Sekret urody Japonek. Stosuj dwa razy w tygodniu, twarz wygląda jak po liftingu

Japonki słyną na całym świecie ze swojej nieskazitelnej, porcelanowej cery. Nawet na twarzach dojrzałych kobiet próżno szukać przebarwień czy zmarszczek. Oczywiście duża w tym zasługa genów oraz budowy skóry, która w porównaniu ze skórą Europejek, jest dużo grubsza i zawiera więcej kolagenu. Jednak sekretem gładkiej, pozbawionej zmarszczek cery jest też staranna pielęgnacja, z której mieszkanki Japonii uczyniły prawdziwy rytuał. Jednym z jej elementów jest maseczka z ryżu, której niezwykłe właściwości są znane i cenione w Azji od wieków.

Poznaj sekret nieskazitelnej cery Japonek
Poznaj sekret nieskazitelnej cery Japonek123RF/PICSEL

Ryż nie tylko na talerzu

Ryż jest jednym z podstawowych składników kuchni japońskiej. Je się go w praktycznie każdym posiłku. Na śniadanie, jako dodatek do popularnej zupy miso, na lunch - w formie trójkątnej kanapki (onigiri) oraz oczywiście na kolację, serwując go z duszonym mięsem i warzywami w aromatycznym sosie lub w sushi.

Mimo tego, że ryż króluje w kuchni azjatyckiej, na stałe zagościł również w wielu europejskich potrawach. Hiszpanie przygotowują z niego swoją słynną paellę, a Włosi risotto. Również w Polsce popularność ryżu systematycznie rośnie, jednak daleko mu jeszcze do najczęściej wybieranych przez nas ziemniaków czy kasz.

Okazuje się jednak, że ryż jest od wieków nie tylko elementem diety Japonek, ale i cennym składnikiem jeśli chodzi o pielęgnację ich urody. Maseczka z ryżu oraz woda ryżowa to sekret nieskazitelnej cery, oraz pięknych i mocnych włosów mieszkanek Kraju Kwitnącej Wiśni.

Szerokie zastosowanie ryżu w pielęgnacji urody

W Japonii wykorzystywanie ryżu i jego cennych właściwości w pielęgnacji skóry czy włosów znane jest już od starożytności. W kosmetyce zastosowanie znalazły nie tylko maseczki sporządzane na bazie ryżu, woda ryżowa (pozostała po gotowaniu ziaren) czy skrobia (główny składnik pudrów), ale także produkty jego fermentacji, takie jak sake czy amazake.

Co sprawia, że ryż ma tak wszechstronne zastosowanie w kosmetyce? Oczywiście jego skład. Okazuje się bowiem, że te małe, niepozorne ziarenka kryją w sobie wiele cennych dla naszej urody składników. Wśród nich warto wymienić m.in.:

  • witaminy z grupy B (B1, B2, B3 i B6) - działają regenerująco i ochronnie na skórę i włosy
  • witamina E - która jest silnym antyoksydantem i pomaga w ochronie skóry przed wolnymi rodnikami
  • minerały - takie jak potas, magnez, wapń, fosfor i żelazo, które pomagają wzmocnić włosy i skórę
  • inozytol - który posiada właściwości nawilżające, łagodzące i przeciwzapalne, wpływa również na produkcję keratyny
  • kwas fitynowy - związek organiczny, który pomaga w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i hamuje powstawanie plam starczych
  • białka
  • węglowodany (m.in. skrobia, glukoza i maltoza)
  • aminokwasy

Maseczka z ryżu - efekty stosowania

Maseczka z ryżu to naturalny sposób na piękną i zdrową skórę, inspirowany tradycyjną, japońską pielęgnacją. Dzięki bogactwu witamin, minerałów i antyoksydantów, regularne stosowanie maseczki ryżowej przyniesie naszej skórze szereg korzyści, a dodatkowo na efekty jej działania nie musimy długo czekać.

Jakie zmiany w naszej cerze zauważymy przy regularnym stosowaniu maseczki z ryżu?

Nawilżenie skóry

Ryż zawiera kwas ferulowy, który jest silnym przeciwutleniaczem. Pomaga on w ochronie skóry przed wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do jej wysuszenia i starzenia. Stosowanie maseczki z ryżu zapewnia naszej cerze głębokie nawilżenie i pomoże zatrzymać wilgoć w skórze.

Rozjaśnienie cery i wyrównanie kolorytu

Jednym z największych atutów ryżu jest jego zdolność do rozjaśniania skóry i redukcji przebarwień. Składniki zawarte w ryżu pomagają wygładzać koloryt skóry, eliminując plamy pigmentacyjne i inne niedoskonałości.

Jednym z największych atutów ryżu jest jego zdolność do rozjaśniania skóry
Jednym z największych atutów ryżu jest jego zdolność do rozjaśniania skóry123RF/PICSEL

Działanie przeciwzmarszczkowe

Ryż stymuluje również produkcję kolagenu - białka odpowiedzialnego za elastyczność skóry. Dzięki temu maseczka ryżowa pomaga w zapobieganiu powstawaniu zmarszczek oraz spłyca te już istniejących.

Ochrona przed słońcem

Kwas ferulowy zawarty w ryżu działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny. Stosowanie maseczki z ryżu pomaga w ochronie skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV, które przyspiesza proces starzenia się skóry.

Łagodzenie podrażnień

Maseczka z ryżu działa kojąco i łagodząco, zwłaszcza na skórę wrażliwą lub skłonną do podrażnień. Stosowanie takiej maseczki pomaga zredukować zaczerwienienia i uspokoić podrażnioną skórę.

Przepis na maseczkę z ryżu

Przygotowanie maseczki ryżowej w domu jest niezwykle proste, a potrzebne składniki są łatwo dostępne i niedrogie. Możesz przygotować różne warianty maseczki, dodając do jej podstawowej wersji inne składniki odżywcze, takie jak miód, mleko czy olej kokosowy, które jeszcze bardziej wzbogacą jej działanie.

Najważniejszym składnikiem maseczki jest oczywiście ryż. Postaw na ten, który nie będzie zawierał żadnych chemicznych substancji i pestycydów. Najlepszym wyborem będzie np. razowy ryż organiczny lub ryż jaśminowy. Możesz również użyć japońskiego ryżu do sushi.

Oto podstawowy przepis na maseczkę z ryżu.

Składniki:

  • 1/2 szklanki ryżu
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżka mleka (opcjonalnie)
  • woda do gotowania

Sposób przygotowania:

  1. Ugotuj do miękkości pół szklanki ryżu. Użyj nieco większej ilości wody niż zazwyczaj, dzięki czemu otrzymasz również wodę ryżową, którą później wykorzystasz jako tonik do twarzy lub włosów.
  2. Po ugotowaniu ryżu odcedź go, zachowując wodę ryżową i poczekaj aż wystygnie.
  3. Zmiksuj ugotowany ryż blenderem, aż powstanie gładka pasta. Dodaj łyżkę miodu i jeśli chcesz - łyżkę mleka, aby nadać maseczce jeszcze bardziej nawilżające właściwości. Wymieszaj wszystkie składniki, aż uzyskasz jednolitą masę. Uważaj jednak aby maseczka nie była zbyt rzadka, gdyż będzie spływać z twarzy.
  4. Nałóż maseczkę na oczyszczoną twarz, omijając okolice oczu.
  5. Pozostaw maseczkę na twarzy przez 20-30 minut, a następnie zmyj ją letnią wodą i nałóż swoja standardowa pielęgnację.
  6. Maseczkę z ryżu możesz stosować 1-2 razy w tygodniu.

Woda ryżowa dla cery i włosów

Niezwykłe właściwości w pielęgnacji cery, ale także i włosów wykazuje woda ryżowa. Czym ona jest? To po prostu płyn, który powstaje w procesie gotowania lub fermentacji ryżu, który ma szereg fenomenalnych właściwości pielęgnacyjnych.

Woda ryżowa może być wykorzystywana w pielęgnacji twarzy ze względu na swoje właściwości nawilżające, łagodzące i oczyszczające. Odżywia skórę, przeciwdziała uszkodzeniom powodowanym przez wolne rodniki, wzmacnia jej barierę ochronną i zapobiega przesuszeniu. Dodatkowo łagodzi podrażnienia, pomaga zmniejszyć zaczerwienienia i podrażnienia skóry.

Jest świetną alternatywą dla drogeryjnych toników, a jej niezwykłe działanie z pewnością docenią osoby borykające się na co dzień z trądzikiem, egzemą lub innymi schorzeniami skórnymi.

Woda ryżowa zawiera również składniki, które świetnie usuwają z twarzy zanieczyszczenia i pozostałości po makijażu, dzięki czemu skóra po jej zastosowaniu jest przyjemnie odświeżona i dogłębnie oczyszczona.

Możemy również wykorzystać ją do przygotowania tak popularnych obecnie maseczek w płachcie. Gotowe, suche maseczki, które bez problemu dostaniemy w sklepach internetowych, namaczamy w wodzie ryżowej i nakładamy na twarz na kilkanaście minut. Tym sposobem mamy samodzielnie wykonane maseczki w płachcie za ułamek ceny, którą musimy zapłacić w drogerii za gotowy tego typu produkty.

Woda ryżowa powstaje w wyniku namaczania lub gotowania ryżu i jest bardzo prosta do przygotowania
Woda ryżowa powstaje w wyniku namaczania lub gotowania ryżu i jest bardzo prosta do przygotowania123RF/PICSEL

Woda ryżowa może być również stosowana jako płukanka na włosy. Szczególnie polecana jest dla osób z włosami zniszczonymi, cienkimi i osłabionymi, ponieważ działa wzmacniająco i odżywiająco. Jej regularne stosowanie nawilża, zmiękcza i regeneruje suche pasma, przywraca im blask i sprawia, że stają się one mocniejsze oraz szybciej rosną.

Wykazuje również działanie łagodzące na skórę głowy, dzięki czemu koi i wycisza podrażnienia. Sprawdzi się więc u posiadaczy wrażliwego skalpu oraz u osób, których skóra głowy została podrażniona przez kosmetyki lub zabiegi fryzjerskie.

Odmładzająca, napinająca skórę maseczka do twarzyInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas