Pierwszy krok w aerobiku

Aerobik to jeden z wielu sposobów na pozbycie się zimowych zapasów tłuszczu. Pomaga spalić niepotrzebne kalorie, poprawić kondycję fizyczną i samopoczucie.

fot./ Robert Szwedowski
fot./ Robert SzwedowskiEast News

Wybór instruktorów nie powinien być przypadkowy. Oprócz znajomości fitness, ćwiczeń i treningu, instruktorzy powinni posiadać wiedzę z zakresu medycyny i fizjologii. Każdy z nich, zanim zacznie z Tobą ćwiczyć, powinien przeprowadzić krótką rozmowę, podczas której pozna Twoje możliwości i wymagania. Dzięki temu uda się dobrać odpowiedni rodzaj fitness:
Step
Low-Impact
Hi Lo impact
TBC
ABT
Funky aerobik
Tae Bo
Callanetics
Aqua aerobik
itp. Przede wszystkim zaś zobacz, jaką instruktor wytwarza atmosferę, w jaki sposób odnosi się do ćwiczących i współpracowników.

Obejrzyj sale, w których odbywają się zajęcia. Ważne jest, aby nie było w nich za gorąco i duszno. Lustra na ścianach pozwalają na większą kontrolę dokładności wykonywania ćwiczeń. Zwróć także uwagę na sprzęt znajdujący się w klubie. Zobacz, czy jest sprawny i zadbany.

Żeby naprawdę miło przeżyć chwile ciężkiego wysiłku, najlepiej namówić do tego koleżankę, we dwie zawsze raźniej i mobilizacja jest znacznie większa.

Ćwicz zgodnie z zaleceniami trenera

Nie powinnaś zaczynać treningu bez konsultacji z instruktorem. Dopiero po wyborze odpowiedniego zestawu ćwiczeń możesz do nich przystąpić. Nigdy nie można zapomnieć o rozgrzewce. Kiedy mięśnie będą dobrze rozgrzane, krew będzie w nich lepiej krążyć, a reakcje energetyczne będą przebiegały sprawniej. Przez pierwsze 10 minut treningu (tyle trwa rozgrzewka) funkcje organizmu zostaną podniesione do odpowiedniego poziomu.

Później przez około 35 minut trwać będzie część główna, najczęściej układ choreograficzny złożony z poszczególnych ćwiczeń. Często, aby być do niego odpowiednio przygotowanym, wcześniej trzeba przejść krótki kurs wstępny, na którym poznaje się nazwy poszczególnych kroków. W części głównej aktywizowane są duże grupy mięśniowe, głównie kończyn dolnych i pasa biodrowego.

Końcowe 15-20 minut to ćwiczenia izolowane i rozciąganie. Celem ćwiczeń izolowanych jest wzmocnienie najważniejszych głębszych partii mięśniowych, brzucha, klatki piersiowej, grzbietu oraz ramion. Ostatnie minuty przeznaczone są na ćwiczenia rozciągające i relaksujące mające na celu rozluźnienie zmęczonych mięśni.

Dobre rady

Jeśli nie jesteś pewna co do przeznaczenia odpowiednich sprzętów czy odpowiedniego wykonywania ćwiczeń - zapytaj trenera. Może to zaoszczędzić kłopotów i uchronić Twoje zdrowie.

Pamiętaj, żeby się nie przetrenować. Jeśli dostaniesz zbyt dużych zakwasów, będziesz cierpieć przez kilka dni, a ochota na następne zajęcia na pewno znacznie się skurczy. Zacznij powoli, z mniejszym obciążeniem, słuchaj swojego ciała. Ale też bez paniki - lekki ból mięśni jest sygnałem, że ćwiczenia zostały dobrze wykonane, a mięśnie wykonały odpowiednią pracę.

Bądź systematyczna. Wyznacz sobie odpowiednie terminy, najlepiej stałe dni tygodnia (szybciej się przyzwyczaisz) i solennie ich przestrzegaj. Fitness od czasu do czasu nie przynosi efektu.

Nie pozwól, aby Ci się znudziło. Jak najczęściej zmieniaj zestawy ćwiczeń i sprzęt. Namów koleżankę, aby zapisała się na te same zajęcia co Ty.

Wyznaczaj sobie cele, które chcesz osiągnąć - więcej brzuszków, większy ciężar sztangi, kolejny centymetr w pasie mniej. Jeśli zobaczysz takie efekty, łatwiej Ci będzie poświęcać się dla kolejnych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas