Skąd się bierze łupież?

Mocne, pełne blasku włosy bez łupieżu są najlepszą wizytówką zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli ci cieszyć się piękną fryzurą.

Mocne, pełne blasku włosy bez łupieżu są najlepszą wizytówką
Mocne, pełne blasku włosy bez łupieżu są najlepszą wizytówką© Panthermedia

Uporczywe białe pyłki

Łupież to złuszczający się naskórek. Złuszczanie się zrogowaciałej warstwy skóry to proces naturalny dotyczący całego obszaru skóry a nasilone złuszczanie naskórka, najczęściej obejmujące obszary owłosione głowy, to właśnie łupież.

Przyczyn powstawania łupieżu jest kilka: tłusta skóra, zbyt duża liczba mikroorganizmów we włosach, drożdżaki, zimno, niewłaściwa pielęgnacja powodująca przesuszenie skóry. Najczęściej powstawanie białych drobinek jest efektem złej pielęgnacji włosów i skóry głowy, co jednocześnie oznacza, że łatwo można się wstydliwego problemu pozbyć.

Najprostszym sposobem są kosmetyki przeciwłupieżowe: szampony i odżywki, które nie tylko poprawiają kondycję skóry i włosów, ale także zawierają w swoim składzie substancje lecznicze sukcesywnie eliminujące dokuczliwy problem.

Rodzaje łupieżu

Przyczyny powstawania łupieżu są różnorodne, podobnie jak jego rodzaje, a co za tym idzie, także sposoby leczenia. Najczęściej występuje w dwóch odmianach: suchy, który dotyka głównie nastolatki oraz tłusty. Ten drugi rodzaj łupieżu, z którym borykają się osoby dorosłe, może doprowadzić do łysienia łojotokowego.

Żeby łupież nie wracał

Dla zdrowia naszych włosów ważna jest ich prawidłowa pielęgnacja. Ważne jest, aby myć włosy letnią wodą, tak, aby nie pobudzać gruczołów łojowych do nadmiernej pracy. Włosy po umyciu należy bardzo dokładnie spłukać, aby usunąć resztki preparatu myjącego.

Na skórę głowy korzystnie wpływa też zakwaszanie wody do płukania, np. sokiem z cytryny lub octem winnym, co nadaje jej lekko kwaśne pH, sprzyjając zachowaniu równowagi i wspomagając prawidłowe funkcjonowanie naskórka. Istotne jest także, aby unikać suszenia włosów gorącym strumieniem powietrza i ograniczyć również stosowanie preparatów stylizujących. Różnego rodzaju lakiery, pianki i żele, u osób ze skłonnością do łupieżu, mogą dodatkowo podrażniać skórę głowy i w konsekwencji doprowadzić do jej nadmiernego złuszczania.

Aby móc zmierzyć się z łupieżem, należy obrać odpowiednią strategię walki. Podstawową kwestią jest wybór skutecznego szamponu przeciwłupieżowego zawierającego pirytionian cynku (ZnPTO), który działa przeciwgrzybicznie i bakteriostatycznie. Najlepiej, by kosmetyk jednocześnie nawilżał i odżywiał skórę głowy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas