Retinol: Jak działa na skórę?

Retinol to jeden z najcenniejszych składników w kosmetykach – jego działanie zostało udowodnione naukowo. Ta pierwotna forma witaminy A potrafi zdziałać dla skóry prawdziwe cuda. Wygładza zmarszczki, stymuluje produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego, chroni przed trądzikiem. Rozjaśnia też przebarwienia i dogłębnie nawilża oraz odżywia cerę. Trzeba jednak pamiętać, że retinol do codziennej pielęgnacji skóry powinno się wprowadzać stopniowo. Kto powinien używać retinolu i jak bezpiecznie go stosować? Jakie są przeciwwskazania dotyczące tej substancji?

Czym jest retinol i jak go stosować?
Czym jest retinol i jak go stosować? ©123RF/PICSEL

Czym jest retinol i jakie pełni funkcje?

Źródło retinolu
©123RF/PICSEL

Retinol to organiczny związek chemiczny, który powstaje w wątrobie z prowitaminy A (beta-karotenu). Pełni wiele ważnych funkcji w organizmie: odpowiada za jego wzrost, regeneruje nabłonek, jest niezbędny dla prawidłowego widzenia, a nawet reguluje wydzielanie hormonów tarczycy. Przede wszystkim ma jednak zbawienny wpływ na skórę – stymuluje produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Po 25. roku życia ich stężenie w organizmie zaczyna spadać, dlatego już wtedy warto stosować kosmetyki z retinolem, który nazywany jest eliksirem młodości. Retinol dostarczamy do organizmu także z pożywieniem – największe ilości tego cennego związku znajdziemy w tranie, maśle, żółtkach jaj, marchwi, cytrusach i zielonych warzywach. Jeśli jednak chcemy odmłodzić skórę, retinol najlepiej stosować zewnętrznie – w postaci kremu czy serum.

Jak retinol działa na skórę?

Retinol na trądzik
©123RF/PICSEL

Efekty stosowanie retinolu są widoczne już po kilku tygodniach – skóra jest gładsza i odżywiona. Wszystko dlatego, że retinol stymuluje produkcję nowych komórek, a jednocześnie złuszcza zrogowaciały naskórek. Pozytywnie wpływa też na głębsze warstwy skóry, dzięki czemu staje się ona bardziej jędrna i elastyczna, a zmarszczki znacznie się spłycają. Odnowa naskórka pozwala pozbyć się przebarwień i zniwelować blizny po trądziku. Retinol poprawia też ukrwienie skóry, dzięki czemu normalizuje jej koloryt i pomaga pozbyć się nieestetycznych cieni pod oczami.

Kosmetyki z retinolem są szczególnie polecane do cery trądzikowej – regulują ilość wydzielanego sebum, zwężają pory i chronią przed powstawaniem zaskórników. Szybsza odnowa naskórka sprzyja też pozbyciu się wyprysków i niedoskonałości. Retinol zmniejsza również ryzyko powstawania stanów zapalnych skóry i usuwa przebarwienia po trądziku.

Jak bezpiecznie stosować retinol?

Jak stosować retinol?
©123RF/PICSEL

Kosmetyki z retinolem warto włączyć do pielęgnacji cery już po 25. roku życia. Trzeba to jednak robić stopniowo, w przeciwnym razie może dojść do nadmiernego wysuszenia i podrażnienia skóry. Przez pierwsze dwa miesiące najlepiej używać preparatów, które zawierają stężenie retinolu w granicach 0,2-0,5 proc. Na samym początku powinno się ich używać maksymalnie 2 razy w tygodniu (cienką warstwę preparatu trzeba nałożyć na noc na oczyszczoną skórę twarzy).

Następną fazą jest stosowanie kosmetyków z retinolem w stężeniu 1-2 proc, także dwa razy w tygodniu. Kuracja może trwać nawet pół roku, najlepiej rozpocząć ją jesienią lub zimą – stosując retinol, trzeba uważać na promieniowanie słoneczne i stosować kremy z wysokim filtrem (co najmniej SPF 30). Szybkie złuszczanie się naskórka w kontakcie ze słońcem może powodować przebarwienia. W trakcie kuracji powinno się też stosować silnie nawilżające kosmetyki do skóry.

Retinol jest też stosowany w medycynie do zwalczania chorób skóry (np. łuszczycy czy tzw. rybiej łuski), uzupełniania niedoborów witaminy A oraz w okulistyce (m.in. przy zespole suchego oka). Jego przyjmowanie jest jednak zakazane w ciąży i podczas karmienia piersią.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas