Reklama

Reklama

Poznaj sekrety włosów

Są ważna ozdobą kobiet, niektórzy mówią nawet, że najważniejszą. Ponieważ o ich wyglądzie decydują geny, nie można ich zmienić. Można natomiast i trzeba je pielęgnować, by były zdrowe i ładne.

Mężczyzna może obejść się bez włosów, ale dla kobiety są one znaczącym elementem urody. Niestety, nie wszystkich natura obdarzyła równie pięknymi włosami, ale pretensje o to można mieć wyłącznie do własnych przodków, gdyż "jakość" włosów jest zaprogramowana genetycznie. To właśnie geny decydują o ich strukturze, kolorze, grubości. Zmienić można tylko kolor, na resztę nie ma rady.

Reklama

Życie włosa dzieli się na trzy fazy. Faza wzrostu trwa od trzech do pięciu lat. Faza przejściowa, w której włos się starzeje, zaledwie dwa-trzy tygodnie. Potem następuje faza spoczynku, trwająca około sześć miesięcy. Przy jej końcu włos wypada. "Wypycha" go następca, wyrastający z tej samej cebulki. Dlatego wypadanie kilkudziesięciu włosów dziennie jest czymś normalnym i nie należy się tym martwić.

Powody do zmartwienia są natomiast wtedy, gdy zaczyna nam wypadać dużo włosów. Przyczyny tego mogą być różne: od niewłaściwej pielęgnacji począwszy, na chorobach kończąc. W takich przypadkach trzeba zawsze poradzić się albo fryzjera, który dobierze odpowiednie szampony i odżywki, albo lekarza, który zaordynuje potrzebną kurację.

ek

Dowiedz się więcej na temat: geny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje