Rabarbarem i winem... rozjaśnisz włosy
W obawie przed odrostami, zamiast po farbę do włosów, warto sięgnąć nie tylko po kosmetyki rozjaśniające włosy, jak np. szampon czy spray. Woda utleniona, rumianek albo... rabarbar i białe wino - oto, czym w naturalny sposób można rozjaśnić barwę włosów.
Oto, co poleca w swojej książce "Piękno bez konserwantów. Sekrety urody naszych prababek. Jak Polki dbały o siebie w dwudziestoleciu międzywojennym" Aleksandra Zaprutko-Janicka. I tak, aby rozjaśnić włosy rumiankiem należy przemywać je przynajmniej raz na dwa tygodnie wywarem z tego kwiatu. "Można moczyć gąbkę i przeciągnąć nią po pasmach" - instruuje autorka. Jeśli chcemy posłużyć się wodą utlenioną, należy połączyć 50 g wody utlenionej w stężeniu 12 proc. z 50 g wody różanej. "Mieszanką zwilżać włosy dwa, trzy razy w tygodniu. Trzeba z nią bardzo uważać, bo niestety mocno niszczy włosy" - uprzedza.
Zaskakującym pomysłem na rozjaśnienie włosów wydaje się być rabarbar, który - jak podaje Zaprutko-Janicka - polecała Ellen d'Aubelle w książce "A będziesz piękna i młoda". "Mnie też rabarbar kojarzył się do niedawna ze stołówkowym kompotem albo pysznym ciastem z kruszonką, pieczonym na przełomie maja i czerwca, ale nie z zabiegami pielęgnacyjnymi. Tymczasem rabarbar, fachowo mówiąc rzewień, wykorzystywany jest od wieków w medycynie ludowej i w medycynie chińskiej. W połączeniu z białym winem rozjaśnia włosy" - tłumaczy autorka.
Do przygotowania rozjaśniającej włosy mikstury potrzebujemy pół litra białego wina i 150 g rabarbaru. "Nie chodzi jednak o łodygi, jakie kupujemy w warzywniaku, a o korzeń" - zaznacza i dodaje, że można go kupić w sklepie zielarskim, wykopać z ogrodu lub zamówić przez internet. "Wkładamy rzewień do garnka i zalewamy winem, a następnie zaczynamy wygotowywać. Kiedy mieszanką zredukujemy o połowę, jest gotowa. Teraz wystarczy ją ostudzić i przejść do nakładania specyfiku z pomocą szczotki. Winno-rabarbarową maskę pozostawiamy na głowie do wyschnięcia" - instruuje.
Dziś w drogeriach jest wiele produktów, którymi można rozjaśnić włosy. Jeśli - w obawie przed ich zniszczeniem i odrostami - nie chcemy sięgać po farbę, świetnie sprawdzić mogą się szampony, odżywki, a nawet spraye rozjaśniające. Jeśli stosowane są zgodnie z instrukcją na opakowaniu, nie powinny specjalnie zniszczyć włosów.
Jak takie kosmetyki działają na włosy szatynek i brunetek? Jak przekonuje PAP Life Momcilo Radovanovic - dyrektor John Frieda, światowej marki specjalizującej się w tego typu produktach - to zależy od typu włosów i ich odcieni. "Przy stosowaniu sprayu rozjaśniającego może dojść do niepożądanych przebarwień pomarańczowo-czerwonych. Szampon i odżywka do włosów blond nie spowoduje widocznego efektu na włosach brunetki. Ważne jest, aby kobiety umiały rozróżnić swoje włosy - brunetki od ciemnych blondynek, ponieważ jest to często mylone" - mówi. (PAP Life)
autorka: Paulina Persa