raz w roku.

Anna Gumowska

Konieczne zabiegi profilaktyczne

Wskazane regularne oczyszczanie. Nieusuwany kamień nazębny może prowadzić do parodontozy. Dlatego należy usuwać go regularnie - profilaktycznie. U każdego odkłada się on w różnym tempie. Zależy to m.in. od predyspozycji genetycznych, składu śliny, higieny jamy ustnej. Sprzyja mu też wysokobiałkowa dieta.

Alina Romańczuk, lekarz stomatolog

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas