Reklama

Reklama

Powstrzymać czas

Siwienie włosów jest naturalnym procesem, którego nie sposób zatrzymać, ale można znacznie opóźnić. Wystarczy odpowiednio zadbać o włosy.

Za kolor naszych włosów odpowiada melanina, która barwi włos na całej długości. Do czasu, aż melanocyty (komórki wytwarzające barwnik) pracują prawidłowo, możemy cieszyć się pięknym kolorem, którym obdarzyła nas natura. Dopiero kiedy zaczynają się zaburzenia w ich funkcjonowaniu, pojawiają się problemy. Wbrew pozorom, włosy pozbawione pigmentu nie są siwe, a jedynie bezbarwne. Swoją nazwę i odcień zawdzięczają złudzeniu jakie tworzą pozostałe, kolorowe włosy.

Dieta na ładne włosy

Najbardziej skuteczna w opóźnieniu siwienia okazuje się zdrowa dieta. Należy pamiętać, by wzbogacać ją o żelazo, miedź, kwas foliowy i jod. Istotne jest również, by dostarczać organizmowi witaminy z grupy B, które zapobiegają utracie pigmentu. Można je znaleźć m.in. w wątróbce, rybach, serach, orzechach czy pestkach słonecznika. Warto do codziennych posiłków dołączyć produkty z pszenicy, żyta, jęczmienia i zastąpić cukier rafinowany brązowym - ten pierwszy sprzyja procesowi starzenia.

Reklama

Relaks i odpowiednia ochrona

Ważna jest również zewnętrzna pielęgnacja włosów. Nie należy zapominać o ich ochronie przed ostrym światłem słonecznym. Trzeba pamiętać, aby w pełnym słońcu zakryć włosy, np. chustką. Warto także spróbować starych metod naszych babć: Dwa razy w tygodniu stosować okłady z nagietka i czarnej rzepy, by wzmocnić włosy od podstaw.

Udowodniono, że siwienie włosów przyspiesza również stres i zbyt intensywny tryb życia. Dlatego opłaca się znaleźć dla siebie codziennie chwilę, w której można się zrelaksować.

Dobrym pomysłem jest również wypróbowanie suplementów diety zawierających biotynę. Wbrew obietnicom, nie zatrzymają one procesu siwienia, ale z całą pewnością pozwolą na wzmocnienie włosów i dostarczą im brakujących witamin.

Klaudia Grzesiak

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: włosy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy