Proste sposoby na relaks
Stresy, fatalne humory, nerwicowe złości dopadają niemal wszystkich. Nie warto się im poddawać, bo niezałagodzone doprowadzą nasze nerwy do jeszcze gorszego stanu.
Kąpiel z zapachem
Ciepłe kąpiele (temp. wody 34- 37 st. C) działają kojąco, uspokajająco. Gorące (38-42 st. C) usuwają napięcia, uspokajają, rozluźniają mięśnie, rozgrzewają, łagodzą niektóre bóle (gośćcowe, nerwobóle), działają usypiająco. Dlatego wskazane są tuż przed snem.
Do wody warto dodać płynu lub olejku o odpowiednim aromacie, ponieważ zapachy działają na najbardziej wrażliwy ze zmysłów. Dwa nerwy węchowe prowadzą do tej części mózgu, która kontroluje emocje, poziom stresu i pamięć. Dzięki temu organizm bardzo szybko na nie reaguje. Zapachy mogą działać relaksująco (np. pomarańcza), pobudzająco (jaśmin, cytryna, eukaliptus), odprężająco (wanilia). Zwiększymy ich oddziaływanie zapalając w łazience odpowiednio dobraną zapachową świecę. Po 20. minutach wychodzimy z wanny, zawijamy się ręcznikiem lub szlafrokiem. Jesteśmy odprężone i szybko zasypiamy.
Sauna oczyszcza
Tak samo dobra jest sauna fińska, jak i łaźnia parowa. Obie oczyszczają organizm z toksyn. Poza tym rozluźniają napięcie mięśni, poprawiają przemianę materii. Sauna hartuje - zwiększa odporność na przeziębienia, wzmacnia układ krążenia i system nerwowy.
W saunie lub w łaźni powinno się przebywać 15 minut. Potem ciało chłodzimy zimnym prysznicem. Zalecane jest 2-3-krotne powtórzenie tego cyklu. Poczujemy się jak nowo narodzone.
Ćwiczymy codziennie
Gimnastyka jest najprostszym i zalecanym dla każdego sposobem relaksu. Jej głównym zadaniem jest pobudzenie mięśni do pracy, powodującym szybsze spalanie się tkanki tłuszczowej. Gimnastyka wzmacnia serce, usprawnia pracę płuc i krwiobiegu. Dzięki niej stajemy się sprawniejsi, silniejsi, wytrzymalsi. Poprawia się nam sylwetka, a tym samym i humor. Ćwiczmy więc wszędzie - w klubie fitness i w domu, na plaży i biwaku. Koniecznie po całym dniu spędzonym w pracy.